Bu İçeriği Paylaş
18 Ocak 2018 Perşembe

Küçük İskender Edirne Akademi Kadrosuna Dahil Oldu

Edirne’nin ikinci üniversitesi gibi işleyişini sürdüren Edirne Akademi kadrosuna ünlü edebiyatçı Küçük İskender dahil oldu. Akademi dersleri çerçevesinde şiir ve imge konularında gelen katılımcılara ders verecek.


 Yaptığı işleyişler ve değindiği konular ile kendisini uçlarda dolaşan bir şair olarak belirten Küçük İskender, yıllardan bu yana gelen birikimlerini ve öğrendiklerini gelen katılımcılara aktaracak. Edirne Akademi’ye gelen katılımcılar Küçük İskender ile tanışarak kendi sesinden şiirlerini dinleme fırsatı da bulabilecek.
Küçük İskender’i Edirne’de misafir edecekleri için oldukça mutlu olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Recep Gürkan şu sözleri aktardı. “Edirne Belediyesi bünyesinde kurulan Edirne Akademi, her geçen gün kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Edirnelilere, farklı bir bakış, yeni bir vizyon kazandırmak için hayata geçirdiğimiz Edirne Akademi, Edirnelilerin desteğiyle büyüyor, güçleniyor. Her görüşten, inançtan önemli isimlerin katıldığı Edirne Akademi, bu kez de bir şairi, şiirleriyle ruhumuza dokunan Küçük İskender’i ağırlayacak. Şair Küçük İskender’in programı önümüzdeki günlerde netleşecek ”  diyerek sözlerini sonlandırdı.
KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?
“1964 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ne girdi, 3 yıl sonra bıraktı. 1980'li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya             başladı.
2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülleri'nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı. 2001 yılında Almanya'da, 2002 yılında Hollanda'da çeşitli şehirlerdeki etkinliklerde, 2005'te Avusturya'da, 2007'de Makedonya'da, 2008'de İsveç'te konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla kendini dile getirdi. 2003 yılında Berlin'de düzenlenen İlk Türkiyeli Eşcinseller Kongresi'nde bu konudaki bildirisini okudu. 2004'te NewYork'ta ve Kuzey Coralania'da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu. 2006'da İskender'i Ben Öldürmedim adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nü kazandı. 2014'te 7.si verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü Küçük İskender'e verildi. Jüri ödülün gerekçesini “Türk Şiiri’ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık” olarak özetledi.
Küçük İskender, Mustafa Altıoklar'ın yönettiği iki filmde de oynamıştır: 1997 yılı yapımlı Ağır Roman ve 2003 yılı yapımlı O Şimdi Asker.”

 
Bu içerik 188 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi