Bu İçeriği Paylaş
18 Haziran 2018 Pazartesi

Buğdaydaki Erken Büyüme Verimi Etkiledi!


Zamansız olarak Uzunköprü genelindeki yağışların ve hava sıcaklıklarının olumlu düzeyde seyretmesinin, buğdayın erken gelişimine katkı sağladı, bu durumun da verime olumsuz yönde etki ettiği belirtildi. Peki bu bilimsel olarak mümkün mü?
 
Ulusal Hububat Konseyinin (UHK) 1 Ekim-5 Mart dönemini kapsayan raporuna göre, ülke genelindeki yağışlar, uzun yıllar ortalamasına göre düştü ancak geçen yıla göre yüzde 28,7 artış gösterdi. 1 Ekim-5 Mart döneminde Türkiye genelinde yağış ortalaması 307,5 milimetre olarak hesaplandı. Hububat tarımının yoğun yapıldığı Uzunköprü’de ekim ayı sonuna kadar etkili olmayan yağışlar, kasım ayıyla beraber artışa geçti ve hava sıcaklıkları, atılan tohumların tamamına yakınının çıkmasını sağladı. Değerlendirmede, yıl içinde iklim şartlarının olumlu seyretmesi durumunda, geçen yılki verimin bu yıl eksiklik yaşanmadan devam edeceği tespitine yer verildi. Uzunköprülü çiftçiler, özellikle buğdayda 20-25 günlük bir erken gelişmenin gözlemlendiğini söyledi. Gelecek 3 ay içinde yağışların olumlu seyretmesi halinde ekim alanlarındaki daralmadan dolayı yaşanacak rekolte düşüklüğünün telafi edileceğini ifade eden Çiftçiler, "Geçen yılki rekolteye ulaşılma hedefi oldukça yüksek görünüyor." dedi. Çiftçile, Eylül ve Ekim ayı haricinde Türkiye genelindeki yağışların, hububatın ihtiyaç duyduğu zaman aralığında gerçekleşmesi sayesinde ürünlerin gelişiminin olumlu seyrettiğini aktardı. Buğday ekili alanlar için özellikle yağışın düşme zamanının önemine değinen Çiftçiler "Hem bitki çıkışlarında hem de bitkinin gelişim sürecinde herhangi bir problem yaşanmıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde alınan yağışlarda, ocak ayına kadarki dönemde düşüş yaşanmış, fakat ocak ve şubat aylarında düzenli alınan yağışlar sebebiyle bu bölgedeki gecikme giderilmiştir." diye konuştu.
 
TARIM ALANLARI DARALIYOR
Çiftçiler, bir yıl önceki ekin çıkışlarında yüzde 25 kayıp yaşandığını, bu yıl ise bitki gelişiminin daha iyi olduğunu dile getirdi. Türkiye genelindeki buğday ekim alanlarında geçen yıla oranla yüzde 8 -10 olduğunu anlatan Çiftçiler, şunları kaydetti: "Mısır, pamuk, ayçiçeği gibi ürünlerin getirisinin fazla olması sebebiyle özellikle sulak ekim alanlarında buğday ekiminde bir düşüş gerçekleşti. Bu durum, özellikle pamuk ekim alanlarının fazla olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile güney bölgelerindeki bazı kesimlerin tercihini pamuk ekiminden yana kullanmalarından kaynaklanıyor. Yine İç Anadolu Bölgesi'nde de özellikle mısır ve ayçiçeğinin buğdaya göre getirisi daha yüksek olduğu için çiftçiler tercihlerini bu ürünlerden yana kullanabiliyor” ifadelerini kullandı.

 
Bu içerik 293 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi