Bu İçeriği Paylaş
28 Aralık 2017 Perşembe

Süt Üreticileri Birliği Mevcut Yönetimi Hukuk Savaşını Kazandı

Uzunköprü Süt Üreticileri Birliği olağan genel kurul ilk derece mahkemesi kararı ile tedbiren durdurulmuştu. Son çıkan kesin mahkeme kararı ile Süt Üreticileri Birliğinin Olağan Genel Kurul yapmasındaki bütün engeller kalkmış oldu.


Birlik, Öncesinde verilen kararların Hukuk Muhakemeleri Kanunu 389. maddesine aykırı olduğunu, verilen tedbir kararının dava sonunda verilebilecek hükümle aynı sonuçları taşıdığından davanın bir anlam ifade etmediğini belirtti. Yapılan açıklamada Süt Üreticileri Birlik yönetiminin faaliyetlerine devam ettiğini ve tüzük gereği sorumluluklarının bulunduğunu bu sorumluluklardan birisinin de Olağan Genel Kurul toplantılarının yapılması olduğu belirtildi.
 
İSTİNAF MAHKEMESİ SÜT ÜRETİCİLERİ MEVCUT YÖNETİMİNİ HAKLI BULDU
İlçe ve il genelinde görülen davalar sonucu herhangi olumlu bir sonuç alamayan Süt Üreticileri Birliği, çareyi İstanbul Bölge İstinaf Mahkemesinde buldu. İstinaf mahkemesinde görülen davada davalı taraflardan mevcut yönetiminin gerekçelerini haklı bularak, Süt Üreticileri Birliğinin Olağan Genel Kurul Yapmasında ki tedbir kararını kesin olarak kaldırdı. Bu kararın ardından karşı tarafın herhangi bir itiraz hakkı bulunmadığı da ayrıca net olarak mahkeme kararı ile belirtildi.
 
İSTİNAF MAHKEMESİNİN KESİN HÜKMÜ ŞU ŞEKİLDE;
“Süt Üreticileri Birliği Mevcut yönetiminin istinaf başvurusunun kabulüne, itirazın kabulüne akabinde seçimli olağan genel kurur kararına yönelik tedbir kararının kaldırılmasına, dosyanın ilk derece mahkemesine iadesine dair hükmün dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda KESİN olmak üzere oybirliği ile karar verilmiştir”. Mevcut karar neticesi ile karşı tarafın herhangi bir itiraz yolu da kapatılmış oldu. Süt Üreticileri Birliğinin verilen kara üzerine 2018 Şubat ayı içerisinde Seçimli Olağan Kongre yapmasında herhangi bir engel kalmadı.
 
KARARDA, MEVCUT YÖNETİMİN GÖREVİNİN BAŞINDA OLDUĞU AÇIKÇA İFADE EDİLDİ
İstinaf Mahkemesinin verdiği tedbiri kaldırma kararının bir diğer anlamı da mevcut yönetimin resmen görevinin başında olduğu tasdik edilmesi. Böylece Kayahan Çolak yönetiminde ki mevcut yönetim resmen genel kuruş toplantısı yaparak faaliyet ve sorumluluklarını yerine getirmesi önünde herhangi bir engel kalmadı. Çolak yaptığı açıklamada, “Bölge adliye mahkemesinin vermiş olduğu karar birlik faaliyetleri ve üreticileri içinde yerinde bir karardır. Bundan böyle mevcut yönetim ile birlikte önümüzde Şubat ayı içerisinde seçimli genel kurul yapmayı hedefliyoruz” dedi
 
ÇOLAK, “KARAR İLE BİRLİKTE YARIM KALAN VE PLANANLANA PROJELER DEVAM EDECEK”
 
Mahkemenin verdiği kararın kesin ve itiraz edilemez olduğunun altını çizen Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kayahan Çolak, “Mahkeme sürecinden dolayı Birlik faaliyetleri ve projelerini ertelemek durumunda kalmış, yeni planlanan projeleri rafa kaldırmıştık. Ortaya çıkan karar ile birlikte daha hızlı karar alabilen, birlik üyesi çiftçi ve hayvancılarımıza daha verimli hizmet veren bir kuruluş olma yolunda emin adımlar ile ilerleyeceğiz. Açıkçası kafamıza koyduğumuz ve üreticilerimiz için önemli gördüğümüz ecnebi cinsi süt ırkı inek projemizi dur duraksız hayata geçirmiştik. Bu zorlu ve hukuki anlamda karamsar şartlar altında birlik üyelerimize en uygun hizmeti götürmek için yolumuza devam ettik. Ecnebi Süt ırkı inek projemiz ile kendimizi üreticilerimizin yanında kefil olarak göstererek birlik üyelerimizin yararına birçok hizmete imza attık. Karar ile birlikte ayakları yere daha sağlam basan plan ve projeler ile birçok yeniliği bölgemize getirmek için var gücümüzle çalışacağız.
 Furkan Onur Öztaş(A18)

 
Bu içerik 1150 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi