Bu İçeriği Paylaş
16 Nisan 2018 Pazartesi

‘Sağlık’ İçin Yürüdüler


Dünya Sağlık haftası nedeniyle Uzunköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” Uzunköprü Ergene Şehir Stadında gerçekleştirildi. Yürüyüşün insan sağlığına olan faydasını toplum nezdinde yaygınlaştırmak için düzenlenen yürüyüşe Uzunköprü Özel Eğitim okulu öğrencileri de katıldı. 
 
Gerçekleşen yürüyüşe Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Belediye Başkan Vekili Necmettin Akın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Eralp Akman, Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Osman Durmaz, SYDV Müdürü Fatih Erkol, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Zülfiye Yılmaz Bozkurt ile birlikte Uzunköprü Hüseyin Çorum Sağlık Meslek Lisesi Öğretmen ve öğrencileri de katılım gösterdi.
 
YILMAZ, “YÜRÜYÜŞ KRONİK  HASTALIKLARDAN KORUR”
Yürüyüşün insan sağlığına olan olumlu etkilerinden bahsede Uzunköprü İlçe Sağlı Müdürü Zülfiye Yılmaz şunları kaydetti, “ Amacımız vatandaşlarımıza öğrencilerimize Spor Kültürünü yürüme ile aşılamak. 7’ den 70’ e herkesin yapabileceği Spor Yürüyüştür. Halkımızı yürüyüş yapmaya davet ediyoruz. Düzenli yürüyüş kronik hastalıklardan korur. Yürüyüş yaparak kan basıncını 11 puan düşürür ve felç geçirme riskini de yüzde 20-40 arasında azaltabilirsiniz. Haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş ile kalp hastalığı riski yüzde 30 azalmaktadır. Mevsim değişiklikleri ve özellikle de sonbahar aylarında depresyona daha çok meyilliyi oluruz. Yürüyüş, çikolatadan daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Düzenli beslenmenin de katkılarıyla evden işe, işten eve günde en az 30 dakika yürürseniz yağ oranınızda ayda yüzde 2 oranında azalma olur. Düzenli yürüyüş, varis riskini azaltır. Bağ dokunuzu sıkılaştırır, bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımını düzenler. Genetik olarak varise yatkınlığı olanlar düzenli olarak yürümelidir. Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur. Düzenli yürüyüş yaşantınızı da düzenler. Sürekli yürüyüş yapmak yaşamınızı düzene koyar. Alışkanlıklarınızı pekiştirir. Experimental Psychology, Learning, Memory, and Cognition dergisinde 2014 yılında yayımlanan bir çalışma oturarak çalışanlara göre yürüyenlerin daha yaratıcı olduğunu ortaya çıkardı” dedi. 
 

 
Bu içerik 305 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi