Bu İçeriği Paylaş
12 Şubat 2018 Pazartesi

BELBİS Programı Uzunköprü Belediyesinde Tanıtıldı

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından geliştirilen ve Türkiye genelinde bir çok belediyede aktif olarak kullanılan BELBİS adındaki yürütüm programı Uzunköprü Belediyesi’nde de tanıtıldı.


Belediyeler birliği tarafından geliştirilen belediyelerin otomasyonunda kullanılan yazılım ilk olarak pilot bölge şeklinde 2016 yılında Talas Belediyesi’nde kullanılmaya başlandı. İlerleyen süreçte pilot bölgeden olumlu sonuçların gelmesi sonucunda diğer belediyeler tarafından da aktif olarak başarıyla yürütülmektedir. 
 
BELBİS uygulama ve kullanış açısından kullanan belediyelerin personelleri tarafından olumlu notlar almaktadır. Bilgilerin hızlı ve etkili şekilde yönetilmesi açısından belediye çalışanlarına kolaylık sağlayan sistem bir çok belediye tarafından tercih edilmektedir. Yetkililer Uzunköprü Belediyesi’ne gelerek BELBİS hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirerek sistemin hangi alanlarda kullanılacağı ve nasıl faydalar sağlayabileceği konularında detaylı açıklamalarda bulundular.
 
Önceden girilmiş veriler ile herhangi bir olumsuz sonuç yaşanmadan akışın devam etmesinin sağlayan BELBİS; bütçe, personel, gelir, evlendirme, yazı işleri, beyaz masa ve sosyal yardım gibi modülleri içinde bulunduran sistem olması nedeniyle belediyelerin tercih sebebidir.
Gelen vatandaşların herhangi bir sorun yaşamadan ve istedikleri belgeyi bekleme sürecini oldukça kısaltan sistem bu alanda hem çalışan personellere hem de gelen vatandaşlara oldukça kolaylık sağlayacaktır.
 
TÜRKİYE BELEDİYELER  BİRLİĞİ YETKİLİLERİNDEN  BELBİS TANITIMI
‘’Günümüzde belediyelerimiz için, mali ve idari işlemlerini takip etmek, vatandaşa güvenli ve hızlı hizmet sunmak ve bu hizmetleri daha kaliteli ve kesintisiz bir şekilde sürdürmek zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu zorunluluk sebebi ve gelişen teknoloji ile birlikte kent bilgi sistemlerinin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.
 
Kent bilgi sistemi ifadesi, bünyesinde yönetim bilgi sistemi, elektronik belge yönetim sistemi, coğrafi bilgi sistemi, iş zekası ve karar destek sistemlerini barındıran genel bir tanımlamadır.
Türkiye Belediyeler Birliği, 5355 sayılı mahalli idare birlikleri kanunu çerçevesinde belediyelerin gelişmesine yardımcı olmak, personeli eğitmek, rehberlik etmek, belediyeler arasında yardımlaşma ve işbirliğini, teknik ve idari deneyim bilgi paylaşımını teşvik etmek ve iyi uygulama örneklerinin yaygınlaşmasına yardım etmekle yükümlü bir kamu kurumudur.
 
Ayrıca Türkiye Belediyeler Birliği tüzüğünde, belediyelerde bilişim teknolojilerinin kullanımı ve yaygınlaştırılması ile e-belediyeciliğin gelişmesine destek olmak maddesi yer almaktadır.’’ 

 
Bu içerik 177 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi