Bu İçeriği Paylaş
19 Şubat 2018 Pazartesi

‘Köyler Külliyatının’ İlk Toplantısı Yapıldı


Uzunköprü Kaymakamlığı’nın öncülüğünde, Trakya Üniversitesi Uzunköprü Meslek Yüksek Okulu ve Köy Muhtarlarının desteği ile Uzunköprü’nün 52 köyünü A dan Z ye tanıtacak bir ‘külliyat’ hazırlanacak. Proje ile alakalı duygularını aktaran Kaymakam Yıldız, “İnanılmaz heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.
 
Uzunköprü ve dolayısıyla köylerimizin en büyük eksikliklerinden birisi olan geçmişten günümüze yazılı ve görsel olarak depolanacak bir done eksikliği Uzunköprü Kaymakamlığının girişimiyle sona eriyor. Kaymakamlığın hamiliğinde bir toplantı gerçekleştirilerek proje hakkında bilgiler verildi. Köy muhtarlarının katıldığı toplantıda Kaymakamlık, Muhtarlar ve Uzunköprü MYO Akademisyenleri ortak bir çalışma yürütecek.
 
YILDIZ, “GÖREV SÜREM BİTMEDEN PROJEYİ BİTİRMEK İSTİYORUM”
Proje ile ilgili bilgilendirmede bulunan Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, görev süresinin yaz aylarında dolacağına işaret ederek, görev süresinin dolmadan bu projeyi görmek istediğini belirtti ve akabinde şunları kaydetti, “Öncelikle bende çok heyecan uyandıran bu proje unutulmaz bir eser niteliği taşıyacaktır. Görev yerlerime gittiğimde ilk yaptığım iş Kaymakamlık sitesine girip köyler bölümüne bakmak oluyor. Ben bu nispetle toplumun temel taşını oluşturan köylerimize ayrı bir muhabbet besliyorum. Köylerimizin tarihi, kültürel ve sosyolojik yapılarını gelecek nesillere anlatmak bizlerin birincil görevidir. Biz bir köprü görevi görürsek tarih bizi hayırla yad edecektir. Bizler dahi bu durumda net bilgilere sahip değilken yapılan bu proje ile gelecek kuşaklar Uzunköprü’müzün kültürel alt yapısın öğrenmiş olacaktır. Bu eser bu salonda bulunan her kişi için hayatında inanılmaz bir yerde olacak. Bunu hep birlikte başaracağız” dedi.
 
İŞBİLEN, “BU ÖNEMLİ PROJEDE ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”
Toplantıya katılan bir diğer isim Belediye Başkanı Enis İşbilen’de projenin önemine dikkat çekerek, “Biz köylerimize ve tarihimize meraklı insanlar olduğumuz halde bunlar yazıya ve kayda almak gibi bir huyumuz maalesef yok. Bu proje ile birlikte tarihimizin yapı taşlarını inşa eden kültürel birikimleri yakından deneyimleme fırsatı yakalayacağız. Bunun için Belediye olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Proje hamisi olan Uzunköprü Kaymakamlığına sizlerin nezdinde bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu eser umarım ki tarih tutkunları için başucu bir eser olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
YRD. DOÇ. KILIÇ “BİLİMSEL VERİLERE DAYALI BİR ÇALIŞMA OLACAK”
Proje uygulayıcısı olan, Trakya Üniversitesi Uzunköprü Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd.Doç. İsmail Kılıç ve ekibi projenin kendileri için farkı bir atmosfer yarattığını belirterek, bir çok köyde bir çok akademisyen ile çalışmalar yapacaklarını söyledi ve şunları ekledi, “Proje ile ilgili bizimle temasa geçildiğinde çok heyecanlandık. Hemen neler yapabilir diye düşünürken muhtarlarımızın da bize yakın yardımda bulunacağını öğrenince plan ve program şemamızı hemen hazırladık. Örnek bir köy çalışması üzerinden bir çizelge hazırladık. Bunları muhtarlarımıza dağıtacağız. Şemadan bahsedersek, Köylerimizin kuruluş tarihi kimler tarafından kurulduğu isim kökü, jeolojik özellikleri, yemek kültürü, konuşma dili, düğün, ölüm, doğum gibi cemiyetlerde uygulanan folklorik ritüeller. Bunların önelikle taslak olarak hazırlanması lazım ki iletişime geçeceğimiz kişilere soru başlıklarımız hazır olsun. Bu aşamada bizler de arkadaşlarımız ile Temmuz ayına kadar bu işi bitirmeyi amaçlıyor ve Uzunköprü’ye güzel bir eser bırakmayı umuyoruz” dedi. Furkan Onur Öztaş(A18)
 

 
Bu içerik 411 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi