Bu İçeriği Paylaş
07 Aralık 2017 Perşembe

Uzunköprü Organize Sanayi İle Canlanacak

Uzunköprü'ye kurulacak Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için çalışmalar hız kazandı. 2018 yılı yatırım planına alınması için İl Genel Meclisi Olağanüstü toplandı.


 Edirne İl Genel Meclisi olağanüstü bir karar nedeniyle toplandı. 5 Aralıkta İl Genel Meclisi, Edirne Valisi Günay Özdemir’in talimatlarıyla olağanüstü bir oturum gerçekleştirdi. Uzunköprü İlçesi Ardıç Köyü Kavacık mevkiine kurulacak olan "Çevreye Duyarlı Karma Organize Sanayi Bölgesi(KOSB)" 2018 yatırım planına alınması için olağanüstü toplanan il genel meclisi 8 kişilik müteşebbis heyetini belirledi.  İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş'in başkanlık ettiği toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Alaaddin Uğur Ateş ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut da katıldı.  Yapılacak olan Uzunköprü OSB’yle ilgili Küçük Sanayi Sitelerindeki gelişmeye engel küçük alanlardan kurtarılacağı, bölgeye gelmek isteyen tekstil işletmeleri için yatırım alanı oluşturulacağı ve de sanayi potansiyelinin canlandırılarak Uzunköprü’de göçün önüne geçilmesi amaçlanıyor.
 
Uzunköprü Organize Sanayi hakkında soruları yanıtlayan Edirne Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut OSB kurma çalışmalarının ilk olarak Uzunköprü ticaret odasının girişimi ile başlatıldığını söyleyerek "Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan Uzunköprü OSB Bilgilendirme Raporu ve Onaylı Haritalar İl Müdürlüğümüzün 31 Ağustos 2016 tarih ve 444 sayılı yazısı ile Bakanlığımız Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilerek OSB için ilk başvuru yapılmıştır. Bakanlığımızca yapılan başvuru incelenmiş olup belirlenen eksiklikler yazışmalar yapılarak giderilmiştir. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda Bakanlığımız Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünün talimatıyla 25 Haziran 2017 tarihinde Yer Seçimi Komisyonu Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasında toplanmış ve OSB alanı için belirlenen alan Uzunköprü OSB Yeri olarak kesinleştirilmiştir. OSB’nin yer seçimi kesinleştikten sonra ilk olarak OSB Kuruluş Protokolü 2 nüsha halinde hazırlanarak Bakanlığımıza onaya sunulacaktır" dedi.
 
"UZUNKÖPRÜ CAZİBE MERKEZİ OLACAK"
Organize Sanayi Bölgesi'nin Uzunköprü'nün göç vermesini de engelleyeceğini dile getiren Akbulut; “Uzunköprü OSB’nin kurulması İlimiz genelinde dağınık bir şekilde bulunan makine sanayi (özellikle tarım makineleri üreten sanayici) Küçük Sanayi Sitelerindeki gelişmeye engel küçük alanlardan kurtarılacak, bölgeye gelmek isteyen tekstil işletmeleri için yatırım alanı oluşturulacaktır. Yıllardır devamlı göç veren Uzunköprü ilçemizin geçmişteki sanayi potansiyeli canlandırılarak göç vermesi engellenecektir. Bunun yanında Yunanistan ve Bulgaristan'ın ihracatta önemli gelişmeler elde edilecek. Özellikle İstanbul'dan gelecek nüfus ve bölgenin de katılımıyla istihdamın artması hedeflerin arasındadır. İlçemizin geçmişten gelen sanayicilik ve makine üretim gücü harekete geçecektir. Dağınık şekilde bulunan makine üreticileri bir araya toplanacak ve yaratılacak sinerji ile kapı komşularımız Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatta önemli bir avantaj elde edilecektir. OSB’nin kurulmasıyla özellikle İstanbul’dan ilçemize gelecek olan tekstil sanayisi bölgedeki işsizliği azaltacak ve yetişmiş iş gücünün bölgemizde kalmasına katkı sağlayacaktır. OSB ile bölgedeki tarımsal üretimin ana merkezlerinden biri olan Uzunköprü ilçesinin sanayi alt yapısı yok olmaktan kurtulacağı gibi bir cazibe merkezi olacaktır. Ayrıca bölgedeki linyit kömürü madenciliği sektörü makine sektörünü destekleyen niteliği ile Uzunköprü OSB ve Linyit Madenciliği birbirini destekleyecektir” açıklamasında bulundu.         
 
"ÇALIŞAN KADIN İSTİHDAMI ARTACAK"
Uzunköprü’ye yapılacak olan Organize Sanayi Bölgesi ile bölge halkına da ayrı bir istihdam alanı sağlanacağına değinen Akbulut “OSB’nin kurulmasıyla Bölgemizde bulunan Makine sektörünün altyapısı destekleneceğinden Ülkemiz sanayisine katkıda bulunulacaktır. Makine sektörü Küçük Sanayi Sitelerinde çok dar alanlarda üretim gerçekleştirmeye çalıştırmakta ve bu durum firmalarını büyütmeye engellemektedir. İşgücü imkânlarından dolayı bölgeye gelmek isteyen tekstil sektörü yatırımcılarına uygun parseller vermek ve tekstil sektöründe daha yoğun olarak çalışan kadın istihdamını arttırmaktır. Makine sanayisinde yetişmiş işgücünün bölge dışına göçü engellenerek bölgede istihdamı sağlanacaktır. Müşterek makine ve donanım kullanımı sağlanarak işletme giderleri düşürülecek ve maliyet avantajı sağlanacaktır. Kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği geliştirmek suretiyle yerel potansiyel harekete geçirilerek ekonomik ve sosyal kalkınma geliştirilecektir” dedi. 
 
MÜTEŞEBBİS HEYETİ BELİRLENDİ
Toplantıda önce müteşebbis heyet oluşturulup, ardından da Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri belirlendi. Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası'ndan 7 üye ve il genel meclisinden de 8 üyenin yer alacağı müteşebbis heyeti seçimlerinde mecliste grubu bulunan 3 parti ortaklaşa belirledikleri adayları meclise sundu. 
Yönetim Kurulu Başkanı Edirne Valisi Günay Özdemir, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ise Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan İhtiyaroğlu olurken, yönetim Kurulu beş kişiden oluşmuştur; Günay Özdemir, Ercan İhtiyar, İsmail Şenbaş, Ömer Doğan Çimenlik.
Uzunköprü OSB Edirne İl Özel İdaresinin 15’de 8 oranda hissedar olmasına, müteşebbis heyetinde 4 yıl sırayla görev yapmak üzere asil üyeler; İsmail Şenbaş, İhsan Akıncı, Şerafettin Çakır, Gökmen Şenuz, Yaşar Berber, Selma İhtiyar, Kasım Aslan, Yusuf Öztürk, Eser Yıldırım, Ömer Doğan Çimenlik, Gökalp Önal, Nedret Akbulut, Halil İbrahim Bulak olarak belirlendi.
Yedek Üyeler ise; İl Genel Meclis Üyesi Erdinç Can, İl Genel Meclis Üyesi Erdoğan Taşın, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Yetim, İl Genel Meclis Üyesi Fedayi Işık, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Gürpınar, İl Genel Meclis Üyesi Erol Açık, İl Genel Meclis Üyesi Adnan Vural, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Özkök olarak belirlendi.
 
UTSO VE İL ÖZEL İDARESİNDEN OSB'YE BÜYÜK DESTEK
Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası yaptığı açıklamada "Uzunköprü OSB kuruluş sermayesi için, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası 700.000.-TL ve Edirne İl Özel İdaresi 800.000.- TL ödeme yaparak, bölgenin kalkınması adına ellerini taşın altına koydular. Kuruluş protokolü ve Banka ödeme dekontları Bilim Sanayi Teknoloji il Müdürü Salih Akbulut tarafından Bakanın onayı için elden Ankara’ ya götürüldü. Başta Uzunköprü olmak üzere, Edirne ve Bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz" dedi.
 
AKBULUT; "UZUNKÖPRÜ BELEDİYESİ TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMADI"
Olağanüstü toplantı sonrası açıklama yapan Ak Parti'de Edirne İl Genel Meclis Üyesi Grup Sözcüsü Nedret Akbulut "Bölgemizde tarım ağırlıklı sanayiyi geliştirmek, yatırım ve istihdamı sağlamak, bölgemiz insanının refah seviyesini yükseltmek, sanayi sektörüne geniş alanlar sağlayarak büyümelerini, alanlarında atılım yapmalarını sağlamak en başta gelen hedeflerdir. Tabi burada şunu da ifade etmeden geçemem; Uzunköprü belediyesi her zamanki gibi yine sınıfta kalmış ve taşın altına elini koymamış, birtakım aslı astarı olmayan uyduruk bahaneler ileri sürerek dışarıda kalmıştır. Bunu da Uzunköprülüler böyle bilmeliler diye altını çiziyorum.
Kavacık Köyümüzün hemen yanındaki yaklaşık 711 dekar alanda yapılması planlanan ve işsizlik sorununu tamamen çözecek olan Uzunköprü Organize Sanayi Bölgesi Projesi'nin gerçekleşmesi için teşebbüs eden, katkıda bulunan, çalışmalar yapan, uğraş veren herkese teşekkür ederiz. Allah hepsinden razı olsun diyorum. Uzunköprülülere, bölgemiz insanına hayırlı olsun. En kısa sürede, bir an önce başlanıp bitirilmesi temennimizdir" ifadesinde bulundu. Gizem KUL B(11)

 
Bu içerik 605 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi