Bu İçeriği Paylaş
11 Aralık 2017 Pazartesi

Cumhuriyet Mahallesinin Camii Özlemi Bitiyor

Cumhuriyet Mahallesi yıllardı özlemini çektiği ve eksikliğini hissettiği Cami’sine sonunda kavuşuyor. Kurtuluş Cami’sinin temel atma töreni Uzunköprü İdari Amirlikleri ve Siyasi Parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.


Cumhuriyet Mahalleliler, Kurtuluş Camii projesi ile birlikte artık namazlarını eda etmek için uzak yerlere gitmek zorunda kalmayacaklar. Yakın dönemde ilk kazmanın vurulduğu Camii projesinde 8 Aralık Cuma günü itibariyle temele ilk beton döküldü. Temel atma törenine Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinin yanı sıra Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Belediye Başkanı Enis İşbilen, İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut, AK parti İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz, CHP İlçe Başkanı Özlem Becan, Uzunköprü Müftüsü Riza Arı ve UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar katıldı.
 
 KAYMAKAM YILDIZ, “İSMİ İLE MÜSEMMA BİR CAMİİ OLACAK İNŞALLAH”
Temel atma töreninde konuşan Kaymakam Kemal Yıldız, temeli atılan camiinin hayırlara vesile olmasının temenni ederek şöyle konuştu, “ Camiimiz cemaatimizin namazlarını eda edebilecekleri, huşu içinde ibadetlerini yapabilecekleri bir mekan olarak açılacak. Biz Kaymakamlık olarak gerekli destekleri veriyoruz. Fakat bu tür sosyal mecralarda kendi ihtiyaçlarını görebilmesi adına bir takım faaliyetlere girişmek gerekiyor. Camiimizin altında kendi ihtiyaçlarını karşılayacak bir dükkan açacağız ve bu gelirler ile camiimiz kendini döndürecek. Bu önemli bir sosyal dayanışma adımıdır. Camiiler sadece namaz kılınan yerler değil aynı zamanda bir sosyal hizmet alanlarıdır. Bireyler dini vecibelerine yerine getirmenin yanda huzurlu dakikalar geçirebileceği, okuyabileceği, dinlenebileceği bir mekana kavuşacak. Birbirleri ile iletişime geçebileceği, dertleşebileceği yerler olarak önemli toplumsal birleşim yerleri olarak karşımıza camilerimiz çıkmaktadır. Camiimiz şimdiden mahallemize ve Uzunköprü’müze hayırlı olsun. Umarım ümmet-i Muhammed ibadetlerini burada kolayca eda edeceklerdir. Kendi adıma ahirette sorulduğunda bende bir taş koydum diyebileceğim bir eser var karşımızda. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” ifadelerini kullandı.
 
İŞBİLEN, “CUMHURİYET MAHALLESİ ADINA MUTLYUM”
Temel atma töreninde söz alan Belediye Başkanı Enis İşblen, “Camiimizin tüm Müslüman alemine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Belediye olarak elimizden ne geldiyse vermeye çalıştık. Yeterki halkımız huzur içinde rahat bir ibadet süreci yaşasın. Biz bu süreçten sonrada desteklerimizi sürdüreceğiz. Camiimiz sosyal bir mecrada olacaktır. Cumhuriyet Mahallemizin bu camiyi çoktur bekliyordu. Gerekli girişimler ile artık işi kolaylaşmış durumdalar. Bu temel atmaya katıldığımız gibi umarım ilk namazlarımızda burada kılmayı yüce rabbim nasip eder. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi. Kurtuluş Camii Dernek Başkanı da bir konuşma gerçekleştirerek emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
MÜFTÜ ARİ, “MESCİT YAPMAK KAMİL BİR İMANA SAHİP İNSANLARIN İŞİDİR”
İlçe Müftüsü Riza Ari’de emeği geçen herkese teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı, “İşte bugün burada, Müslümanlık tapusuna, bir imza atmak için toplanmış bulunuyoruz. Cami, ibadet ve fikir merkezidir. En büyük bilginler burada konuşur. İdareci vatandaşına burada yaklaşır, onunla bütünleşir.
 
Bu ifadelerle, mescit yapma işinin, kâmil bir imana sahip olanların işidir. Camimizin adı Kurtuluş Camiidir. Uzunköprü’ye yakışır bir cami yapmak amacıyla vatandaşlarımızın ısrarlı talepleri ile bu caminin yapılması için gayretler sarf edildi. Caminin yapılması için resmi olarak çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
CAMİİ BİR MİNARELİ VE TEK  ŞEFERELİ OLACAK
Caminin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Kaymakam Kemal Yıldız, yapılan Kurtuluş Camiinin bahsedildiği gibi üç minareli veya iki kubbeli olmayacağını belirterek, “Biz her işimizde yaptığımız gibi bu işte de Allah’ın emrettiği gibi israftan kaçındık. Şuanda 500 metrekare üzerinde Mahalleli kapasitesini karşılayacak, tek minareli ve tek şerefeli bir camii inşa ediyoruz” dedi. Son olarak camii temelinde adak kurbanı kesildi. Kurban kesme işlemini izleyen protokol üyeleri dualar ederek hayırlı olmasını niyaz etti. Kurban kanı temele akıtılarak bereket ve hayır ritüeli gerçekleştirildi. Furkan Onur Öztaş(A18)
 

 
Bu içerik 666 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi