Bu İçeriği Paylaş
28 Eylül 2017 Perşembe

Uzunköprü Hamamına Kavuşuyor

Tarihi Uzunköprü hamamı yılların getirdiği yorgunluktan dolayı büyük tahribata uğramış ve hakkında restorasyon kararı alınmıştı. 2013 yılında başlayan sürecin adı adım sonuna gelindi.


 Tarihi Uzunköprü hamamı yılların getirdiği yorgunluktan dolayı büyük tahribata uğramış ve hakkında restorasyon kararı alınmıştı. 2013 yılında başlayan sürecin adı adım sonuna gelindi, Uzunköprülü’ler özüne uygun restorasyon bittikten sonra hamamına kavuşacak.
Osmanlı Padişahı II.Murat zamanında 1443 yılında inşa edilen tarihi şehir hamamı, 570 sene boyunca Uzunköprü halkına, konar göçer olarak ticaret yapan kervanlara ve çevre beldelerden gelenlere hizmet verdi. Tarihin akışına göre savaşlar ve doğal afetlerden etkilenen şehir hamamı, tam kapasite olarak kullanılamaz hale geldi. 2013 yılında projelendirilen Şehir Hamamı restorasyon çalışması kapsamında özüne uygun olarak halkın hizmetine tekrardan açılması planlanıyor. Daha önceleri açıklandığı gibi restorasyon çalışmalarına harcanan miktarın yüksek olduğu belirtildi. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü oluşturulan proje kapsamında tarihi hamamın restorasyonu için 1 milyon 216 bin Türk Lirası ödenek ayrıdı. Projeyi üstlenen şirket kapsamında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Böylece 2013 yılında başlayan çalışmaların 2018 yılı içerisinde bitirileceği öngörülüyor.
HAMAMIN YANI SIRA PARK, DİNLENME ALANI VE SAUNA DA HİZMETE GİRECEK
Asırlar boyu Türk ve Müslüman kültüründe önemli bir yere sahip hamam olarak hizmet veren alanda restorasyon çalışmaları bittikten sonra şehrin yeni cazibe merkezi olacak projelerede imza atılacak. Çalışmaların ardından alanda park, dinlenme alanı ve sauna merkezinin olacağı belirtildi. Böylece tarihi hamam yeni ve güncel hali ile özünden gelen esintileri bünyesinde muhafaza ederek çağın şartlarına uygun olarak, vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak bir mekan halini almış olacak. Furkan Onur Öztaş(A18)

 
Bu içerik 81 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi