Bu İçeriği Paylaş
22 Nisan 2017 Cumartesi

Edirne'de "Balkanlarda Eski Türk Varlığı" konferansı

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Karatay, Türk tarihinin çok çeşitli kaynaklardan araştırılması gerektiğini bildirdi.


Trakya Üniversitesi (TÜ) Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından Balkan Yerleşkesi'ndeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ndeki Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda düzenlenen "Balkanlarda Eski Türk Varlığı" adlı konferansta konuşan Karatay, Çin kaynaklarında Türk tarihinin çarpıtıldığını söyledi.

Türk tarihini öğrenmek için Çince'nin de bir faydasının olmadığını belirten Karatay, "Çin kaynaklarıyla uyutulduğumuzu düşünüyorum. Çeşitli kaynakların incelenmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Balkanların Osmanlı Devleti zamanında huzur bulduğunu ifade den Karatay, Balkan devletlerinin kökeninin de Türk olduğunu ve günümüzde de Balkanlar'da Türk varlığının devam ettiğini kaydetti.

Konferansa, TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. (AA)

 
Bu içerik 149 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Naaşları Gölette Bulunan Kuzenler Defnedildi Naaşları Gölette Bulunan Kuzenler D.. Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde ikamet eden ve 23 gün sonra cesetleri Silivri Deği..
0 yorum Gündem - 20.10.2017
Enis İşbilen;“Uzunköprü güzelleşmeye devam edecek” Enis İşbilen;“Uzunköprü güzelleşmey.. Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, ilçe genelinde peyzaj çalışmalarının sü..
0 yorum Gündem - 20.10.2017
Edirneli Belediye  Başkanlarından Kılıçdaroğlu’na Ziyaret Edirneli Belediye Başkanlarından K.. İl Başkanı Pekcanlı, 3 Kasım tarihinde Edirne il Başkanlığı Binasını ve CHP’li b..
0 yorum Gündem - 20.10.2017
Üye Bilgi