Bu İçeriği Paylaş
15 Mayıs 2018 Salı

Muradiye Camii'nde Tadilat Başladı

Uzunköprü’nün 574 yıllık tarihi mirası olan Muradiye Camii’nde tadilat işlemleri başladı. Zemininde çürüyen, bozulan seyyar tahtalar Uzunköprü Belediyesi tarafından yenilenerek daha sağlam ve sağlıklı hale getiriliyor.


2. Murat tarafından 1444 yılından yaptırılarak 574 yıldır dimdik ayakta duran Muradiye Camii yıllardır gelen cemaate hizmet ediyor. Birçok modern camilere nispet edercesine ilk gün ki sağlamlığını ve tarihi dokusunu koruyan camide ufak dokunuşlar yapılarak tadilat işlemleri başlatıldı. Uzunköprü Belediyesi tarafından zeminde bulunan tahtaların değiştirilmesi ile Muradiye Camii yıllara meydan okumaya devam edecek.
 
Osmanlı dönemine ait beşikörtülü camilerin en büyüğü olan ve Sultan 2. Murat tarafından Uzunköprü'de yapılan Muradiye Cami 570 yıldır cemaatini ağırlıyor. Caminin sağ ön köşesinde kesme taştan yapılmış tek şerefeli minaresi bulunuyor. Caminin çatısı Sultan 2. Murat tarafından beşikörtülü yapılarak kurşunla kaplatılmıştır.
 
Caminin avlusunda bulunan şadırvan ise otağ çadırını andırıyor. Şadırvanın üst çatısı piramit biçiminde bir külahla örtülü olup sekizgen prizma biçimindedir. Sekiz musluğu olan şadırvanın her musluğun önünde, üstü ahşap beton oturma yerleri ve suların etrafa sıçramaması için derin bir yalak bulunuyor. 
 

 
Bu içerik 121 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi