Bu İçeriği Paylaş
10 Mayıs 2018 Perşembe

8. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali Başlıyor


Müziği bol,  tadı lezzetli olan 8. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin programı belli oldu. 11-12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan festivalde Edirneliler; bir kez daha müziğin evrenselliği ile buluşacak; Edirne’nin en ünlü lezzeti olan tava ciğerin tadına doyacak. 11 Mayıs Cuma Günü Saat: 17.30’da Edirne Belediyesi önünde toplanacak olan kortej; Atatürk Anıtı’na kadar yürüyecek. Çelenk Sunumu; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenler Saraçlar Caddesi’nde devam edecek. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın açılış konuşmasını gerçekleştireceği etkinlikte; katılım gösteren bando ekiplerine plaket takdim edilecek. Program bando ekiplerinin gösterilerinin ardından son bulacak. 12 Mayıs Cumartesi Günü ise etkinlik Karaağaç Yolu üzerindeki alanda gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında Guinness Rekorlar Kitabı için hazırlanan dünyanın en büyük tavasında pişirilen ciğer; halka ikram edilecek. Daha sonra Zübeyde Hanım Parkı önünde toplanan kortej; bando ekipleri eşliğinde Mega Parka doğru hareket edecek. Etkinlikler, 20.30’da Saraçlar Caddesi’nde düzenlenecek olan Bando Ekipleri’nin gösterisi ile devam edecek.
 
PAZAR GÜNÜ BANDO UNUTULMAZ BİR KONSERE İMZA ATACAK
Edirne’nin artık festivaller kenti olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kakava Hıdırellez Şenlikleri’yle; kentimizde binlerce kişiyi ağırladık. Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışından birçok kişinin katılım sağladığı Kakava Hıdırellez Şenlikleri’nin hemen ardından gerçekleştireceğimiz 8. Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali’yle yakaladığımız bu ivmeyi devam ettireceğiz. Edirne bu hafta sonu müziğin ve ciğerin tadına varacak. Aynı zamanda kentimizin tanıtımına katkı sağlama amacıyla bu yıl Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuruda bulunacağız. Guinness Rekorlar Kitabı’ndan yetkililerinin yer alacağı etkinliğimizde; tava ciğerimizi dünyanın en büyük tavasında pişireceğiz; halkımıza ikram edeceğiz. Tüm Edirnelileri; Edirne’nin ismini  Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıracağımız bu güne; bu tarihi güne tanıklık etmeye davet ediyorum” dedi. 8.Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’ne; Moldova Zaim Bandosu, Romanya Piteşti ile Romanya Rodna Bandosu, Bulgaristan; Dobriç, Razgad ve Sofya Bandoları, Ukrayna Smuy Bandosu, Polonya Rybnik Bandosu, Macaristan Hajduszoboszlq Bandosu ve İstanbul, Bursa ve Seferihisar Bando Ekipleri katılacak. Yaklaşık 8 bin 300 yıllık tarihe sahip olan kentin en ünlü lezzeti Edirne Tava Ciğeri’ni tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen Edirne Belediyesi; ‘Dünyanın En Büyük Tavası”yla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapında bir tava hazırlatıyor. Edirne Tava Ciğeri’nin tanıtımına katkı sağlayacak olan bu tava ile Edirne, adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıracak.
 
TAVA CİĞERİ ARTIK BİR DÜNYA LEZZETİ
Kentin en önemli lezzeti olan; tadını tüm Türkiye’ye kanıtlayan ve ülkenin dört bir yanından gelen turistlerin büyük beğenisini kazanan Edirne Tava Ciğeri; artık dünyaya açılıyor. Bu lezzeti tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; Edirneli ciğerci esnafının da desteğini alarak; Dünyanın En Büyük Tavası’nı yaptırma kararı aldı. Kırklareli’nde bir imalathanede yapımı sürdürülen bu tava; 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapında olacak. Paslanmaz saçtan imal edilecek olan tava; platform, alt yakıcı ve tava olmak üzere 3 kademeden oluşacak. 5 metre yüksekliğine sahip alt yakıcının yer alacağı tavada; tavanın ısıtılacağı hazne de yer alacak. 9 metre çapında platformda ustaların gezinip; ciğer pişirebileceği alan da mevcut olacak.
 
DÜNYANIN EN BÜYÜK CİĞER TAVASI HAZIRLANIYOR
Dünyanın en büyük tavası’ Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından; Karaağaç Yolu üzerindeki boş alana 12x12 çapında dökülen beton zemin üzerine oturtulacak. Edirne Belediyesi’nin ‘Dünyanın En Büyük Tavası’yla yapacağı rekor denemesi  8.Uluslararası Edirne Bando Ve Ciğer Festivali kapsamında 12 Mayıs Cumartesi Günü gerçekleştirecek. Guinness Rekorlar Kitabı temsilcilerinin de yer alacağı rekor denemesinde; Edirne Belediyesi tarafından hazırlatılan Dünyanın En Büyük Tavası ile Edirne’nin Ünlü Tava Ciğeri; ciğerin ustaları tarafından pişirilecek ve pişirilen ciğer; bir dünya rekoruna tanıklık eden katılımcılara ikram edilecek. Söz konusun tava ise; 10 Mayıs Perşembe Günü; parça parça halinde getirilerek; yerine monte edilecek. Dünyanın En Büyük Tavası ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye kesin gözüyle baktıklarını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne Tava Ciğeri; hepimizin yakında tanıdığı bir lezzet. Türkiye’nin dört bir yanında; adından söz ettiren ve Edirne ile bütünleşmiş olan Edirne Tava Ciğeri’nde çok önemli bir kalite yakaladık. Hedefimiz yakaladığımız bu kaliteyi sürdürebilmek ve bu lezzeti bir dünya lezzeti haline getirebilmek. Ciğerci esnafımızın da desteğini alarak; bir dünya rekoru kırmayı hedefliyoruz. Bu nedenle dünyanın en büyük tavasını yaptırmak için bir çalışma başlattık. Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerini de kentimize davet ettik. 8.Uluslararası Edirne Bando Ve Ciğer Festivali kapsamında 12 Mayıs Cumartesi Günü; Edirne’nin ismini rekorlar kitabına yazdıracağız. Edirne, Dünyanın En Büyük Tavası ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alacak. Bu tavada pişireceğimiz ciğeri ise; bu tarihi ana tanıklık eden; misafirlerimize, halkımıza ikram edeceğiz. Daha sonra tavamızı; Karaağaç Yolu Üzerin’deki rekor denemesinin yapıldığı boş alanda sergileyerek; hem Edirne’nin hem de eşsiz lezzetin tanıtımını tün dünyada gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

 
Bu içerik 136 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi