Bu İçeriği Paylaş
18 Aralık 2017 Pazartesi

Mutlu Çelik; “Uyuşturucu İle Mücadele Akıl ve Ahlak Gerektirir”


 
 
Uzunköprü Kent Konseyi, Uzunköprü Atatürkçü Düşünce Derneği ve Uzunköprü Belediyesi’nin koordinasyonunda, Emniyet eski müdürü Mutlu Çelik tarafından Uyuşturucu nedir? Nasıl anlarız? Ne yapabiliriz? Konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Çelik, uyuşturucu ile mücadelenin akıl ve ahlak gerektirdiğini vurguladı.
 
Uzunköprü Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide Çelik, uyuşturucunun tarihini, etken maddelerini, etkilerlini, pazarını ve vahametini gözler önünde serdi. Uyuşturucu konusunda çevre baskısının ve o yere aidiyet iddiasını ispatlanma isteğinin başlangıç faktörleri olduğunu belirten Çelik, madde kullanan kişilerin çevrelerine baktıklarında benzer sorunları başkalarının da yaşadıklarını ve farklı yollarla sorunlarıyla baş edebildiklerini rahatlıkla görebilecekken, işin kolayına kaçmanın toplumsal bir problem olduğunu belirtti.
 
“UYUŞTURUCU KONUSUNDA YALNIZIZ”
Uyuşturucu ile mücadelenin aileden başlayacağını belirten Çelik, anne ve babaların uyanık olmaları gerektiğini belirtti. Son dönemde uyuşturucu kullanımının yoğunluğunun etkili bilgilendirme programlarının yetersiz veya hiç olmamasına bağlayan Çelik, “Bu konu profesyonellik gerektiren bir konudur. Şu anda bu illet ile mücadele konusunda etkili ve devletin her kademesine yayılmış bir hassasiyet yok. Narko timlerimiz dahi olaya nasıl yaklaşılacağını bilmiyor. RTÜK bu işin peşini sıkı tutmuyor, diziler, filmler uyuşturucu güzellemeleri ile dolu. Bunu aşmak için yurt geneline yayılan önemli adımlar atılması lazım” dedi.
 
“SORUNUN ÇÖZÜMÜ MADDE KULLANIMI
 DEĞİL DİYOLOGDUR”
Kişisel problemlerin çözümü için çabalamayan ve madde kullanımını ağına düşen gençlerin erken yaşta yaşamlarını yitirdiklerini söyleyen Çelik, “Madde kullanımı sorunlarla baş etmenin yanlış bir yöntemidir. Sorunları çözmede bağımlılık yapıcı maddenin herhangi bir yardımı olamaz. Bağımlılık yapıcı madde kullanan kişi kısa bir süreliğine kaygılarını ve sorunlarını unutabilir. Ama sorunlar hâlâ çözülmemiştir. Dahası, bağımlılık yapıcı madde kullanmak başka sorunlara da yol açar. Çünkü bağımlılık yapıcı maddeler istenmeyen güçlü etkilere sahiptir. Ayrıca kullanıldıkları zaman başka insanların hayatına kast ederek diğer yaşamlarında karartırılar.

“MERAK VE ÇEVRE BASKISI UYUŞTURUCUYA  BULAŞMANIN İLK ADIMIDIR”
Çevre aidiyeti konusunda grubun diğer üyeleri tarafından baskıya maruz kalan birey kendini kanıtlamak için uyuşturucuya bulaştığını ve bunun en yaygın ilk deneyim durumu olduğunu belirtti. Özellikle gençlerin merakı ve ‘bana bir şey olmaz’ diyerek grubun diğer üyelerine caka satmak için uyuştucuya bulaştığını söyleyen Mutlu Çelik, “Madde bağımlılığı sürecinde ilk adım merak etme ve deneme davranışıdır. Maddenin denenmesine kadar kişide merakın yanı sıra maddenin etkilerine yönelik korku da mevcuttur. Merakın korkuyu yenmesi ile kişi “Bir kereden bir şey olmaz.” diyerek ilk denemeyi gerçekleştirir. Sonucunda kişinin maddeye olan korkusu azalır. Çoğunlukla ilk defa kullanma, diğer kullanımların da önünü açar. Merak ve korku aşamasında gencin sigara veya alkol kullanıp kullanmaması da belirleyici bir faktördür. Zira sigara kullanan gence “Bu da sigara gibi bir şey!” diyerek diğer maddelerin teklif edilmesi daha kolaydır. Ottur günahı yoktur gibi söylemler dünyanın en iğrenç davranış biçimlerinden birisi olan uyuşturucu kullanımını basitleştirmektedir” dedi.

“AİLELER ÇOCUKLARININ ARKADAŞLARINI EN AZ KENDİ ÇOCUKLARI KADAR TANIMALIDIR”
Uyuşturucuya bulaşmanın ilk evrelerinin genellikle yakın arkadaş çevresinde filizlendiğini ifade eden Çelik, ailelerin çocuklarının arkadaşlarını iyi tanımaları gerektiğini, çocuğun hayatına giren yeni bir ismi araştırmaları gerektiğini vurguladı ve, “Maddeyi tanıtan, özendiren ve kullanma fikrini oluşturan kişi hemen hemen her zaman yakın bir arkadaştır. Çünkü bu maddelerin zararlı olduğunu ve kullanılmaması gerektiğini herkes bilir. Ancak yakın bir arkadaş, insanı madde kullanmaya ikna edebilir. Ayrıca bir genç bu maddeleri merak edip kullanmak istese bile tek başına kullanmaya cesaret edemez çünkü yanlış kullanım, ölümle veya ciddi sağlık sorunlarıyla sonuçlanabilir. Bu maddelerin nasıl kullanılacağını insana ancak güven duyduğu biri öğretebilir. Bu durumda arkadaş seçimlerine dikkat etmeli ve uyanık olmalıyız. Unutmayın uyuşturucu ölüm getirir” dedi.
 
BELEDİYE BAŞKANI İŞBİLEN KATILIMIN DÜŞÜK OLMASINA SİTEM ETTİ
Söyleşinin sonunda sahneye gelen Enis İşbilen, “Mutlu Hocam bize çağımızın illeti olan uyuşturucu konusunda neler yapmamız gerektiğini iyi bir şekilde anlattı. Fakat bu akşamki katılımın bu derece düşük olması bizi bir hayli üzdü. Kahvehanelerdeki en önemli gündem maddesi uyuşturucu iken, söyleşiye kahvehanelerden katılan bir sima göremiyorum. Bazı şeyleri özümsemek ve ciddi ele almak lazım. Uyuşturucu kahvehane dedikodusu olabilecek basit bir şey değildir” dedi. Ardından Mutlu Çelik’e plaket takdim etti ve Uzunköprü’nün tarihini anlatan, ayrıca tarihsel belgelerini içeren kitaplar hediye etti.
 
MUTLU ÇELİK KİMDİR?
Polis koleji ve Polis akademisini bitirdi. Narkotik, Terör Suçları, Asayiş ve Çocuk Polisi, Liderlik, Psikolojik Harekat alanlarında uzman eğitimi aldı. Dünyada bir ilk olarak Türkiye’de uygulanan Çocuk Polisinin kurucusudur. Kamuoyunda Narko Timler diye bilinen uyuşturucuyla mücadele birimini 1995 yılında “Sokak Timleri” olarak kurmuştur. İnterpol’un Landmark adıyla bilinen Uluslararası “Çocuk Pornosu” operasyonlarını yönetti. 17 ülkede eşzamanlı yapılan operasyonlarda Türk Polis Ekibinin yaptığı çalışmaların “en başarılı operasyon” seçilmesiyle “en başarılı polis şefi” olarak dünya polisince tanındı. 30 Yıllık meslek hayatında değişik tarihlerde Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar, Emniyet Genel Müdürleri, Valiler tarafından 176 defa ödüllendirildi.
Ulusal Radyo ve Televizyon Kanallarında,lise ve üniversitelerde,dernek ve sendikalarda olmak üzere 300’ü aşkın konferanslar verip yayınlara katıldı.
 Furkan Onur Öztaş(A18)
 

 
Bu içerik 327 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi