Bu İçeriği Paylaş
16 Nisan 2018 Pazartesi

Gaytancıoğlu: ‘Çiftçinin Maliyetleri Sürekli Artıyor’

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri hakkında kanun tasarısının 8’inci maddesindeki Sulama Birliklerinin devriyle ilgili ibarenin Edirne CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu çiftçiye zarar vereceğini söyledi.


 Edirne CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu çiftçilerin maliyetlerinin sürekli arttığını söylerken son yapılan tasarıda DSİ’nin 6’inci maddesindeki Sulama Birliklerinin devriyle ilgili olan ibarenin de çiftçi açısından zararlı olacağını vurguladı.
Gaytancıoğlu yapığı açıklamada şunları dile getirdi: “Köylerde sulama kooperatifleri kuruluyor, ilçe merkezlerinde sulama kooperatifleri kuruluyor, seçimle iş başına geliyorlar ve birbirlerini seçiyorlar. Biz istiyoruz ki çiftçi zarara uğratılmadan bazı düzenlemeler gerçekleştirilsin.
Beni İpsala İbriktepe'den bir arkadaşımız aradı: 'Ziraat Bankası'ndan kredi veriyorlar emekli olabilmem için ama bütün maaşa haciz koymasına rağmen eskiden borçlarım olduğu için bana kredi vermiyorlar’ dedi. Biz istiyoruz ki her vatandaş eşit koşullarda değerlendirilsin ve ele alınsın. Doların yükseldiği bu günlerde doğal olarak mazot fiyatları da artış gösteriyor ve bu durumdan çiftçi yine zarar görüyor. Geleceğe ümitli bakabilmeleri için çiftçiye olan ödenekler arttırılmalı ve çiftçinin her zaman yanında durulmalıdır.
 Bu destekleri biraz daha çiftçiye aktarmaya çalışalım, suyu çiftçiye daha ekonomik bir şekilde kullandıralım, çiftçinin tarlasına suyu götürelim; barajlardaki çatlakları, patlakları yapmaya çalışalım. Ama biraz da bırakın demokrasi olsun, kendi başına çiftçi bu kooperatifleri kursun, yönetsin, genel kuruluna gitsin, demokrasiyi orada öğrensin; elini kaldırsın, söz alsın. 'Siz bu kooperatifi iyi yönetemediniz, biz daha iyi yönetiriz' diyebilsin. Bu yüzden kooperatifleri çiftçinin elinden almak yerine onlara teslim edelim ki daha rahat bir şekilde işlerini yapsınlar.” ifadelerine yer verdi. 
 

 
Bu içerik 248 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi