Bu İçeriği Paylaş
19 Şubat 2018 Pazartesi

Süt Birliğinde Akkuş Devri


Cumartesi günü gerçekleşen Süt Birliği seçimlerini beyaz liste 784 oyun 462’sini alarak yönetimi devraldı. Şeref Ateşli ve Talip Aydın’ın başı çektiği mavi liste 322 oyda kaldı. Böylece Süt Birliğinde Tamer Akkuş dönemi başlamış oldu. Çiçeği burnunda başkan sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada ‘Hizmetler artarak devam edecek’ dedi.
 
SEÇİMİ KAZANAN BEYAZ LİSTE ASİL ÜYELER
Tamer Akkuş(Kırkavak), Muharrem İzci(Çöpköy), Levent Çakıl(Salarlı), Gökhan Arıkan(Değirmenci Köy), Mehmet Şubaşı(Kurtbey), Recep Günay(Karapınar), Fethi Cingöz(Çobanpınar)
 
SEÇİME YOĞUN KATILIM
Yapılan oylamada divan başkanlığı için Cemil Metin 364, Hayati Balkan ise 226 oy aldı ve böylece gene kurul seçimlerini yönetecek isim Cemil Metin olarak belirlendi. Gündem maddelerini okumaya başlayan divan başkanı Metin, ayrı bir kooperatif kurarak sütlerini oraya döken birlik üyesi bazı köylerin üyeliklerini düşürülmesi maddesini oyladı. Yapılan oylamada farklı bir kooperatif kurarak sütlerini o kurumda işleten 872 süt birliği üyesinin 411’e karşı 91 oy ile birlik üyeliği düşürüldü. Böylece üyeliği düşen isimler, genel kurulda yönetim seçimi için oy kullanamadılar. Daha sonra üyeliği düşen kişilerin isimleri divan tarafından tek tek okunarak salondan ayrılmaları rica edildi. Bir diğer gündem maddesi olan faaliyet raporunun okunması için mevcut Başkan Kayahan Çolak kürsüye davet edildi.
 
ÇOLAK, “BİRLİĞİMİZİ UÇURUMUN KENARINDAN ALDIK”
Faaliyet raporunu okumak için yoğun alkışlar eşliğinde kürsüye gelen mevcut başkan Kayahan Çolak, zor bir süreçte birlik başkanlığını devir aldığını belirterek, yapılan planlı icraatlar ile süt birliğini kurtardıklarını söyledi. Konuşmasının devamında Çolak şunları kaydetti, “Büyük bir borç yükü ile aldığımız birliğimizi birtakım ödeme planları ile düze çıkardık. İlk olarak greyderi sattık. Biz o gün greyderi satmasaydık yüzlerce üreticinin süt parasına haciz gelecekti. Bir çok toplama merkezinin tadilatını gerçekleştirdik. Yeni soğutma tankları alarak birlik üyelerimizin sütlerini zamanında ve sağlıklı olarak topladık. Yönetimimizin ve aynı zamanda üreticimizin bir gururu olan Telli çeşmede ki şarküteriyi hayata geçirdik. Borçlu olduğumuz süreçte süt fiyatlarında artış yapamasak da ödemeleri hiç aksatmadan birliğimizi üreticimizin sabrı ile kurtardık. Kurdu, Gemici, Çalıköy gibi köylerimizde ki sütleri toplamak için kamyonet aldık ve ufak köylerimizi hiçbir suretle mağdur etmedik. Avans vermekte zorlandığımız dönemleri üreticimize izah ettik ve onlarda sağ olsunlar bizler anlayış ile karşıladılar. 11 yılda 4 büyük ölçekli soğutma tankı alınmışken biz 2016’dan bu yana 7 adet süt tankını birliğimize kazandırdık. Sözlerime son verirken verdiğiniz desteklere teşekkür ederim. Bundan sonra diğer arkadaşlarımız bizlerin hizmetlerinin fazlasını yapacaktır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
KAYAHAN ÇOLAK YÖNETİMİ TÜM KRİTERLERDEN İBRA EDİLDİ
Çolak’ın faaliyet raporunu okumasının ardından mali ve netim raporları okundu. Mali ve denetim raporlarını birlik üyelerinin oyları ile birlik muhasebecisinin okumasına karar verildi. Yönetime ait dönemlerde kalem kalem gelir, gider, demirbaş ve diğer finansal durumlar açıklanarak üretici ile paylaşıldı. Raporların okunmasının ardından Divan Başkanı Cemil Metin, yönetimin faaliyetlerini aklamak için oylamaya gittiği. Üreticilerin oy çokluğu ile Çolak yönetimi faaliyet olmak üzere tüm mali kriterlerden ibra edildi ve aklandı.

ATEŞLİ, “BİRLİĞİMİZİ ESKİ MESUT GÜNLERİNE DÖNDÜRECEĞİZ”
Yönetim listeleri adayları adına birer temsilcinin konuşmalarına geçildi. İlk olarak Mavi Liste adına kürsüye gelen Süt Birliğinin Kurucu Başkanı Şeref Ateşli, süt birliğini eski günlerine döndüreceklerini belirtti ve konuşmana söyle devam etti, “Bizim emeğimizle kurulan bu birlik, yeniden üretici için çalışmaya başlayacaktır. Bizim ile birlikte üretici hakkını almış, dara düştüğünde makinelerimiz yardıma gitmiş, avanslar istenilen miktar ve müddet ile verilmiştir. Uluslararası Süt festivali ilk olarak Uzunköprü’de yapılmıştır. Üreticimizi eski mesut günlerine döndürmeye tekrar talibiz” diyerek kürsüden ayrıldı.
 
AKKUŞ, “BİRLİĞİN PARALARINI ÜRETİCİYE SORMADAN BAĞIŞ YAPMAYACAĞIZ”
Ateşli’nin ardından Beyaz Listeyi temsilen kürsüye gelen Tamer Akkuş, yönetiminde olduğu ekibin 2 yıldır birlik adına inanılmaz hamleler yaptığını ifade eden Akkuş, üreticiden birliğin icraatlarını daha üst seviyeye taşıma için tekrar kendilerine destek vermelerini istedi. Akkuş, “Tüm üreticilerimizi devam edecek olan hizmetlerimize destek olmak için bizleri desteklemeye davet ediyorum. Biz olağandışı bir çaba ile birliğimizi küllerinden doğdurduk. Şimdi daha fazlasını yapmak için sizlerden destek bekliyoruz. Özellikle şunun teminatını veriyorum ki Üreticinin parası üreticiye sorulmadan bağış adı altında hiçbir yere verilmeyecek sizlere bunu sözünü veriyorum” diyerek konuşmasını noktaladı. Ardından üyeler mahalle ve köy isimlerinin belirli olduğu sandık başlarına giderek oylarını kullanmaya başladı. 

 
Bu içerik 421 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi