Bu İçeriği Paylaş
12 Şubat 2018 Pazartesi

Okul Sütü Programı Devam Ediyor

Minik öğrencilerin gelişimini daha iyi gerçekleştirebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü Okul Sütü Programı 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının ikinci yarısında yeniden uygulanm


Sağlıklı genç nesiller ile geleceğe doğru daha emin adımlarla yürüyebilmek için minik öğrencilerin gelişiminde önemli yere sahip olan süt, 3 Bakanlığın ortak yürüttüğü projede başrolü oynuyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığını bir konuda birleştiren Okul Sütü Programıyla 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi itibari ile yeniden başlamış oldu.
 
Edirne Valisi Günay Özdemir’in katılımıyla da Edirne’de Ticaret Borsası İlkokulu’nda Okul Sütü Programı resmen başladı. Devlet okulu ve özel bağımsız anaokullarında, uygulama sınıflarında ve ilkokullarda gerçekleştirilecek olan Okul Sütü Programı Uzunköprü’nün de içinde bulunduğu 138 okulda toplam 18 bin 976 öğrenciye süt temin edilecektir. Haftanın 3 gününde dağıtılacak olan sütler 200ml’lik ambalajlar halinde minik öğrencilere verilecek.
 
SÜTÜN MİNİK ÖĞRENCİLERE FAYDALARI
Vitamin bakımından A ve B vitaminini barındıran süt protein, kalsiyum ve fosfor açısından oldukça önemli bir besindir. Büyüme ve gelişme çağında olanlar için oldukça faydalı olduğu için doktorlar sık sık ailelere çocuklarına süt içirmelerinin bilgisi verir. Kemik ve kas sisteminde gelişimi hızlandıran süt gelişim çağında olan çocukların ilerleyen dönemde daha sağlıklı ve dinç olduğu yetkililer tarafından gözlemlenmiştir. Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirirken oluşabilecek virüs ile bulaşan hastalıklara karşı kalkan görevindedir.
 
BAŞBAKAN YILDIRIM’IN MİNİK ÖĞRENCİLERE MESAJI VAR
Başbakan Binali Yıldırım başlayan ikinci yarıyıl ve Okul Sürü Programı hakkında şunları söyledi: “2017-2018 eğitim-öğretim yılı II. dönemi başlarken, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, onlara en iyi imkânları sağlamaya çalışan velilerimizin ve ülkemizin her köşesinde büyük fedakârlıklarla hizmet veren öğretmenlerimizin coşkusunu yürekten paylaşıyorum. Hükümet olarak, okul öncesinden üniversiteye bütün öğrencilerimizin çağın gereklerine uygun şekilde eğitim almaları, teknolojik imkânları en yüksek seviyede kullanmaları ve eğitim fırsatlarından hepsinin aynı derecede faydalanmaları için çalışıyoruz. Ülkemizin en büyük eğitim atılımlarını gerçekleştirdik ve bununla birlikte geleceğe yön verecek projeleri hayata geçirmek için gayret gösteriyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımızın kontrolünde yedi yıldır istikrarlı bir şekilde uyguladığımız “Okul Sütü Programı” da bu alanda en çok takdir gören hizmetlerimizdendir.  Eğitim harcamalarımızın tamamını ülkemizin geleceğine yönelik birer yatırım olarak görüyoruz. Öğrencilerimizin ruhi ve bedeni sağlıklarını ön planda tutan, ahlaklı bir fert ve toplum hedefiyle hareket eden, araştırmayı-sorgulamayı vazgeçilmez kabul eden ve tam demokrasiyi benimseyen bir anlayışın eğitimin her kademesine yön vereceğine yürekten inanıyorum. Bu vesileyle, sevgi, sabır ve özveriyle görevlerini yerine getiren bütün öğretmenlerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ikinci yarısında değerli öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve bütün eğitim camiasına selam ve sevgilerimi iletiyor, başarılar diliyorum.” sözleriyle noktalandırdı.

 
Bu içerik 143 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi