Bu İçeriği Paylaş
14 Mayıs 2018 Pazartesi

Kültür ve Dostluk Köprüsünün Bir Ayağı Uzunköprü Oldu


Kırklareli İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Bulgaristan Turizm Bakanlığı ve Bulgaristan’ın Bourgas Turizm Birliği ortaklığında hayata geçirilen sınır ötesi işbirliği ve Turizm etkinliği projesi kapsamında Bulgaristan turist kafilesinin Edirne’den sonraki ikinci durağı Uzunköprü oldu. İlk olarak tarihi taş köprüyü gezen Bulgar kafile, ardından Aziz İonis Kilisesi, Eski Askerlik Şubesi ve Belediye Kültür Sitesini ziyaret etti. AKM’de ki ziyarette tursit kafilesine Belediye Başkanı Enis İşbilen’de eşlik etti.
 
Oluşturulmuş olan ortak sınır ötesi turizm rotaların tanıtımı kapsamında Türk tur operatörler ve gazeteciler heyeti 12-15 Nisan tarihleri arasında Bulgaristan tarafını ziyaret etmişti. Projenin Türkiye ayağında ise Bulgaristanlı turistler ve yerel gazeteciler Edirne ve Kırklareli illerini ziyaret ettiler. İlk olarak 10 Mayıs tarihinde Edirne’den başlayan tur, 11 Mayıs’ta Uzunköprü’de devam etti.

İLK DURAK TARİHİ TAŞ KÖPRÜ VE KİLİSE
Edirne gezisinin ardından program dahilinde Uzunköprü’ye gelen Bulgar turistler ilk olarak Tarihi taş köprü ve Aziz İonis Kilisesini ziyaret ettiler. Ziyarette bol bol fotoğraf çektiren turistlere, kilise gezisi esnasında Uzunköprü Belediyesi çalışanları da eşlik etti. Belediye çalışanlarının kilisenin tarihi ile ilgili verdiği bilgileri pür dikkat dinleyen turistlerden bazılarının Hıristiyan geleneklerine göre dua ettikleri görüldü. Kilise ziyaretinin ardından restorasyonu gerçekleştirilen Eski askerlik şubesi, tarihte ki ismiyle papazın evine geçen kafile burada sergilenen ‘Edirnekari’ örneklerini inceledi.
 
KÜLTÜR SİTESİ ZİYARETİNDE BAŞKAN İŞBİLEN REFAKAT ETTİ
Askerlik şubesi ziyaretinden hemen sonra, Uzunköprü Belediyesi tarafından yaptırılan Kültür Sitesine geçen turistler burada kişisel ihtiyaçlarını gördükten sonra Belediye ekibinin ikram ettiği kahveleri içtiler. Belediye Başkanı Enis İşbilen, Bulgar konukların AKM’de olduğunu öğrenince Kültür Sitesine gelerek ziyaretçiler ile buluştu. Meclis toplantı salonunda turistler ile sohbet eden İşbilen, kültürel anlamda oluşturulan bu tarz projelerin komşu ülkeleri birbirlerine daha da bağladığını vurgulayarak şunları kaydetti , “Öncelikle Uzunköprü’ye hoş geldiniz. Şehrimizde sizin gibi değerli, dost ve kardeş ülke vatandaşlarını ağırlamaktan oldukça mutluyuz. Tarihten gelen bağlarımız olan Bulgaristan ile Belediyemiz olarak sıkı bir işbirliği içerisindeyiz. Svelingrad ve Dimetrovgrad şehirleri ile bir çok ortak projelerde yer aldık. Bunun projelerin çıkış noktası aynı coğrafyanın bileşenleri olarak tarihimizin ortak değerlere dayanmış olması. Sizleri aramazda görmekten oldukça mutluyuz” dedi. Meclis salonunda ki görüşmenin ardından tur kafilesine Kültür Sitesi Binasının bölümlerini gezdiren İşbilen, başka bir zaman sadece Uzunköprü’nün gezileceği bir tur organizasyonu ile tur kafilesini tekrar ağırlamaktan mutluk duyacaklarını belirtti. Uzunköprü’de son olarak Kültür Sitesini Ziyaret eden kafile Kırklareli ziyareti için Babaeski’ye doğru yola çıktı. Furkan Onur Öztaş(A18)
 

 
Bu içerik 140 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi