Bu İçeriği Paylaş
12 Şubat 2018 Pazartesi

Ergin, “İthalat Durmalı, Yerli Üretim Desteklenmeli”

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Merkez Bankası’nın gıda fiyatlarını enflasyon artırıcı nedenler arasında gösterdiğini belirterek, söz konusu durumun önüne geçilmesi için tarım ve hayvancılıkta ithalatın durdurularak ve yerli üretimin desteklen


Gıda fiyatlarındaki artış ise, enflasyonun da üzerinde yüzde 13.79 oldu.
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, açıklanan raporda enflasyonu artıran nedenler arasında gıda fiyatlarının önemli etkenlerden biri olarak gösterildiğini ifade etti.
 
“İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”
Ergin, bu durumun üretimle alakalı olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Gıda fiyatlarını artıran temel nedenlerden birisi yüksek girdi fiyatları ve piyasa denetiminin yetersizliğidir. Yani üretim maliyetinin yüksek olmasıdır. Maliyetleri düşürmeden gıda fiyatları düşürülemez. Gıda Komitesi kararları ile ithalatta gümrük vergilerinin düşürülmesi veya sıfırlanması ile fiyatları düşürmek hayaldir. İthalat arttıkça çiftçi üretimden vazgeçiyor. Üretim azalınca fiyat artıyor. Bu sefer daha çok ithalat yapılması gerekiyor. Bu sarmal gıda fiyatlarının artmasında en önemli faktör. Fakat, bu göz ardı ediliyor.
 
“GIDA ENFLASYONU ZİRVE YAPABİLİR”
Gıda enflasyonu için 2018 ve 2019 yılı için yapılan yüzde 7'lik artış tahmini de gerçekçi değil. Özellikle 2018'de kuraklığa bağlı üretimin düşmesi, ithalat politikası nedeniyle üreticinin üretimden çekilmesi, gıda enflasyonuna zirve yaptırabilir.
Yanlış teşhis yanlış sonuçlar doğuruyor. Gıda enflasyonu önlenmek isteniyorsa işe üretim sürecinden başlamak gerekiyor. Sadece fiyat ve ithalat odaklı bir politika ile gıda fiyatları düşmez, artar. Hükümet, Merkez Bankası ve Gıda Komitesi bu yanılgıdan vazgeçmeli.”
 
“HAYVANCILIKTA DESTEKLER ARTMALI”
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, kırmızı et ve tarım ürünlerinde ithalatın artmasının sektörü olumsuz etkilediğini belirtti. Türkiye’nin geçmiş yıllarda kendine yeten bir tarım ülkesi olduğunu ifade eden Ergin, son yıllarda uygulanan tarım politikalarını eleştirdi. Sektörün dertli olduğunu dile getiren Ergin, şunları kaydetti: “Tarım ve hayvancılık ile uğraşanların önemli sorunu var. Ette, sütte üretici sokağa döküldü, pancar ekicisi dertli. Bakliyatta bugüne kadar yaşanmamış olaylar gündeme geldi. Özetle nereye el atsanız sorunla karşılaşıyorsunuz. Çünkü bir tarihlerde kendi ihtiyacını karşılayan Türkiye, şimdi ele güne muhtaç hale geldi veya getirildi. Bunun bilinçli yapıldığını ileri sürenler bile var. Tarıma destek verdiklerini sananlar, aslında köstek oluyorlar. 
 
“MERCİMEĞİ DAHİ İTHAL EDİYORUZ”
Tarımın zor bir sektör olduğu aşikar. Bizim vatandaşımızın toprağa bağlı olduğu da malum. Sanayileşme uğruna, tarımın ihmal edildiğini itiraf etmek gerekiyor. Zira bu sorunları çözmek için kafa yormak gerekiyor, çalışmak şart oluyor. Bir kaç kişinin mutluluğu yetmiyor. Nitekim , "Artık fasulye ve nohut yemek lüks haline geldi, bir tarihlerde bolca ihraç ettiğimiz mercimeği bile satın almaya başladık. Bunun nedeni tarımda gerçekçi politikaların izlenmemesidir. Türkiye tüketen toplum olsa da önce kendisi için gerekli olanı üretmelidir” ifadelerini kullandı.

 
Bu içerik 288 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi