Bu İçeriği Paylaş
07 Aralık 2017 Perşembe

‘Engelsiz Bir Dünya İçin’ Uzunköprü El Ele Verdi

Uzunköprü 80. Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Uzunköprü Özel Eğitim İş Uygulama Okulu’nun koordinasyonunda düzenlenen ‘Dünya Engelliler Günü’ etkinlikleri Uzunköprü Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. İlçe İdari Am


Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Uzunköprü 80. Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Leyla Anlar Atasoy, engelli bireyleri hayata dahil etmek için hep beraber el ele verilmesi gerektiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü, “Engellilere yönelik pozitif ayrımcılık Anayasamızca güvence altına alınmıştır. Kurumsal bakımdan sosyal destek, evde bakım, istihdam, toplumsal katılım faaliyetleri bakımında engelli bireylere yönelik adımlar atılmıştır. Sosyal ve iş alanında başarı sahibi olmaları için kurumumuzca gerekli desteklemeler devletimizin ön gördüğü planlar doğrultusunda uygulanmaktadır. Bizlere düşen görev engelli bireylere toplumsal ortamda yer açmak onların engellerini kolektif bilinç ile ortadan kaldırmaktır. Bu nispetle sadece bir gün değil her gün engelli adayları olarak, tüm idari ve sivil oluşumlar bakımından toplumda farkındalık yaratmak adına çalışmalara hız vermeliyiz. Bu vesileyle Dünya engelliler günü etkinliğimize hoş geldiniz diyor. Engelsiz bir dünya temennisiyle konuşmamı noktalıyorum” dedi.
 
ENGELLİ BİREYLERDEN SALONU ISITAN SAHNE GÖSTERİSİ VE  ŞİİR DİNLETİSİ
Uzunköprü 80. Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerinden oluşan müzikal koro ve saz heyeti günün anlam ve önemine yönelik mini bir konser verdi. Çeşitli enstrümanları ile motor becerilerinin gelişimi açısından belirgin bir performans sergileyen engelliler, tüm salona istenildiğinde tüm engellin aşılabileceğini bir kez daha göstermiş oldu. Hareketli türkülere protokol ve salondakilerin de eşlik etmesiyle özgüvenleri bir hayli artan engelli bireyler, sözlü ve hareketli olarak da şarkılara eşlik etmeye başladılar. Bakım merkezi çalışanları ve engelli bireylerden oluşan koro folklorik türküler ile salondakilere güzel dakikalar yaşattılar. Rehabilitasyon merkezi sakinlerinin ardından Özel İş Uygulama Okulu Öğrencisi tarafından şiir dinletisi gerçekleştirildi. Can Yücel’in ‘Her şey sende gizli’ isimli şiirini okuyan öğrenci, salondakilere duygusal anlar yaşattı.
 
MİNİKLERİN DANS GÖSTERİSİ SALONDAKİLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Müzikal ve şiir gösterilerinin ardından, sahneye gelen Özel Uygulamalı İş Okulu’nun minik öğrencileri yöresel oyun havaları dans gösterileri ile hareketli dakikalar yaşattı. Son dönemlerin meşhur oyun havası Ankara’nın Bağları ile dans gösterilerine başlayan minikler, yöresel Trakya havaları ile salondakileri adeta coşturdu. Protokolün de alkışlar ile eşlik ettiği minikler, hiçbir engelin eğlenmelerine mani olamayacağını gösterdiler.
 
ENGELLİ BİREYLERİN GÜNLÜK HAYATLARINI  ANLATAN SKEÇLER SAHNELENDİ
Engelli bireyler günlük hayatlarını konu alan skeç gösterisi ile bir günlerinin veya birbirleri ile tanışmalarının hikayesini salondakilere de anlattı. Sahneye çıkan bedensel ve işitsel engelli iki eş tanışma hikayelerini sahnelediler. Sıradan insanlar gibi düşündükleri, aynı hisleri paylaştıklarını hayata dair sorun yaklaşım dertlerinin aynı olduğunu anlatan karı koca engeli bireyler, Engelli bireylerinde günlük yaşamlarında engelleri haricinde toplumda yaşayan sıradan rutinleri yaşadıkları mesajını verdiler. Ev hali, yemek tartışmaları, anne baba ilişkileri bakımından diğer insanlar ile aynı sorunları yaşadıklarını ifade etmeye çalışan çiftler, salondakilerin düş dünyasını aydınlatmak için önemli bir skeç sahnelemiş oldular.
 
İŞARET DİLİ İLE ONUNCU YIL MARŞI OKUNDU
Sessiz çığlıklarını duyurmakta kimiz zaman zorlanan bireyler adına bir eğitmen tarafından engellilerin de diğer insanlar gibi vatan ve millet sevgilerinin olduğunu göstermek amacıyla Onuncu Yıl Marşı işaret dili ile okundu. Arka fondaki Atatürk ve Bayrak temasıyla sahneye çıkan eğitmen tüm marşı işaret dili ile okuyarak salondaki işitsel engelli bireylerden yoğun alkış aldı. Seslerini duyurmanın karşısındaki insanın yaklaşımına bağlı olacağının altını çizilen gösteride, iletişim tek taraflı değil karşılıklı bir eylem olduğuna vurgu yapıldı. Marşın ardından Rehabilitasyon Müdürü Leyla Anlar Atasoy’un da aralarında bulunduğu bir ekip işaret dili ile engelli bireylerin toplumda farkındalık yaratmak adına söylenen vecizleri işaret dili ile anlattılar. Son olarak  iki engelli birey tarafından sahnede Türk Bayrağı açıldı. Salondakilerin yoğun alkışları eşliğinde program son buldu ve İlçe İdari Amirlikleri ile birlikte gösterileri sahneleyen engelli bireyler aile fotoğrafı çektirdiler.
 
ENGELLİ BİREYLERDEN İŞBİLEN’E ZİYARET
Dünya Engelliler Günü nedeniyle 80. Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen'i makamında ziyaret etti. Engelli bireylerden Ömer’e koltuğunu devreden Enis İşbilen, “Sadece bir gün değil her gün birer engelli adayı olarak dezavantajlı bireylerimize toplumda yer açmak ve hayata kazandırmak için sıkı çalışmalar yapmalıyız” dedi.
 Furkan Onur Öztaş(A18)
 

 
Bu içerik 603 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi