Bu İçeriği Paylaş
20 Kasım 2017 Pazartesi

Trakya’da Termik Santrale İtiraz

Trakya platformu olarak 10 tane bilim insanı ve 7 tane hukukçunun bir araya gelerek hazırladığı 32 sayfalık dilekçe Çevre ve Şehircilik Bakanlığına itirazen gönderilmek üzere Uzunköprü kaymakamlığına teslim edildi. Sendikaların da destek verdiği kamp


 lk planda proje için Çerkezköy Belediyesi’ne ait bir arazi seçilmiş ve acele kamulaştırma kararı alınmıştı ancak belediyenin açtığı dava sonucu Danıştay, kamulaştırma kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi.Karardan sonra projenin yeri değiştirildi ve meşe ormanın olduğu bölgede karar kılındı.Yeni seçilen alanda termik santral projesi 3312 dönümlük meşe ormanını tehdit edecek. Söz konusu projenin hayata geçirilmesi durumunda en az 250 bin ağacın kesileceği belirtiliyor.
Kamuya hiçbir yararı olmadığı ve Plan Değişikliklerinin tamamen iptali için hazırlanan itiraz dilekçesi hakkında konuşan Avukat Bülent Kaçar, “405.100 Nüfuslu Çerkezköy ilçesi halkının ve tüm Trakya Bölgesinin yaşamını, canlı sağlığını derinden etkileyecek kömürlü termik santral kurularak toptan yok oluşunun plansal zemini oluşturulmak istenmektedir. Kömür çok kirli ve pahalı bir enerji üretim kaynağıdır. Bu faaliyet ormanlık bir alanda gerçekleşeceğine göre toplumsal zararlar ve kamusal maliyet daha da artacaktır. Yapılan plan değişiklikleri ile yerleşim alanlarının çok yakınında yeraltı suları besleme alanında bulunan verimli tarım alanlarımız ve Trakya’da sınırlı olan orman varlıklarımız enerji üretim alanı olarak düzenlenerek yasaklı sanayi türü olan kömürlü termik santrallerin kurulmasına olanak sağlanmaya çalışılmaktadır. Plan değişikliği yapılarak enerji üretim alanı olarak ilan edilmesi planlanan yerler “Orman Alanı” ve “Yeraltı Suları Besleme Alanı” kapsamında bulunmaktadır. Bu alanın plan değişiklikleri ile kullanıma açılması Anayasanın çok sayıdaki maddesine aykırıdır. Termik Santral Projeleri ile kamu zarar görürken sadece yatırımcılar ve sermayedarlar memnun olacaktır. Öte yandan bölgede bulunan tüm tarım, konut, turizm yatırımlarının değeri düşecek, insanlar bölgeyi terk edecektir. Yatırımcısından başka hiç kimseye fayda sağlamayacağı gibi çevreye büyük zararlar verilecektir. Bakanlığın yaptığı ve onayladığı hiçbir plan bölgemizin ekolojik felaketi Ergene Nehri kirliliğine çözüm getirmemiş iken termik santrallerin kurulmasına yönelik yeni plan değişiklikleri ile Trakya kömür ve üstünde ot bile bitmeyen kül kazanına dönüşecektir” açıklamasında bulundu.
Çerkezköy’de kurulması planlanan kömürlü termik santralin, yeni plan değişikliğine karşı itiraz dilekçeleri Uzunköprü halkı tarafından ilgiyle karşıladı.
Gizem KUL (B11)

 
Bu içerik 932 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi