Bu İçeriği Paylaş
18 Haziran 2018 Pazartesi

Yaz Kur’an Kursları 25 Haziran’da Başlıyor


Her yaz heyecanla camileri ve Kur'an Kurslarını dolduran çocuklar; hizmette yeni bir solukla tazelenmek isteyen Kur'an Kursu öğreticileri için neşeli ve verimli bir eğitim dönemi oluyor. Bu yıl Yaz Kur'an Kursları 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri sonra açılacak.
 
Kuran Kurslarının açılmasıyla ilgili Müftülükten yapılan  açıklamada, “Yaz Kur’an Kurslarında eğitim-öğretim 25 Haziran 2018 Pazartesi günü başlayacaktır. Müftülükler, kursların başladığı ilk gün din hizmetleri personelinin, öğrencilerin, velilerin ve halkın katılımıyla “Yaz Kur’an Kursları Açılış Programı” yapacaktır. Yaz Kur’an Kurslarının/Sınıflarının açılışı, öğretici ve öğrenci kayıt işlemleri DİBBYS/EHYS aracılığı ile yapılacaktır. Dilekçe ile kursa başvuruları kabul edilen öğrenciler, DİBBYS/EHYS’ye mutlaka kayıt edilecektir. Sınıf açıldıktan sonra kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler de dönem içerisinde kayıt edilebilecektir. Yaz Kur’an Kurslarının hedef kitlesini çocuk ve gençler oluşturmaktadır. Bununla birlikte; yetişkinlerden (30 yaş ve üzeri) kış aylarında Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrenme imkânı olmayanlardan yazın eğitim almak isteyenler de Yaz Kur’an Kurslarına kayıt edilebilmektedir. Ancak yetişkinlere yönelik açılan Yaz Kur’an Kurslarının ihtiyaçlar doğrultusunda açılıp açılmadıklarını tespit etmek amacıyla bu kurslar sık sık denetlenecek; bir dönemde yapılan üç denetimin sonunda yeterli öğrencisi olmadığı tespit edilen öğreticilere ek ders ücreti ödenmeyecektir. İmam-hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri ve din kültürü ahlak bilgisi öğretmenleri, müftülükçe uygun görülmeleri durumunda, DHBTS puanı aranmaksızın ve geçici öğretici görevlendirme sınavına girmeksizin Yaz Kur’an Kurslarında görevlendirilebileceklerdir” denildi.

EĞİTİM PROGRAMININ AMACI ÇOCUKLARA ANLATILACAK
Eğitim ve Öğretim programının esas ve amaçlarının çocuklara anlatılması gerektiğini belirten müftülük, bu doğrultuda eğitmenlere bir takım sorumlulukların düştüğünü belirterek , “2018 yılı Yaz Kur’an Kursları başlamadan 1 ay önce İl Eğitim Kurulu ve İlçe Eğitim Komisyonları toplanarak 2017 Yılı Yaz Kur’an Kursu Raporunu inceleyecek, eğitimin niteliğinin ve niceliğinin artırılması yönünde gerekli çalışmaları yapacaklardır. Yaz Kur’an Kurslarında eğitim-öğretim hizmetleri sevgi, hoşgörü ve gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülecektir. Kurs programı boyunca öğrencilere değerli oldukları hissettirilecek, güler yüz, şefkat ve anlayış gösterilecektir. Kursta bulunmalarının önemi ve amacı kendilerine anlatılacaktır. Sınıflar oluşturulurken öğrencilerin bilgi seviyeleri göz önünde bulundurulacaktır. Buna göre; imam-hatip lisesine devam eden öğrenciler ile örgün eğitimde seçmeli Kur’an-ı Kerim, Hz. Peygamberin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini alan öğrencilerin hazırbulunuşlukları dikkate alınarak bilgi seviyelerine uygun olarak eğitim görmeleri sağlanacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimine devam eden ancak Başkanlığımız 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında eğitim almamış olan öğrencilerden isteklilerin Yaz Kur’an Kursunda eğitim almaları yönünde çalışmalar yapılacaktır. Mevsimlik işçilerin çocuklarının Yaz Kur’an Kursu faaliyetlerinden faydalanması amacıyla söz konusu işçilerin bulunduğu yerlerde Yaz Kur’an Kursu açılacaktır” ifadelerine yer verildi. 

 
Bu içerik 329 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi