Bu İçeriği Paylaş
25 Eylül 2017 Pazartesi

Adresler Güncelleniyor

Uzunköprü'de Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) köylerde ve beldelerde numaralandırma adres tespit çalışmaları yapılmaya devam ediyor.


 MAKS (Mekansal Adres Kayıt Sistemi) kapsamında Uzunköprü'de çalışmalarını sürdüren ekip evlerin depoların iş yerlerinin fotoğraflarını çekip adres bilgilerini sisteme kaydediyor. Adres Güncelleme ve yenileme kapsamında yapılan çalışma için fotoğraflar çeken ekibi gören vatandaşlar ne olduğunu anlamaya çalışıyor. 
2014 yılında ihale edilen Mekansal Adres Kayıt Sistemi Veri Üretimi ve Yaygınlaştırma Pilot Uygulama Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte 144 yetkili idare (belediyeler, özel idareler, organize sanayi bölge müdürlükleri ve serbest bölgeler) Mekansal Adres Kayıt Sisteminden faydalanmaktadır.
Sistemin ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü  ile ASELSAN A.Ş. arasında "Mekansal Adres Kayıt Sistemi Veri Üretimi ve Yaygınlaştırma Projesi" işine ilişkin 31.12.2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Projenin 31.12.2018 tarihinde tamamlanması öngörülmektedir.
Uzunköprü Belediyesi Ekiplere Yardımcı Olunması konsunda Uyardı
Uzunköprü Belediyesi gelen çalışma arkadaşlarına yardımcı olunması konusunda vatandaşları uyardı. İç işleri Bakanlığından mekansal adres kayıtlama sistemi için gelen ekiplerin evlerin, depoların, iş yerlerinin fotoğraflarını çekip adres bilgilerini sisteme kaydedeceklerini bildirdi. Vatandaşlarımızı da Çalışma yapan ekiplere yardımcı olunması konusunda ricada bulundu.
Maks Nedir?
Mekansal Adres Kayıt Sistemi Projesi (MAKS), Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Adres Kayıt Sisteminde (AKS) metinsel nitelikte tutulan adres bilgilerinin coğrafi koordinatlarla birleştirilmesi ve oluşturulan altyapının diğer sistemlere entegre edilebilmesi için kurulmuş bir sistemdir.
Mekansal Adres Kayıt Sistemi Projesi, Devlet Planlama Teşkilatınca yayımlanan "Bilgi Toplumu Stratejisi 2006-2010 Eylem Planında Vatandaş Odaklı Hizmet Dönüşümü" bileşeni altında 50 no'lu eylem olarak yer alan ve yürütme sorumluluğu Genel Müdürlüğümüze verilen "Çevrimiçi Emlak ve İnşaat İzinleri Projesi" ile birleştirilmiş ve söz konusu Proje 13/01/2011 tarihli ve 27462 Mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2011 yılı Yatırım Programında "Mekansal Adres Kayır Sistemi Oluşturulması ve Çevrimiçi Emlak ve İnşaat İzinleri Projesi (MAKS)" olarak yer almıştır. Gizem KUL B11
 

 
Bu içerik 79 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi