Bu İçeriği Paylaş
04 Ocak 2018 Perşembe

“Öğretmenevi Çay Bahçesindeki Düğün Organizasyonları Kanuni Değildir!”

2018 yılının ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Birçok gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıdan, kritik bir sonuç çıktı.


2018 yılının ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Birçok gündem maddesinin görüşüldüğü  toplantıdan, kritik bir sonuç çıktı. Uzunköprülü vatandaşların özellikle yaz dönemlerinde düğün organizasyonlarını gerçekleştirdikleri Öğretmenevi Çay Bahçesinde yeni yıl itibari ile yapılacak düğünlere izin verilmeyecek.
 
 
Yeni yılın ilk meclis toplantısı, Belediye Başkanı Enis İşbilen’in yeni yıl temennisiyle başladı. Tüm vatandaşlara ve meclis üyelerine esenlik dolu bir yıl diyerek yeni yılın ilk meclis oturumunu açtı. Yapılan yoklamanın ardından komisyonların raporları görüşüldü.  Ercan İhtiyar’ın talebi doğrultusunda şahsına ait imar planı talebi görüşülmesi içiN komisyona havale edildi.
 
MİNİBÜSÇÜLERİN İSTEĞİ ETRAFLICA GÖRÜŞÜLECEK
İlçe içerisinde görev yapan, kooperatife kayıtlı dolmuşçu sayısının arttırılmasına yönelik talep birkaç minibüsçü tarafından Belediye getirilmişti. Ulaşım komisyonuna aktarılan sonuçlar neticesinde, bir ilçede 3000 bin kişi başına 1 minibüs düşmesi iktiza ederken bu sayının Uzunköprü’de bir hayli fazla olduğu, buna rağmen mevcut talebin değerlendirilmesi için komisyonun işin uzmanlarınca araştırılacak boyutta bir sonraki meclis oturumunda tekrar ele alınmasını talep etti. Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra minibüsçülerin talebinin önümüzdeki meclis toplantısında görüşülmesi bekleniyor.
 
ÖĞRETMENEVİ ÇAY BAHÇESİNDE DÜĞÜN  ORGANİZASYONLARI VETO YEDİ
Meclis gündeminin bir diğer maddesi de öğretmenevi çay bahçesinin işletme yükümlülüklerinin 1 yıl daha uzatılması teklifi idi. Oylamadan önce söz alan Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, kesin bir şekilde ifade ederek alınacak uzatma kararının ardından mevzuatta belirtilen faaliyetler dışında düğün ve benzeri organizasyonların yapılması halinde Belediye’nin çeşitli yaptırımlar uygulayacağını vurguladı. İşbilen, “Öğretmenevi Çay Bahçesi olarak işletilen yerin inisiyatifi belediyemize aittir. Talepleri doğrultusunda mevzuatta açıkça belirtilmiş olan şekliyle kendilerİ 1 yıl süreyle faaliyetlerinin uzatılmasını istemektedirler. Bu çerçeveler ışığında açıkça belirtmeliyim ki vereceğimiz uzatma kararının ardından kullanım amacı dışında olan herhangi bir düğün organizasyonu yapılır ise Belediyemiz olarak üzerimize düşen kanuni yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz” dedi.
 
“ÖNÜMÜZDEKİ  YILLARDA ÖĞRETMENEVİ ÇAY BAHÇESİ İLE İLGİLİ BELEDİYENİN DEĞİŞİK TASARRUFLARI OLABİLİR”
Bu zamana kadar yapılan düğün organizasyonları kullanım amacı dışında gerçekleştirildiğini belirten İşbilen, “Kullanım amacı açıkça belirtmektedir ki Öğretmenevi Çay Bahçesi, piknik, park, oyun alanı ve çok amaçlı olarak hizmet verebilmektedir. Çok amaçlı kısmında ise sergi ve sosyal faaliyet amaçlı olarak ve kurumsal ticari amaç gütmeyen organizasyonlar için kullanılabilir anlamı taşımaktadır. Fakat düğün salonu olarak işletmek mevzuatta belirtilmediği gibi yasal bir faaliyet türü de değildir. Bu yüzden amacına uygun kullanmak kaydı ile işletmenin talebinin 1 yıl daha uzatılması uygundur” dedi. Ayrıca ileriki yıllarda Öğretmenevi Çay Bahçesi alanının kontrolünü tamamen belediyenin alıp değişik projeler için kullanılabileceğini söyleyen İşbilen, “1 yıllık işletme talebi uygunluğu şundan kaynaklanıyor; ileriki yıllarda alan üzerinde hüküm hakkı bulunan belediyemiz, kendi adına oluşturacağı projelerde mevcut yeri değerlendirebilir, bu tarihin 2019 yılı olması muhtemel ihtimallerdendir” dedi.
 
ÇAKMAK BARAJI TARTIŞMASI  MECLİSE DAMGA VURDU
CHP İlçe Belediye Meclis Üyesi Hacer Doğrugüven, Tekirdağ’da katıldığı bir toplantıda yapımı devam eden Çakmak Barajı projesinin temel gayesi olan tarımsal sulamanın, amacından saptırılarak Tekirdağ’da bulunan sanayi bölgelerine su aktarılması için kullanılacağını duyduğunu belirtti ve şunları kaydetti, “Sayın Belediye Başkanımızın görevlendirmesi ile Tekirdağ’da katıldığım bir toplantıda konu Çakmak Barajı projesine geldi. Projenin faaliyet alanlarının tarımsal amaçlar doğrultusunda oluşturulduğunun altını çizmemize rağmen, Tekirdağ Valisi’nin ağzından bizzat projenin tarımsal sulama ayağının ikinci planda kaldığını, esas amacının Sanayi Bölgelerinin su ihtiyacını karşılamak olduğunu duydum. Artık inkar edilecek bir taraf yok. İfadeler tam olarak bu şekildedir” dedi. 
 
AK PARTİ GRUBU; “PRPJENİN FAALİYET ALANINDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YOK”
Hacer Doğrugüven’in ardından söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Sabri Şimşek, projenin anlatıldığı gibi amacından sapmadığını planlan ölçütlerde projenin devam ettiğini ifade ederek, “Meriçten boşa akan devasa bir su hacmi var. Bu suyu imkanımız varken neden değerlendirmeyi düşünmüyoruz da sürekli bir engel veya problem varmış gibi bir hava yaratmaya çalışıyoruz. Proje devam etmektedir. Boşa akan suların değerlendirmesi tarımsal alanların su ihtiyacının karşıladıktan sonra değerlendirilir başka illere veya OSB’lere gönderilir. Burada yanlış olan nedir? Allah aşkına soruyorum” dedi. Enis İşbilen’in proje ile alakalı tutarlı bir bilginin olmadığını söylemesi üzerine AK Parti Belediye Meclis Üyesi Özcan Debreli, sulama alanlarının tam olarak belirlenmediğine işaret ederek, “Köylerimizde mevcut toplulaştırma çalışmaları var, biz şimdiden beliril bir alan belirleyip buralar su vereceğiz gerisini Tekirdağ’a göndereceğiz dersek yanlış olur. Öncelikle toplulaştırma işleri biter gerekli kadastro uygulanır sulama alanlarına ulaşacak borular ancak o şekilde döşenir. Bugün Baraj İnşası bitse dahi önümüzde ki süreçte toplulaştırma arazileri tam olarak belirlenmeden sulama haritası çizmemiz mümkün değil. Ha keza verileceği konuşulan su başka memleketlere gitmiyor, yine bizim vatan toprağımı olan Tekirdağ’a ya da İstanbul’a gidecek. Suyun boşa akması kimin hoşuna gider” dedi.
 
İŞBİLEN, “BİZİM İSTEĞİMİZ SÖYLEMDE TUTARLILIKTIR VE PROJENİN AMACINA UYGUN İŞLEMESİDİR”
Konu ile alakalı son olarak söz alan Enis İşbilen, gayelerinin projenin amacına uygun olarak ifa edilmesi olduğunu vurgulayarak, “Problem Tekirdağ’da ki OSB’lere su verilmesi değil, bizim ilgilendiğimiz nokta proje başlarken Baraj’ın faaliyetlerinin tamamen tarıma ait olacak şekilde dizayn edileceğinin söylenmesidir. Bugün geldiğimiz noktada hangi gerekçeler ile proje alanı yön değiştiriliyor bunu öğrenmek istiyoruz. Biz bu iddialara yeni ortaya atmadık uzun zamandır söylediğimiz gibi Baraj’ın aslında bölgede bir su nakliye amacı güdeceğidir. Bu çeşitli zamanlarda muhataplarımız tarafından kesin bir dile yalanlansa da bugün geldiğimiz nokta da iddialarımızın doğruluğu resmi makamlarca da onaylanıyor. Bizim derdimiz söylemlerde ki tutarsızlığın nedenini öğrenmektir. Yoksa Tekirdağ’a gidecek su ile alakalı bir derdimiz yoktur. Dün yalanlananlar bugün kabullenir oldu. Biz bölge insanı olarak bölgemizde faaliyete geçecek bir projenin öncelikle bölgemize katkı sağlamasını istiyoruz hepsi bu” şeklinde konuştu.
 
AK PARTİLİ ŞİMŞEK’TEN İŞBİLEN’E ‘YURT DIŞI’ SORUSU
Meclis’în Baraj tartışmasının yanı sıra bir diğer sıcak olayı da AK Parti Belediye Meclis Üyesi Sabri Şimşek’in Belediye Başkanı Enis İşbilen’e sorduğu soru oldu. Şimşek İşbilen’e yurt dışına çıkışları tartışma konusu olan Belediye Başkanları ile alakalı, “ Küplü Belediyesi Meclis Üyeleri Başkan’ın hangi müddet ile yurt dışına çıkıp zaman geçirdiğini sordular. Bende bir meclis üyesi olarak soruyorum. Sizin yurtdışına çıkışınız süreniz ile alakalı iddialara bir cevap verecek misiniz?. Soru üzerine söz alan Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, “ Öncelikle bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, gerekli şartları karşıladığım takdirde yurtdışına çıkma hakkına sahibim. Bir devlet memuru olarak ta bana verilen yetki ve sorumluluk üzerine ikili anlaşmalar yapmak için yurtdışına çıkarım. Bu çıkışların hepsi bağlı bulunduğumuz kurumun iznine tabiidir. Bunun dışında bir vatandaş olarak ta hakkım olan saatlerde de yurt dışına çıkma hakkına sahibim. Bu saatlerde mesai bitimine tekabül eder” dedi.
 
İŞBİLEN, “FARZI MAHAL ADAM BULGARİSTAN SALATASI SEVİYOR, GEREKLİ ŞARTLARI KARŞILADIKTAN SONRA O SALATAYI YEMEKTEN ONU KİM MEN  EDEBİLİR?”
Sabri Şişek’in sorusuna cevap vermeyi sürdüren İşbilen, kişisel zevk ve ihtiyaçlardan dolayı herkesin yasal yolardan yurtdışına çıkarak ihtiyaçlarını karşılamakta özgürdür diyerek, “Örnek vermek gerekirse adam Bulgaristan salatasını seviyor. Her gece gidip Bulgaristan salatası yemek istiyorsa. Yasal hakkı da varsa o salatayı yemekten o adamı kim mahrum edebilir. Kişiler gerekli kriterleri karşıladığı müddetçe istediği zaman çıkar. Devlet memurları için ise bu durum farklı işleyebilir. Şahsen ben mesai saati bitiminde, hafta sonları, idari ve resmi izinlerimde istediğim zaman yurtdışına çıkarım bu zaman dilimleri içerisinde izin alacağım tek mercii eşimdir. Eşime sorarım ve çıkışımı gerçekleştiririm. Malum olduğu üzere OHAL ile birlikte yurtdışına çıkışlarımız durduruldu. Bu süreçten herhangi bir serbestlik durumunda imkanlarım ölçütünde yurtdışına çıkmaya devam ederim” şeklinde konuştu. 

 
Bu içerik 696 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi