Bu İçeriği Paylaş
11 Ocak 2018 Perşembe

Gazetecilere Bal Hediye Edildi

'10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısıyla Uzunköprü Arıcılar Derneği Başkanı Özcan Meriç gazetecilere bal hediye etti.


 Haber: Gizem KUL B(11)
Uzunköprü Arıcılar Derneği Başkanı Özcan Meriç 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde Uzunköprü yerel basınını unutmadı. İlçede faaliyet gösteren gazetelerin çalışanları ile bir araya gelen Meriç hepsine birer kavanoz bal hediye etti. Gazetecilerin büyük bir özveriyle kamuoyunun hızlı ve güvenilir haber alma hakkını sağlamak için çalıştıklarını ve gazeteciliğin kamusal hizmet olduğunu hatırlatan Meriç, "böyle bir sorumluluğu görev edindikleri için tüm gazetecilere teşekkür ediyorum  Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutlarken bu vesilesiyle özverili çalışmalarınız için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum" dedi. 
BULUŞMADA UZUNKÖPRÜ'DEKİ ARICILIK DEĞERLENDİRİLDİ
Gazeteciler Günü vesilesiyle bir araya geldiğimiz Uzunköprü Arıcılar Derneği Başkanı Özcan Meriç gazetemize verdiği röportajında, Halk Eğitim Merkezinde açılan Arıcılık Kursundan bahsederek Uzunköprü'de arıcılığı değerlendirdi. Meriç, Uzunköprü Halk Eğitim Merkezi tarafından bugüne kadar 9 kurs açıldığını 292 arıcının belge aldığını belirtti. Geçtiğimiz günlerde yeni bir arıcılık kursunun başladığını şuanda 14 katılımcısının olduğunu ve kursun 72 saat sürdüğünden bahsetti. Uzunköprü'de arıcılığı                 önemsiyoruz. 
500 ARIDA KAYMAKAM MAAŞI
Arıcılar Derneği Başkanı Özcan Meriç Uzunköprü'de arıcılığı değerlendirdiği konuşmasında; "Ben insanlara şöyle söylüyorum Çorlu - Çerkezköy'e gidip asgari ücretle çalışmaktansa şu Uzunköprü'müze dönecekler 100 tane arı alacaklar ve bir asgari ücretten fazlasını kazanacaklar. Düşünün hem de sigortasını da ödemiş olacak ve 12 ayın 40 günü çalışacak geri kalan 11 ay yatacak. 100 arıda bir asgari ücret, 200 arıda bir memur maaşı, 300 arıda bir müdür maaşı, 500 arı baktığında bir kaymakam maaşı böyle düşünsünler. 
KOVAN BAŞI 40 BİN TL
Bu işe İlk başlamak isteyen biri için 100 arının maliyetini sormamızın üzerine Meriç; "Sıfır kovan ile başlarsa 100 arı için kovan başı 40bin TL gibi bir masraf olur ama düzeni kurduğunuzda da yılda yapabileceğiniz 1500- 2000 arası masraf, o da ilacı şekeri için. 
UZUNKÖPRÜ ARICILIK İÇİN MÜKEMMEL BİR YER
Devletin kovan başına  10 bin tl gibi bir desteği olduğunu bahseden Meriç; "Bizim geçmiş yıllarda 100 dönüm tarlamız vardı. 5 kardeşiz biz. 100 dönüm tarla geçmiş yıllarda müthiş gelir elde ediyordu. Bir koyuyorduk beş, altı alıyorduk. Ama şimdi öyle değil biz burada arıcılığı ekonomimiz iyi olduğundan dolayı yapamamışız. Adamlar 300-400 arı ile tır tutup Muğla, Balıkesir, Havran'dan geliyorlar. Bir tırın maliyeti, buraya gelip dönmesi 7 bin lira gibi bir masraf. Bizim burada öyle bir flora zenginliği var ki şubat ayının ortasında bizde başlıyor ve 10. ayın sonuna kadar 8-9 ay floramız var. Burası arıcılık için en mükemmel yerlerden biri. Burada arıcılığın yetersiz yapıldığını görünce insan üzülüyor. Biz Trakya insanı biraz kalpazanız.

 
Bu içerik 248 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi