Bu İçeriği Paylaş
06 Kasım 2017 Pazartesi

4 Ülkeye Uzunköprü’den İhraç

Edirne İl Genel Meclis toplantısında Uzunköprü genel meclis üyesi Nedret Akbulut Uzunköprü armudunun 4 ülkeye ihraç edildiğini, 200 ton armudun 300 bin TL’ye satıldığı açıklamasında bulundu.


 Uzunköprü Adalet Gazetesi
Edirne Kasım ayı il genel meclis toplantısında Uzunköprü il genel meclis üyesi Nedret Akbulut, 2016-2017 yıllarında İl Özel İdaresi projesi olarak Uzunköprü’nün Altınyazı ve Hasanpınar köylerinde üretilen Deveci Armudunun 1 dekarda 10 ton verim gerçekleştirdiğini ve armudun 4 ülkeye ihraç edildiğini söyleyerek 200 ton armudun 300 bin TL’ye satıldığını açıkladı. Akbulut, Uzunköprü’nün Hasanpınar Köyü’nde üretilen Deveci Armudu ile ilgili yaptığı sunumda yıl sonu hasadı olması itibariyle geçmiş yıllarda Uzunköprü ilçesinde yapılan birtakım çalışmalar olduğunu belirterek “Bu çalışmalara destek veren meclis üyesi arkadaşlarımıza, valimize, genel sekreterliğimize ve meclis başkanımıza Uzunköprü’de yapmış olduğumuz alternatif tarım çalışmalarına desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz. Uzunköprü’de Deveci Armudu, çilek, meyvecilik, seracılık, lavanta, arıcılık gibi konularda geçmiş yıllarda Özel İdare’nin 750 bin TL gibi proje katkıları olmuştur. Bu önemli bir rakamdır. Biz, özendirmek açısından destek veriyoruz. Aslında bunun müsebbibi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’dır. Bunu bakanımıza da ilettik” dedi.
20 DEKARDAN 200 TON DEVECİ ARMUDU
Uzunköprü Altınyazı köyünden Naci Çalık’ın İl Özel İdaresi’nden destek alarak deveci armudu ektiğini aktaran Akbulut; “Hasanpınar Köyü’müzün Muhtarı Atıf Doğru da bu projeden istifade edenlerdendir. 5 dönüm de onun var. Birçok kişinin de var. Naci Bey’in bu sene çıkarmış olduğu rekolte dekar başı yaklaşık 8 ile 10 ton. 50 dekar armut ekti. 20 dekarı bu sene aktif. 20 dekardan 200 ton Deveci Armudu aldı. Almış olduğu bu ürünü Çanakkale ve Bursa’dan tırlarla gelip aldılar. Bu sene dalından 1.5 TL’ye alındı. 200 ton 1.5 TL’den 300 bin TL para yapar. Masrafı nedir? Yüzde 12 masrafı olduğunu söyledi. Hiçbir mahsulde, hiçbir işte bu kadar gelir sağlamak mümkün değildir. Ayçiçeği, buğday, çeltiğin dışında yamaç arazilerde bu tür alternatif tarımı yaygınlaştıralım. Herkes bu işe bir el atsın. Bu kazancı hiçbir sektörden elde edemeyiz. Her gittiğimiz ortamda da bunu dillendirmeye çalışıyoruz. Yaygınlaştırılması için daha çok gayret göstermemiz lazım. Uzunköprü’de yaklaşık 15-20 proje oldu. 2018 taslağında da değişik ilçelerden arkadaşlar gelsin ve bu konuda müracaat etsinler. Tarım İlçe Müdürlerine giderek proje yaptırsınlar ve buraya getirsinler. Çiftçilik, bizim bölgemizde 1 aydır. Geri kalan zaman boşa gidiyor. Boşa giden zamanları da alternatif tarım yaparak harcayabilir ve refah seviyemizi yükseltebiliriz” ifadelerinde bulundu.
ARMUTTA BÜYÜK KAZANÇ
Akbulut, 1 armudun tartıda 1.250 gram görüldüğünü söyleyerek; “Hormon falan yok. Hatta bir tanesi 1.750 gram gelmiş. Bunu vatandaş perakendede 3 TL’ye satıyor. Giden ülkeler de Dubai, Özbekistan, Azerbaycan ve Almanya’dır. Bunları alıp, boylarına ve renklerine göre ayırarak ihracat yapıyorlar. Desteklerinizden dolayı Uzunköprülüler olarak teşekkür ediyoruz. Desteklerinizin de devamını bekliyoruz” dedi.
 Deveci Armudu ile ayçiçeği ve buğdayın kazancını kıyaslayan Akbulut; “Dekarından 200 kilo ayçiçeği, 500 kilo buğday çıkardığını düşünelim. 500 kilo buğday hiç masrafsız 500 TL. 200 kilo Ayçiçeği, 400 TL yapar. Çeltik de 750 TL ya da 1000 TL olsun. Deveci Armudunun dekarından 15 bin TL alıyorsun. Minimum 10 bin TL alıyorsun. 15 bin TL, toptan satışıdır. ‘Bu nasıl olur?’ diye sorarsanız; Altınyazı köyünden Naci Çalık’ı gidip görün” ifadelerinde bulundu. Akbulut, sunumunun ardından İl Genel Meclisi’ne getirdiği deveci armutlarını, İl Genel Meclisi Üyelerine dağıttı. Gizem KUL (B11)

 
Bu içerik 336 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi