Bu İçeriği Paylaş
20 Mart 2017 Pazartesi

TARiHiN ADI 18 MART 1915 ÇANAKKALE ZAFERi

Gazi Mustafa Kemal’in, silah arkadaşlarının; eşi benzeri görülmemiş ve tarihe altın harflerle kazınan muhteşem zaferin 102. Yıldönümü ilçemiz-de ve tüm yurtta törenlerle kutlandı.


  Yıkılmak üzere olan bir Osmanlı devleti, beraberinde gerek cebren gerekse de hile ile vatanımız düşmanlar tarafından zaptedilmeye çalışılmaktaydı. Düşman güç-leri yurdumuzun her bir karış toprağını par-çalamayı ve ele geçirmeyi hayal ederken, Türklüğün kanıyla, canıyla, genciyle, yaşlı-sıyla, çocuğuyla, kadınıyla verdiği kurtuluş mücadelesini destanlaştıran Gazi Mustafa Kemal’in, silah arkadaşlarının; eşi benzeri görülmemiş ve tarihe altın harflerle kazınan  muhteşem zaferin 102. Yıldönümü ilçemiz-de ve tüm yurtta törenlerle kutlandı. Başta Çanakkale de cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan başbakan Binali yıldırım'ın katılımı ile   ülkemizin her yerinde kutlandı.  İlçemizde de Çanakkale  zaferinin 102. Yıldönümü ve şehitler günü etkinlikleri geçtiğimiz  cumartesi günü saat 14 te  şehitlikte   başladı.
Törene kaymakam Kemal Yıldız,  garnizon komutanı kurmay albay Bayram Önel, belediye başkanı Av. Enis İşbilen. Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Ersungur, askeri erkan resmi daire amirleri, stk temsilcileri şehit yakınları gaziler ve   Uzunköprülüler katıldı.
Şehitlik abidesine  kaymakamlık   garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığının çelenklerinin sunumundan sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal marşı okundu.  İstirham mangası tarafından saygı atışı yapıldı.  Tören sırasında kaymakam Kemal Yıldız tarafından  şehitlik anı defterine günün anlam ve önemini belirten duygularını yazdıktan sonra törene katılanlarla birlikte şehitlerimizin temsili mezarları ziyaret edildi. Topluca şehitlik abidesi önünde  fotoğraf çekiler anı ölümsüzleştirdi.
Tören sonrası askeri  garnizonda şehit ve gazi yakınlar askeriye tarafından ağırlandı. 
Etkinlikler çerçevesinde okullarımız tarafından  Çanakkale Zaferi adı altında şiirler  kompozisyonlar slayt  gösterileri Atatürk kültür merkezinde katılımcılara sunuldu. 
 
 
 

 
Bu içerik 425 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Mehmetçiğin Yağını Trakya Birlik Tedarik Edecek Mehmetçiğin Yağını Trakya Birlik Te.. Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen ile Milli Savunma Bakanlığı ve ..
0 yorum Gündem - 19.02.2018
Üye Bilgi