Bu İçeriği Paylaş
15 Mayıs 2018 Salı

Meriç’in eşsiz lezzetleri “Sınırları” aştı


Meriç Belediye Salonunda düzenlenen filan oturumuna Meriç Kaymakamı Erinç Demir, Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük, Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin ve birçok STK temsilcisi ile Bulgaristan araştırmacıları katıldı. Proje değerlendirmesini yapmak üzere ilk olarak sunumun gerçekleştiren Bulgar Ekibi, edindikleri sonuçları, “Meriç ilçesi ile Haskovo şehirlerinin ele alındığı mutfak kültürleri incelemesinde, hem tarihsel, hem kültürel, hem de göç akışı itibariyle lezzet yansımaları birbirini tamamlıyor. Meriç yemeklerinin lezzetsel sezgileri ile Haskovo’nun yemekleri arasında çok güzel bir ambiyans var. Bu durumda bazı yemeklerin hangi millete ait olduğu konusunda sık sık tartışmaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Ortaya çıkan yemek haritalarından ortaya çıkan sonuç bölge insanları arasında etkileşimin dün olduğu gibi bugün de devam ettiğini gösteriyor” şeklinde değerlendirdi.
 
PROF. DR. AYTAÇ, “GELENEKSEL YEMEKLER BİR KİŞİ VEYA GRUBUN TEKELİNDEDEĞİLDİR”
Proje taraflarından olan Bulgaristan ekibinden sonra Türk ekibi namına Proje değerlendirmesi yapmak için kürsüye gelen Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Ayhan Aytaç, sofra ve lezzet kültürünün milletleri birleştiren başat bir tetikleyici unsur olduğunu söyleyerek , “Geleneksel yemek tarifleri bir kişi veya bir grubun tekelinde değildir. Bu lezzetler bizlere atalarımızdan kalan mirastır. Bizler sahiplik kavgası yerine, unutulmaya yüz tutmuş ortak lezzetlerimizi gün yüzüne çıkarmak için uğraşmalıyız. Geleneksel yemeğin özelliği özgün tarifidir. Bu tariflerin dışına çıktığımızda tarihsel özellikler taşıyan mirasımızı kaybedebiliriz. Proje kapsamında unutulmaya yüz tutmuş bir çok lezzeti yeniden canlandırmak için verimli çalışmalara imza attık” ifadelerini kullandı.
 
ESŞSİZ LEZZETLERİ İLE MERİÇ, KATILIMCILRI KENDİNE HAYRAN BIRAKTI
Final oturumunun akabinde, iki ülke proje temsilcilerine ve katılımcılara, Meriç ilçesi ve köylerine ait yöresele yemekler tattırıldı. Yöresel yemeklerin tadına bakan Bulgar katılımcılar yaptıkları yorumlarda, harika tatlar olduklarını belirterek yemeklerin kendi yörelerinde sahip oldukları tatlar ile uyuştuğunu ifade ettiler. Ana yemeklerin yanında atıştırmalık ve içeceklerinde Bulgaristan lezzet skalası içersinde yer aldığını ifade eden Bulgar katılımcılar, bunun sebebini tarihsel ve kültürel bağların sağlam olmasına bağlayarak, Sanal Meriç Projesinin, unutulan ortak lezzetlerin gün yüzüne çıkarılması için önemli bir adım olduğunu vurguladılar. Yemek ikramını ardında katılımcılar Meriç’e ait yöresel eşyaların sergilendiği sergi alanın gezdiler. Bulgaristan ekibi, başka bir projede yeniden çalışmak istediklerini belirttiler. 

 
Bu içerik 306 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi