Bu İçeriği Paylaş
13 Mart 2018 Salı

Uzunköprü’de Kadınlar Günü Çeşitli Etkinlikler İle Kutlandı


8 Mart  günü saat 10.00’da Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları ve Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri kadınlar gününe atıfta bulunan dövizleri ile gazi caddesinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kortej Cumhuriyet Meydanında Atatürk Heykeli önüne gelerek saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu. Ardında CHP Kadın Kolları Yönetim Kurulu Heykele çelenk takdim etti. Yürüyüş etkinliğine Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen’de katılım gösterdi. Günün anlam ve önemine binaen CHP Kadın Kolları Başkanı Menşure Aybek bir konuşma gerçekleştirdi. Aybek yaptığı konuşmada,  “Eşitlik özgürlük demokrasi ve barış için el ele omuz omuza tek güc, tek yürek olarak mücadele eden dünden bu güne fedakârlıklarını esirgemeyen Cumhuriyetimizin bizlere kazandırdığı hakları korumaya ve geliştirmeye ezilmeden korkmadan el ele vererek hayatın her alanında mücadele eden tüm kadınlarımız, merhaba. 8 Mart bu dünyada en çok üreten, en çok ürettiğine sahip çıkan kızlarımızın, analarımızın, kardeşlerimizin, hepimizin günüdür. Dün, Ülkemizin Bağımsızlığı ve Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zaferi için mücadele eden, omzunda top mermisi taşıyan biz kadınlar, bugün de fedakârca çalışacak, mücadelenin ön saflarında yer alacak. Böylece ortaçağın karanlığına gömülmek istenen ülkemizin, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkacağız. Bugün eğitimde ve toplumsal alanda getirilmek istenen sistem, çocuklarımızı küçük yaşta çırak veya gelin yaparken, kadınlarımızı ve kızlarımızı da sosyal hayattan kopartıp eve kapatıyor. 21. yüzyılın Türkiye’sinde ne ülkemiz ne kadınlarımız ne de çocuklarımız, karanlığı hak etmiyor. 8 Mart’ta emekleri için mücadele eden kadınların, Şehit annelerimizin ve eşlerinin, tüm yarattığı kazanımlara sahip çıkan kadınlarımızın bu onurlu günlerini yürekten kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

UTSO KADIN GİRŞİMCİLERLE KAHVALTIDA BULUŞTU
Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası da Uzunköprülü kadın girişimcileri kahvaltıda bir araya getirdi. Cazgır Cafe’de düzenlenen kahvaltı organizasyonuna katılımın yoğun olduğu gözlemlendi. Kahvaltıya Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız’da eşiyle birlikte katıldı. Günün açılış konuşmasını yapan UTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Seval Gemici yaptığı gelen tüm misafirlere teşekkür etti ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Bu güzel topluluğu oluşturan kadınlarımız çok güzel görünüyorsunuz. Biz kadınlar çok değerliyiz bunu biliyorum. Kadınların olduğu her yerde üretime ve yönetime katılma imkânına kavuştukları bir ülkede toplumsal gelişmelerin çok daha hızlı olduğu görülmüştür. Günümüzde de kadınların; sosyal, ekonomik ve politik katkılarına bence her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. Kadınlarımız artık iş yaşamında, ekonomik, sosyal, siyasal ve politik hayatta var. Kadınlarımıza değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır düşüncesi ile değil her başarılı erkeğin yanında bir başarılı kadın vardır anlayışıyla ilerleyelim. Göreve geldiğimiz günden itibaren biz Kadın Girişimciler Odamızın ve Sayın Başkanımızın desteği doğrultusunda gerek Odamızın etkinlikleri gerekse il ve bölge çapındaki etkinliklere aktif olarak katılıp varlığımızı hissettirdik. Bu arada; değerli Başkanımıza tüm girişimcilerimiz adına verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
 
KAYMAKAM YILDIZ, “YENİ TOPLUMUN YARATANI KADINLARDIR”
Kaymakam Kemal Yıldız’da konuşmasında “Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyorum. Haklar özgürlükler bahşedilmez, ayağa kalkılıp alınır. Hanımlar hak ettikleri özgürlüklere, haklara kavuşmak için ayağa kalkıyorlar kendi haklarını öğreniyorlar. Birlik ve beraberlik içerisinde sizleri burada toplayan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımıza çok teşekkürlerimi sunuyorum. Sizler ablasınız, annesiniz, kardeşsiniz. Gelecek toplumumuzu sizler şekillendirin yeni bir toplum yaratalım, daha medeni, kadınların toplum içerisinde sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik anlamda çok daha ileride olduğu bir toplum yaratın ve bu şekilde kadınların haklarını onlara kazandırın. Haklarınızı mutlaka savunun. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.
 
İHTİYAR, “GELECEĞİN TEMİNATI KADINLARIMIZDIR”
Etkinliğin ev sahibi UTSO Başkanı İhtiyar konuşmasında; “Oda olarak gerçekleştirdiğimiz KOSGEB eğitimlerine katılanların çoğunluğunu kadınlar oluşturuyordu. Ekonomiye katkı sağlamak ailesine destek olmak amacıyla çeşitli meslek gruplarında yer buldular. Bu kapsamda kadınların iş hayatında yer alabilmeleri, gereken devlet destek ve teşviklerine ulaşabilmeleri yönünde hem projelerine gerekli desteği verdik, hem de açılışlarına katılmaya gayret gösterdik. Ticaret ve Sanayi odası olarak biz birlik ve beraberlik içerisinde Uzunköprü’yü ileri götürecek her projede, her yerde, her ortamda öncü olmaya devam edeceğiz. Odamızın ilgi alanına girsin ya da girmesin bizden talep ettiğiniz şeylere gerekli hassasiyeti göstereceğiz. Uzunköprü bizim sahip çıkmak görevimiz biz görevimizin bilincindeyiz UTSO olarak gereğini yapmaktan geri adım atmıyoruz. Hep birlikte daha iyi bir Uzunköprü inşa edebilmek adına sizlerle birlikte olmayı arzu ediyorum” dedi.
 
BELEDİYEDEN 8 MART’A ÖZEL KONFERANS
Uzunköprü Belediyesi tarafından 8 Martta Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Kadına şiddet, cinsel istismar ve erken yaşta evlilik” konulu konfe ransa Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen katıldı. Konferansın açılış konuşmasını Başkan İşbilen yaparken, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Süheyla Paşalı'da günün anlamı ve önemi ile ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Uzunköprü Barosundan Av. Evşen Kabaklı ve Av. Şennur Yıldırım ve Belediye Psikoloğu Duygu Tunca tarafından konuşmalar yapıldı. Konferans sonunda, Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen ve Kent Konseyi Başkanı Memet Akbal tarafından, konuşmacılara ve Süheyla Paşalı'ya günün anısına plaket takdim edildi. 

 
Bu içerik 138 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi