Bu İçeriği Paylaş
22 Şubat 2018 Perşembe

“Uzunköprü’nün Geleceği İçin Mücadelemiz Devam Edecek!”

Dün görülen Saçlımüsellim köyünde kurulmak istenen patlayıcı madde deposu plan değişikliği iptal davasında, mahkeme heyeti gerekçeli kararını açıklamak üzere dosyayı incelemeye aldı.


 
 
Dün Edirne’de görülen Saçlımüsellim Köyü tarım arazilerinin üzerine yapılması planlanan patlayıcı deposu plan değişikliği iptal davasında mahkeme heyeti tarafları dinleyerek gerekçeli kararı önümüzde ki günlerde açıklama kararı aldı. Patlayıcı deposu şirketini üç avukat savunuyor. Şirket avukatlarından birisi Edirne Barosu Başkanı Av. Özgür Yıldırım. Davanın ardından bir basın açıklaması yayınlayan Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği, Uzunköprü’nün doğadan gelen haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirtti. Yapılan Basın açıklamasında, “Uzunköprü ilçesi Saçlımüsellim Köyünün verimli tarım arazilerine bölge halkına sorulmadan ve halka rağmen 140 tonluk “Patlayıcı Madde Deposu” yapılmak isteniyor.  Trakya toprakları ülkemizin en verimli topraklarıdır. Bölge Planı’nda Uzunköprü ve Meriç ilçeleri tarım alanı olarak ayrılmıştır.  Siyasi iktidar topraklarımıza mevzuatın öngördüğü kadar dahi önem vermeyerek, onun yok olmasına sebebiyet verecek kararlara imza atmaktadır. Tarım alanı olarak ayrılan bu topraklar üzerine, plansız ve programsız kirletici bir çok tesis kurularak Ergene kirliliği oluşmuştur. Şimdi de verimli tarım topraklarımız üzerine patlayıcı madde depoları yapmak doğaya karşı yeni bir cinayettir”.
“VERİMLİ TARIM ARAZİLERİ AMAÇ DIŞI KULLANIMA AÇILIYOR”
“Kurulmak istenen “Patlayıcı Madde Deposu’na ” ulaşım, tarla yollarından sağlanmaktadır. Burada oluşacak herhangi bir tehlike durumunda kurtarma araçlarının ulaşması mümkün olmadığından tehlikenin sonuçları çevrede yaşayan köylülerin yaşamını ve binlerce dönüm ekili araziyi tehdit edecektir. Trakya bölgesinin tarımsal kurtuluşu olarak ilan edilen “Çakmak Barajı ve Su Toplama Havzası" için büyük bir risk oluşturmaktadır. Ülkemiz dünyada toprak rezervi azalan 20 ülkeden biridir. Tarım arazileri 2001 yılında 26,4 milyon hektar iken, 2017 yılında 24 milyon hektara gerilemiştir. Bu azalan oran ülke topraklarının tamamının yaklaşık % 10’luk kısmını oluşturmaktadır. 1 santimetre kalınlığındaki toprak 600 yılda oluşmaktadır. Dünyada tarım toprakları "tarımsal sit" alanı olarak ilan edilirken, ülkemizde “5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu'na rağmen, verimli tarım arazileri hızla amaç dışı kullanıma açılmaktadır. “Toprak, hava, su” gibi doğal varlıklar tüm halkındır. Trakya'da yaşayan çevreye duyarlı insanlar olarak, çocuklarımızın geleceği olan bu verimli toprakları yok edecek, tüm olumsuz girişimlere karşı mücadelemizi geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam ettireceğiz. Uzunköprü halkı olarak Saçlımüsellim Köyü’nde yapılması planlanan Patlayıcı Madde Deposu’na ve Tarım alanlarımızın Tarım dışı kullanılmasına hayır diyoruz” denildi. 

 
Bu içerik 735 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi