Bu İçeriği Paylaş
14 Mayıs 2018 Pazartesi

Yüzme Havuzu İçin İlk Kazma Vuruldu

Protokolü ve ihalesi gerçekleştirilen Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Projesinde ilk kazma vuruldu. Temel atma alanlarının belirlendiği ilk kazma faaliyetinde, Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Meclis İl Genel Üyesi Nedret Akbulut ve Ak Parti İlçe Başkanı


Uzunköprü Kaymakamlığının ve Hayırsever İş insanı Orhan Çetin’in destekleri ile ilçemize yapılması planlanan “Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu Projesi”nin yapım işi iki kez ihaleye çıkmasına rağmen; her iki ihalede de katılımcı firmalarının beklenenden yüksek teklif vermesi nedeniyle sonuç çıkmamıştı. Projenin maliyetinin düşürülmesi adına harekete geçen yetkililer, kazı çalışmasının İl Özel İdaresi tarafından yapılması yönünde karar aldığı öğrenildi.  Geçtiğimiz hafta bu şartlar altında ihale edilen yüzme havuzu projesi ilk kazma alana vuruldu. Havuzun yapılacağı alana giden Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, ve AK Parti İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz ilk kazmayı işlemini yerinde incelediler. Kaymakam Kemal Yıldız büyük uğraşlar sonucu ihalenin tamamlandığını ve bir an önce kazı çalışmalarının başlatılarak temel atma törenini yapmak istediklerini belirtti. 
 
YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU ÖZELLİKLERİ
Olimpik Yüzme Havuzunda olması gereken özellikler, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına göre düzenlenir ve bu kurallara uygun yüzme havuzu inşa edilmelidir. Dünyanın ilk kapalı yüzme havuzunun hangi ülkede olduğunu merak ediyor musunuz? İngiltere’de 1862 yılında inşa edilen dünyanın ilk olimpik yüzme havuzu insanların yüzme ile profesyonel olarak ilgilenmesine başlangıç olarak kabul ediliyor. Yarışlar esnasında 10 kulvara sahip olan olimpik yüzme havuzlarının en sağ ve en sol da bulunan kulvarları kullanılmaz, kısa ve uzun kulvar olarak iki farklı türde hazırlanan olimpik havuzlar, yüzücülerin kıyasıya rekabet halinde oldukları alanlardır. 25 metreye 11.25 metre boyutlarındaki havuzlar olarak bilinen olimpik havuzların özellikler şunlardır; Tam Olimpik Yüzme Havuzu Özellikleri Boy: 50 metre En: 25 metre Derinlik: 5 metre Kulvar sayısı: 10 Kulvar genişliği: 2,5 metre Su sıcaklığı: 25 °C – 27 °C. Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Özellikleri Boy: 25 metre Derinlik: 2 metre Sıcaklık: 27 °C Kulvar sayısı: 5 Havuzların özellikleri bu şekilde, özellikle yüzme yarışlarında etkili olan bu özellikler dünya standartlarına uygun olarak belirlenmiştir. 
 

 
Bu içerik 123 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi