Bu İçeriği Paylaş
20 Ekim 2017 Cuma

Meriç susam hasadına başladı

Verimli toprakları ve iklimsel özellikleriyle birçok tarım ürününün kaliteli şekilde üretildiği Edirne topraklarında susam hasadı başladı. Ekimi yoğun olarak Meriç ve köyleri civarında gerçekleştirilen susamın dönümünde 70 – 150 kilogram arası verim


 Meriç’te susam hasadı başladı. Bölgede, geçtiğimiz yıllarda daha fazla susam üretimi yapıldığını belirten Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, “Susam, bizim geçmişimizde tüm köylerde üretilen bir üründü. Ancak mali girdilerinin yükselmesi, uğraşlı bir iş olması ve devletin susam üreticisine destek vermemesi nedeniyle çiftçi susam üretiminden geri çekildi. Bu geri çekiliş yüzde 50 – 60 seviyesine ulaştı. Ancak tabii ki hala üreten çiftçilerimiz var. Bu yıl Subaşı, Küplü, Olacak, Küpdere, Karayusuflu köyleri başta olmak üzere Meriç bölgesinde toplamda ortalama 400 dönüm alana susam ekimi yapıldı.” dedi. 

“UMUDUMUZ SUSAM  FİYATLARININ ARTMASINDA”
Bu yıl susamda rekoltenin güzel olduğunu ifade eden Başkan Ömer Ergin, “Dekarına 70 – 150 kilogram susam olacağı düşüncesindeyiz. Geleneksel yöntemlerle yapılıyor bu üretim. Bu günlerde susam, bağlama ve kurutma dönemlerinde. 10 gün içerisinde de dövmeye geçilecek. Geçtiğimiz yıl kilogram fiyatı 6 liraydı. Bu yıl umudumuz, diğer ürünlerde olduğu gibi; susamda da yükselişin olması.” şeklinde konuştu. 

“3’ÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİNDEN İTHAL EDİYORUZ”
Türkiye’de de susam açığı olduğunun altını çizen Başkan Ergin, “Bugün en büyük susam üreticisi ülkeler, Hindistan, bunun yanında Eritre gibi hiç adını bilmediğimiz 3’üncü dünya ülkeleri. Bizim ülkemizde susam açığı olduğu için onlardan almak zorunda kalıyoruz. Üreticiyle tüketici arasında makas çok açık. Üreticinin 6 liraya sattığı susamı, tüketici en ucuz 15 lira gibi bir bedelle alıyor. 
“PAZARLAMA ZİNCİRİ ÜRETİCİ BİRLİKLERİYLE             SAĞLANMALI”
Bu fark biraz daralırsa herkes rahatlayacaktır. Onun için de benim en çok önemsediğim konulardan biri pazarlama zincirlerinin; üreticiden tüketiciye, ‘üretici birlikleriyle’ sağlanması. Eğer bunu sağlayamazsak zaten bu açık hep açık kalır. Aradaki komisyoncular kazanır. Hem üretici hem de tüketici kaybeder. Gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi bu işi de başarmamız gerek.” ifadelerinde  bulundu. 
Berk SAN (A14)
 

 
Bu içerik 68 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Emniyet Müdür Tekin’den  “Görevimin Başındayım” Mesajı Emniyet Müdür Tekin’den “Görevimin.. Geçtiğimiz günlerde alkollü bir işletmeye yaptığı asayiş uygulaması sırasında me..
0 yorum Gündem - 16.11.2017
Şehir İçindeki Birahanelere İmza Kampanyası Şehir İçindeki Birahanelere İmza Ka.. Uzunköprü şehir içindeki biranelerin içki ruhsatlarının iptal edilmesi için kamp..
0 yorum Gündem - 16.11.2017
Üye Bilgi