Bu İçeriği Paylaş
25 Eylül 2017 Pazartesi

Okullar Açıldı, Uzunköprü de Açıldı

Uzunköprü iç pazarı bakımından yaz döneminde çok zor günler geçirdi. Özellikle merkez esnafı adeta sinek avladı. Yemek, dinlence ve giyim dükkanları yazlıkçıların ve öğrencilerin ilçeyi terk etmesiyle birlikte bazen siftah dahi yapmadan dükkanlarını


  Çiftçilik için köylerine giden vatandaşlar da ekleninice Uzunköprü adeta hayalet şehri andırdı. Okulların açılması ile birlikte tekrar hareketlenen Uzunköprü, güz dönemine canlı bir giriş yaptı.
Her küçük yerleşim yerinin can damarı olan öğrenciler, Uzunköprü’nün de vazgeçilmez öznelerinden birisi. Okulların kapanması ile birlikte kırsal alana ve tatil merkezlerine giden aileler tatili Uzunköprü’de geçirmek yerine diğer tatil beldelerinde geçirmeyi tercih ettiller.Bu durumdan ençok etkilenen esnaf oldu. Taşımacılıktan giyime, yemekten dilnce sektörüne kadar Uzunköprü ticaret ve hizmet sektörü yaz ayında zor günler geçirdi.
BOŞ GİDEN MİNÜBÜSLERDE OTURMAYA YER YOK
Yüz ölçümü itibari ile taşımaclık anlamında gelişme kaydedemeyen Uzunköprü, yaz aylarında okulların kapanması ile birlikte neredeyse durma noktasına geldi. Mazot ve benzine gelen ardı ardına zamlar ile birlikte müşterinin olmamaı minübüsçünün elini kolunu bağladı. Belirli periyotlar ile kalkmak zorunda olan minübüsler bazen kalkış noktasından tekrar varış noktasına 3-4 kişi ile taşımacılık yaptı. Toplu taşıma olarak yaz sezonunda durağan olan minübüs hattı okulların açılması ile birlikte hareketli bir döneme girdi. Şehir içinde tam ve yarı zamanlı eğitim veren okul öğrencilerin tercih ettiği taşıma yöntemi olan toplu taşıma araçları okul giriş ve çıkış saatlerinde dolu bir şekilde seyir ediyor. Bu duruma sevinen minübüsçüler “ Okul bizim hayat suyumuz, öğrenciler olmasa geçinmeyiz” söylemini dile getiriyorlar.
GİYİM SEKÖTÜRÜNDE ANLIK SIÇRAMA BAŞLADIĞI GİBİ BİTTİ
Uzunköprü’nün en efkarlı işletmeleri şüphesiz giyimciler. Yaz olsun olmasın son yıllarda genel anlamda zor dönemlerden geçen giyimciler, okulların açılması ile birlikte 15 günlük bir harektlenme dönemi geçirdiyse de, okul giyeceklerinin tedarik edilmesinin ardından tekrar durağanlaştı. Popüler kültürün dayattığı marka furyasından en çok nasibini alan kesim olan gelenekçi Uzunköprü giyimcileri, gençlerden ziyade orta yaş ve üstü vatandaşların giyim ihtiyaçlarını karşılayarak ayakta kalmaya çalışıyor.
ÖĞRENCİNİN AYAKTA TUTUUĞU SEKÖTÜR “YEMEK”
Okulların açılması ile birlikte hareketlenen bir diğer sektör ise yemek sektörü. Özellikle tavuk dönder salonları öğrencilerin en uğrak noktalarından birisi. Ucuzluğu sayesinde öğrencinin cebini sarsmayan tavuk döner dükkanları, sezona yoğun bir giriş yaptı. Et ve sulu yemek lokantalarının geçim kaynağı ise memur ve işçi kesimi olarak göze çarpıyor. Cebine güvenenler et ve sulu yemek lokantalarında öğlen aralarını değerlendiriyor. Öğrencilerin hayat verdiği bir diğer yemek salonu ise çiğköfteciler. Çiğköftenin de tavuk döner gibi hesaplı olması öğrencilerin tercihleri arasına girmesini sağlıyor.
DİNLENCE SEKÖTÖRÜNDE DURUM BİRAZ KARIŞIK
Yaz aylarında özellikle çevreyolu mevkiinde yazlık bahçeler ve açık alanlarda dinlenme ve istirahat imkanı bulan vatandaşlar kış aylarının gelmesiyle ilgiyi farklı yönlere yöneltiyor. Yaz döneminde daha aktif ve kalabalık işlev gören bu yerler kış ayının gelmesiyle kapalı mekan sistemine geçtikleri için yaz aylarındaki yoğunluğu ve canlılığı yakalayamıyorlar. Fakat bu yerlerin imdadına üniversite öğrenciler yetişti. Üniversitenin açılmasıyla birlikte şehir dışından gelen öğrenciler vakitlerini Üniversiteye yakın olan işletmelerde geçiriyor. Yaz aylarında ki hareketliliği yakalayamasada Güz sezonunda açığı ünversiteliler kapatıyor.                                                                                   Furkan Onur Öztaş(A18)

 
Bu içerik 79 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi