Bu İçeriği Paylaş
16 Nisan 2018 Pazartesi

‘Alıç Ağacı’ İsmiyle Müsemma Köyde Yeşerecek

-


 Uzunköprü’ye bağlı Alıç köyünde köy ile aynı ismi taşıyan Alıç Ağacı fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi. Alıç köyü Muhtarlığının öncülük ettiği etkinliğe Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız da katıldı. Toprak ile buluşan fidanların teminini Orman Genel Müdürlüğü sağlayarak dikim işlemi gerçekleştirildi. Bakım safhaları ile de bir müddet yine Orman Genel Müdürlüğü ilgilenecek. Kaymakam Kemal Yıldız Alıç ağacının meyvelerinin önemli bir şifa kaynağı olduğunu belirterek, “Umarım yerini sever ve şifalı meyvelerini bizlere sunar” dedi.
 
13 Nisan Cuma günü gerçekleştirilen etkinliğe Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Uzunköprü Belediye Başkan Vekili Necmettin , Belediye Başkan Yardımcısı Engin Bulut, İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut, İlçe Jandarma Komutan Alper Baş, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Kayahan Çolak, Uzunköprü Yağlı Tohumlar Başkanı Yavuz Karamolla ve Muhtarlar Derneği Başkanı Hayati Balkan ile Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Misafirlerin ağırlanması için kurulan alanda Alıç Ağacı ile ilgili bilgiler veren Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri, ağacın hassas bakım isteyen bir mizacı olduğunu belirttiler. 
YILDIZ, “AĞAÇLAR HAYATIMIZNI CAN DAMARI”
Dikim etkinliğinden önce yeşil ve yeşilin önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştiren Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, bu tür organizasyonların diğer köylere de yayılması için mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayarak , “Gelişen teknoloji ve diğer olaylar ile birlikte insanoğlu doğayı da değiştirmektedir. Yeşili sevip doğayı korumalı ve gelecek kuşaklara temiz bir yaşama alanı sağlamak için ağaç dikmeliyiz.  Sağlıklı ve huzur içinde yaşamak için ağaç dikmeli ve diğer kişileri bu konu da özendirmeliyiz. Ağacın insanlar için birçok faydası bulunmaktadır. Ağaç dikerek doğada var olan düzen korunmakta ve ekolojik sisteme fayda sağlamış oluruz. İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar hayatının her döneminde ihtiyaç duyduğu kökünden, yaprağından ve meyvesinden yararlandığı ağaç türleri yaşam için de önemli yere sahiptir. Ağaçsız bir dünya düşünülemez. Ağacın faydaları saymakla bitmez. Ağaç denildiğinde akla ilk olarak temiz orman havası gelmektedir. Ağacın dikmenin önemini saymakla bitmez. Ağaçlar bireylerin rahat nefes almasını sağlar. Çünkü bir ağaç yılda ortalama 8002 kilo toz emmektedir. Bu nedenler ağaçlık ortamların havası kentlere taş binaların olduğu yerlere daha temiz ve sağlıklıdır. Gelişen teknoloji ve sanayi kuruluşlarının kentlere yakın yerlerde yapılması havayı kirletmektedir. Ağacın yaprakları etrafta ki toksit ve radyoaktif havayı emerek temizlemektedir. Ağaçlar insan hayatı için önem taşıyan ve hayatını devam ettirmek için çok önemli olan su üretimine katkı sağlamaktadır. İnsanların ve diğer canlıların yaşamı için önem arz eden su üretimine sağlayarak kuraklığı önlemektedir. Bir ağaç yıl da ortalama 60 metreküp su üretmektedir. Ağaçlar toprak oluşumunu hızlandırmakta ve kurak alanlar da oluşan erozyonu önlemektedir. Ağaçlar toprağı verimli tutmakta ve canlılığını korumaktadır. Ağaçlar toprağa dikilecek olan diğer sebze ve meyvelerin gelişimi için fayda sağlamaktadır. Ağaçlar yeryüzünde bulunan atıkların çözülmesini ve minerallerin çözülüp azot bağlantılarının kurulmasını sağlar.  Ağaçlar doğal dengenin sağlanmasını ve bireylere temiz, sağlıklı hava imkanı sunmaktadır. Ağaçlar  insan yaşamı için olmazsa olmazlardan biri olan oksijen üretmekte ve pis havayı arındırmaktadır. Ağaçlar kişilere hem maddi hem de yaşamlarının devamı için önemlidir. Ağaç dikerek insanlar yaşamlarını uzatmaktadır” dedi.
KAYMAKAM YILDIZ, “ALIÇ AĞACI TAM BİR ŞİFA KAYNAĞI”
Alıç ağacının da önemli bir şifa kaynağı olduğunu belirten Kaymakam Kemal Yıldız, daha önceleri geçirdiği rahatsızlıktan dolayı bir hekimin kendisine Alıç meyvesinin yapraklarını kaynatmasını tavsiye ettiğini anlattı ve şöyle devam etti , “Alıç ağacı meyvesi, çiçeği ve yaprakları genel olarak tüm kalp ve damar hastalıklarının iyileştirilmesinde geleneksel tıpta yaklaşık 2.000 yıldır kullanılıyor. Öncelikli olarak kalp kaslarındaki zayıflığın giderilmesi ve kalp kaslarının güçlendirilmesi tedavisinde kullanılagelmiştir. Yapraklarından ve çiçeklerinden yapılan çayı içen kişilerin kalp kasları zamanla güçlenir. Güçlenen kalp kasları, kalbin tüm vücuda daha güçlü bir şekilde kan pompalamasına yardımcı olur ve böylece vücuttaki tüm hücrelerin yeterli miktarda oksijen almasına, vücudun kolayca yorulmamasına ve daha güçlü fiziksel aktiviteler yapabilmesine imkan sağlar. Kalbin tüm vücuda yeterli düzeyde kan pompalaması neticesinde tüm hücrelere yeterli düzeyde oksijen gideceği için kalp ve damar hastalıklarına bağlı el ve ayaklardaki üşümeler, karıncalanmalar ve uyuşmalarda son bulur. Kalp ve damar hastalıklarının iyileştirilmesine bağlı olarak damar tıkanıklıklarına neden olan damar plaklarının oluşumunu engellemesi nedeniyle, hipertansiyonun azaltılmasında ve kalp krizi riskinin azaltılmasında oldukça faydalı bir bitkidir” ifadelerini kullandı.
500 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Uzunköprü Kaymakamı ve Orman Genel Müdürlüğü yetkililerin Alıç ağacı ile ilgili verdikleri bilgilerin ardından fidan dikim işlemine geçildi. Etkinliğe katılan protokol üyeler ile birlikte fidanlar tek tek toprakla buluştu. Ceketini çıkartarak fidan dikme işlemine itina ile katılan Kaymakam Yıldız, fidanların can suyunu yine kendi elleri ile verdi. Vatandaşlarında katıldığı etkinliğin ardından fidanların hassa bir bakım ile dikim sürecini atlatması ve toprağa uyum sağlaması beklenecek. Sıcak güneşin altında ve tempolu fidan dikme etkinliğinin ardından dinlenmek için koruluk alanına geçildi. Burada Alıç Köyü Kadınlarının etkinliğe katılanlar için döktüğü lokma, ayan ve sütlaç ikramları yenildi.
KAYMAKAM YILDIZ ALIÇ KÖYÜNÜ İHMAL ETMEDİ
Yemeklerin yenmesinin ardından köye inen Kaymakam Yıldız ve Protokol üyeleri, köy kahvesinde vatandaşlar ile buluşup sohbet etti. Köylülerin sorunlarını dinleyen Kemal Yıldız, gerekli notları alrak kısa zamanda çözüm odaklı çalışmaların yapılacağını söyledi ve şöyle devam etti, “Devletimiz, köylerimizde çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımıza önemli destekler vermektedir. Şehir merkezlerinde ne varsa köylerimizde de onların olması için çalışıyoruz. Amacımız, vatandaşa hizmeti en sağlıklı ve en verimli bir şekilde ulaştırmaktır. Köylerimize kilit parke döşeniyor, depo olmayan köylere depo yapılıyor, köylerimizin büyük kısmında mevcut olan içme suyu sorunları çözüme kavuşturuluyor. Ayrıca, köylerimizdeki altyapı iyileştirme çalışmaları ve yol yapım çalışmaları da son hızıyla devam etmektedir. Köylülerimiz işlerini ciddi anlamda yürütmekte, şehrimizin kalkınmasına önemli destekler vermektedir. Devletimiz de köylülerimizin bu çalışmasını karşılıksız bırakmıyor. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Devlet olarak her zaman vatandaşlarımızın yanındayız. Köylerimizi temiz tutmak adına çöpler sıklıkla toplanmaktadır. İl Özel İdaremiz ve KÖY-DES ile köylerimize güzel hizmetler götürülmektedir. Köylerimize verdiğimiz önem ve götürdüğümüz hizmetler tüm hızıyla devam edecektir. Köy muhtarları da köylü ile devlet arasında iletişimi iyi sağlasın ve onların sorunlarını bize iletsin; biz de köyde yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını çözerek huzur seviyesini yüksek tutalım” dedi. Bir süre daha vatandaşlar ile sohbet eden Kaymakam Yıldız daha sonra köyden ayrıldı. 

 
Bu içerik 378 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi