Bu İçeriği Paylaş
11 Haziran 2018 Pazartesi

Biçerdöver Sürücülerine Kritik Uyarılar


Edirne Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından tüm Edirne’de olduğu gibi ilçemizde de ilçe tarım müdürlüğünün gözetiminde biçerdöver ve sürücülere tarlada kontroller yapılacağı uyarısı geldi. Müdürlük, sürücülerin uyması gereken kuralları ve biçerdöver standtardlarını belirleyen bir bildiri yayınladı.
 
Sürücü ve Biçerdöverlerin saplaması gereken koşulların yer aldığı bildiride şu ifadelere yer verildi, “Hububat ile diğer ürünlerin, biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek amacıyla; her yıl olduğu gibi 2018 yılı hasat döneminde de Edirne Valiliği’nce görevlendirilen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personelinden oluşturulan kontrolörler tarafından tarla kontrolleri yapılacaktır. Hasat öncesinde ve hasat sırasında biçerdöver sahipleri, sürücüleri ve ürün sahiplerinin aşağıda belirtilen kurallara uymaları gerekmektedir. Edirne İli mülki hudutları dâhilinde 2018 yılı hasat sezonunda, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörlerinin aşağıda belirtilen hususlara uymaları zorunludur. “G sınıfı (Biçerdöver) Sürücü Belgesi” veya “Biçerdöver Operatör Belgesi” bulunmayanlar biçerdöver operatörü olarak çalışamayacak ve biçerdöver sahipleri tarafından çalıştırılamayacaktır. Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerin tamir, bakım ve ayarlarını tekniğine uygun bir şekilde yaptırarak, hasada hazır hale getirecektir. Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüğüne bildirecektir.
 
“OLGUNLAŞMAMIŞ ÜRÜNÜN HASADIN ÜRÜNÜNDEN KAÇINILMALI”
“Her ürüne göre, hasat zamanı, hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır. Hasatta üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir. Biçerdöver sahipleri ve operatörleri 2018 yılı için Edirne İli mülki hudutları içerisinde yapılacak hasat sırasında  % 2 ürün kayıp oranını geçmeyecektir. Arazi durumuna göre ürün kaybı indeksi değerleri dikkate alınacaktır. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır. Biçerdöver sahipleri, 6’şar kiloluk 2 adet yangın söndürücü cihazı bulunmayan biçerdöverleri çalıştıramayacaktır. Biçerdöverin hassas ayarları, ürünün cins ve durumuna göre tekniğine uygun olarak yapılacak; her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecek. Biçerdöverin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir. Kayıpların azaltılması amacı ile engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde başak kaldırıcı, sap ayrıcı monte edilecek. Operatörler tarla ve ürün durumuna ve arazi yapısı dikkate alınarak, anızın yakılmasına ve sap kaybına meydan vermeyecek en uygun biçme yüksekliğinde biçim yapacaktır. Biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri, yetkili kontrolörlerce talep edilmesi halinde kimliklerini ibraz etmek zorundadırlar. Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen bakanlığımız elemanlarına, ürün sahipleri biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylığı göstereceklerdir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre biçerdöver sahipleri biçerdöverlerini ziraat odalarına tescil ettirmek, tescil belgesi ve plaka almak zorundadırlar. Bu nedenle biçerdöverlerin karayollarındaki hareketlerinde trafik polisleri ve jandarma trafik ekipleri tarafından gerekli kontroller yapılacak, biçerdöverlerinin tescil işlemlerini yaptırmamış ve plaka almamış biçerdöver sahipleri hakkında polis ve jandarma trafik görevlileri tarafından yasal işlem yapılacaktır.  Yukarıda belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacaktır. Tüm çiftçilerimize, Biçerdöver sahibi ve Biçerdöver Operatörlerine önemle duyurulur” denildi. 

 
Bu içerik 71 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi