Bu İçeriği Paylaş
16 Nisan 2018 Pazartesi

Eğitim-İş Performans Sistemine Karşı

Eğitim-İş Edirne Şubesi’nin Uzunköprü’de gelecek nesilleri yetiştiren ve geleceğe yön veren öğretmenlerden oluşan eğitimci üyeleri performans sistemine karşı bir araya gelerek Uzunköprü Adalet Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdiler.


Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı performans taslağına karşı olan Eğitim-İş Edirne Şubesi eğitimci üyeleri bu sistemin öğretmenlere yapılmış bir hakaret olduğunu savunarak Uzunköprü Adalet Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Uzunköprü’de öğretmenlik görevlerini icra eden 30 civarındaki eğitimci performans sistemine karşı bir ağızdan haykırarak bu uygulamanın tamamen yanlış olduğunu söylediler.
 
Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak gerçekleştirilen basın açıklamasını Eğitimci Ayhan Uztosun basına duyurdu. Yapılan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi: “Bilindiği gibi, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için performans taslağı yayınlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı performans sistemi ile ülkemizin geleceği olan yavrularımızı eğiten, şekillendiren ve yarınların mimarı olan biz öğretmenleri baskı altına almayı amaçlamaktadır.ü
 
Bakanlığın hayata geçirmeye çalıştığı performans değerlendirme sisteminde, öğretmenler her yıl öğrencilerin, velilerin, meslektaşlarının ve mülakatla hatta yandaşlık özelliğinden dolayı eğitim yöneticisi olanların değerlendirilmesi ile karşı karşıya kalacak. Dört yılda bir düzenleyeceği sınavla öğretmenlerin öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini ölçecek.
 
Eğitimin cevheri olan öğretmenlere kıymet vermeyen bir anlayışın başarılı ve çağdaş bir eğitim sistemi getirme olasılığı yoktur. Performans sistemi kaldırılıncaya kadar devam ettireceğimiz eylemlerimize, meşru ve demokratik başkaldırımıza halkımızı ve sendikalı veya sendikasız tüm öğretmenlerimizi destek vermeye çağırıyoruz.
 
Bu haykırışımızı öğretmen hareketinin efsane lideri Fakir Baykurt’un ilke edindiği şu sözüdür: Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir!”  ifadeleriyle basın açıklaması son buldu.

 
Bu içerik 202 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi