Bu İçeriği Paylaş
19 Şubat 2018 Pazartesi

Edirne Madam Butterfly Operasına Ev Sahipliği Yapacak


Geçtiğimiz hafta Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘Madam Butterfly’ opera organizasyonunu duyurmasının ardından, Edirne Valiliği’nin yaptığı yazılı açıklamada bu organizasyonun gerçek ortaklarının Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ve Edirne Valiliği birlikteliğinde Trakya Üniversitesi ile Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübünün yer aldığını açıkladı.
 
 
 
25 Nisan 2018 tarihinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Madam Butterfly operası Edirnelilerle buluşacak. 2016 yılından itibaren bu organizasyon için yapılan görüşmeler 2018 yılı Nisan ayında hayata geçirilecek. Edirne Valiliği’nin yaptığı yazılı açıklamaya göre ilk olarak bu fikir o dönemin Bulgaristan Kültür Bakanı ve şu anda Bulgaristan Millet Meclisi’ne bağlı Kültür Komisyonu Başkanı Vejdi Raşidov tarafından sunulmuş ve Edirne Valisi Günay Özdemir ile Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu arasında yapılan görüşmeler sonrasında iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ile işleyişlerin daha sağlıklı olması hedeflenmektedir.

EDİRNE VALİLİĞİ MADAM BUTTERFLY OPERASINI TANITTI
Oldukça önemli bir baş yapıt olan operanın tanıtımı ve geçmişinden bahseden Edirne Valiliği Madam Butterfly Operası’nı şu açıklamayla duyurdu. ‘’Muhteşem teknik yapısı ile ön plana çıkan, Trakya Üniversitesinin modern salonunda Devlet Konservatuarının da katkılarıyla Bulgaristan Stara Zagora Devlet Operasının Giacomo PUCCINI’ın eseri “Madam Butterfly” Edirne ilinde sahnelenmesi fikri doğmuştur. 1925 yılında kurulan Stara Zagora Devlet Operası, günümüzde zengin ve iddialı repertuara sahiptir. Son yıllarda 10’dan fazla ülkeden sanatçı kadrosuna katmış olup aralarında Türkiye’den bir Korist ve Balet sanatçısı bulunmaktadır. Misafir olduğu Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde büyük başarılara imza atmıştır. Edirne ilinde gerçekleştirilecek olan Opera etkinliğinin asli ortakları, Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosluğu ve Edirne Valiliği nezdinde Trakya Üniversitesi ve Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü’dür. Etkinlik; Edirne Valiliğinin katkıları ve Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilecektir. Ayrıca, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Stara Zagora Ticaret ve Sanayi Odası arasında iki günlük bir İş adamları forumu da düzenlenecektir. 14 Şubat günü Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosluğu temsilciliğinde, proje ortakları ile yapılan toplantıda Edirne’de kültürel alanda bir ilk teşkil edecek olan etkinliğin organizasyonuna dair detaylar görüşülerek karara bağlanmıştır. Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu, Vassil VALCHEV, Stara Zagora Operasının Chocho-san rolü için dünyaca ünlü Japon soprano, Shoko Fukudo’yu davet ettiğini ve oğlu Dolore karakteri için Edirne’den seçilmiş olan bir çocuğun canlandıracağını belirtmiştir. Etkinliğe Bulgaristan ve Türkiye Kültür Bakanları, Bulgaristan Cumhuriyetinin Millet Meclisine bağlı Kültür Komisyonu Başkanı davet edilecek olup, iki ülke Valileri, Belediye Başkanları ve protokolden misafirler ve çok sayıda davetlinin katılımı öngörülmektedir.’’ Yazılı açıklamada bu sözlere yer veren Edirne Valiliği nisan ayında bütün sanatseverleri Madam Butterfly’a davet ediyor. 
 

 
Bu içerik 202 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi