Bu İçeriği Paylaş
15 Mayıs 2018 Salı

Kaymakam Talimat Verdi, Kan Verme Seferberliği Resmen Başladı


Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız geçtiğimiz günlerde İlçe genelinde ki tüm resmi-özel kurum ve kuruluşlar ile toplantı düzenleyerek bu kurumların kan verme etkinliklerini teşvik edici ve özendirici faaliyetler  içerisinde bulunması gerektiğini vurgulamıştı. Çağrıya ilk uyan kurumu Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası oldu. UTSO Tüm personeli ile birlikte kan verme etkinliğine iştirak etti.
 
Ziraat Bankası karşısında kurulan çadır ve Kan verme Tırına tüm personeli ile katılan UTSO, böylelikle kan bağışı ile ilgili Kaymakam Kemal Yıldız’ın seferberlik hareketine ilk katkı veren kurum oldu. Bağışçılara meyve suyu, poğaça ve soda ikram edildi. Ayrıca kan bağışında bulunak donörlere kan gurubunun yazılı olduğu Kızılay anahtarlığı hediye edildi. Çadırların kurulmasıyla kan ver etkinliğini yerinde takip etmek için alana gelen Kaymakam Kemal Yıldız, UTSO Başkanı Ercan İhtiyar ve Personelini kutladı. Yıldız yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “Her yıl yüzlerce insan hastalık ya da kaza sonrası kan bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Oysa sürekli ve düzenli kan bağışı sayesinde bu can kayıpları yaşanmayabilir. Türkiye’deki yıllık kan bağışı oranı nüfusun yüzde 2’si kadardır. Üstelik bağışın yüzde 35’i askerlerden elde edilir. Bu yüzden sivil bağış oranı neredeyse yüzde 1 civarındadır. Hâlbuki gelişmiş ülkelerde bu oran ortalama yüzde 5, yani Türkiye’dekinin iki katından fazladır. Vücudunuz bedeninizin hayati sıvısı olan kanı eksildikçe üretir. Eğer vücutta bir kan eksikliği olursa vücut uyarılır ve yerini doldurmak için yeni kan üretimine başlar. Yani kan verince kan hücreleriniz yenilenir. Bu sayede spor yapmış gibi zinde olur, gençleşirsiniz. Bu vesile ile etkinliğe personeli ile katılım gösteren UTSO Başkanı ve çalışanlarını kutluyorum” dedi. 
 
BUĞDAYCI, “KAN VER CAN VER”
Türk Kızılayı Uzunköprü Koordinatörü Zakir Buğdaycı’da vatandaşları kan vermeye çağırdı. Buğdaycı ön yargılardan kurtularak, insanların birçok hayatı kurtarabileceğini belirtti ve, “Kan verme işlemi, kapıdan girdiğiniz andan itibaren yaklaşık 30 dakikanızı alacaktır. Kan merkezlerine başvurduğunuzda öncelikle sizin ve kanınızı alacak kişinin sağlığını korumaya yönelik sorulardan oluşan, evet-hayır şeklinde cevaplayacağınız bir form doldurmalısınız. Bu form donör değerlendirme formudur. Mahremiyet açısından yanıtlarınız gizli tutulur. Bu esnada aklınıza takılanları görevli doktor ve hemşirelere sorabilirsiniz. Kan vermek gündelik hayatınızda önemli bir değişikliğe yol açmaz. Yine de kan verdikten sonra bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin kan verme işlemi biter bitmez hemen ayağa kalkmak yerine yaklaşık 10 dakika dinlenmeniz gerekir. Sigara içiyorsanız baş dönmesi, bulantı gibi şikâyetler yaşamamak için en az 30 dakika beklemelisiniz. Ayrıca kanamaya neden olmaması için, kan verdiğiniz kolunuzla ilk birkaç saat ağır şeyler taşımamalısınız. Kan verdikten sonra ilk dört saat, su ve meyve suyu gibi sıvı şeyler tüketmeye özen göstermelisiniz. Yine sıvı kaybını arttıracağı için bir sonraki öğünden evvel alkollü içecek tüketmemelisiniz. Ayrıca sauna, spor gibi bedeni yoracak aktivitelerden kaçınmalısınız” dedi. 

 
Bu içerik 111 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi