Bu İçeriği Paylaş
16 Nisan 2018 Pazartesi

‘Türkiye Nereye Gidiyor’ Sorusuna Yanıt Aradılar


Cumhuriyet Halk Partisi Uzunköprü İlçe Teşkilatının düzenlediği, Gazeteci –Yazar Can Ataklı, Gazteteci İmambakır Üküş ve CHP Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ile Okan Gaytancıoğlu’nun konuşmacı olduğu ‘Türkiye nereye gidiyor? Ne yapmalı? Nasıl yapmalı?’ konulu bir konferans gerçekleştirildi. Cumartesi günü Uzunköprü AKM’de gerçekleşen konferansta, Türkiye gündemine dair konular tartışıldı.
 
Konferansın başlamadan önce CHP Uzunköprü İlçe Başkanı Özlem Becan, konuşmacıları gelen konuklara takdim ettikten sonra kısa bir açılış konuşması yaptı. Becan yaptığı konuşmada, “Bugün burada ülkemizin kötü gidişatını tartışmak, mevcut iktidarın yanlış politikalarına karşı çözüm üretmek ve halkımızı aydınlatmak adına çok verimli bir konferans gerçekleşecek. Eğitim, ekonomi ve demokrasi anlamında kötü bir sınavdan geçen ülkemizin, aydınlık yarınlara ulaşmasında yapılabilecekleri değerli gazeteciler İmambakır Üküş ve Can Ataklı ile Sayın Milletvekillerimiz Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan bizlere aktaracaklar. Geldikleri için şimdiden her birine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ÜKÜŞ, “TÜRKİYE’DE İKTİDAR OLMAK İÇİN ÖNCELİKLE İSTANBUL VE ANKARA KAZANILMALI”
Konferansın moderatörlüğünü üstlenen İmambakır Gümüş yaptığı konuşmada yerel seçimlerim genel seçimlere giderken en önemli köşe taşlarından birisi olduğunu vurgulayarak, “Yerel yönetimler genel iktidara giden yolları açan veya kapayan yerlerdir. AKP’ye de iktidar kapısını açan yerel yönetimler olmuştur. Özellikle 1994’te kazanılan İstanbul ve Ankara belediye başkanlıkları AKP’nin bugünkü iktidarına giden yolları açmıştı. Aynı şekilde CHP ye de iktidar ortağı kapısını kapatan da İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarını kaybetmesi yol açmıştır. Önümüzde 1 yıl sonra yine yerel seçim var. Bu yerel seçimler bugüne kadar ki yerel seçimlerden çok farklı bir atmosferde yapılacak. Bu yerel seçimlerde yalnızca belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri seçmeyeceğiz. Bu yerel seçimlerdeki sonuçlar 2019 Kasım’ındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını da belirleyecek. AKP siyaseti “kutuplaştırma” üzerine kurulu bir siyaset.Türkiye’nin toplumsal, sosyolojik ve kültürel iklimi de bu “kutuplaşma” siyasetine imkan veren bir zemin sunuyor. Türkiye kolay “kutuplaşacak” toplumsal, sosyolojik ve kültürel “fay” hatları üzerinde. Yakın zamana kadar AKP bu “kutuplaştırma” siyasetini başarıyla uyguladı ve sonucunu da aldı” dedi.
 
ATAKLI, “NEDEN KOVULDUĞUMU BENDE  ANLAYAMADIM”
Söz sırası Gazeteci Can Ataklı’ya gelince en sıcak gündem maddelerinden birisi olan Halk Tv’den kovulmasına değindi. Halk Tv’den neden kovulduğuna kendisinin de anlam veremediğini belirten Ataklı, “İşten neden atıldığımı Hemen söyleyeyim, bilmiyorum. Hiçbir anlam da veremedim. Mantığını da çözemedim. 2016 yılının Aralık ayından bu yana Halk TV ekranlarında her sabah saat 11.00'de başlayan Yazışleri programını yapıyordum Bu süreçte 220'nin üzerinde farklı konuk programıma konuk oldu. Geçen ay kanalın sahibi adına genel müdürlüğü yürüten Şaban Sevinç Afrin operasyonuna daha fazla yer ayırmak istediklerini bu nedenle iki saat olan Yazıişleri programını bir saate indirdiklerini bildirdi. Öneki gün de yayından çıktıktan kısa bir süre sonra İstanbul müdürü Tuba Emlek'in telefonu ile 'işime son verildiği' tebliğ edildi. Gerekçe olarak da, 'Doğan Medya Grubu'nun satılmasından sonra ortaya çıkan yeni durum nedeniyle Halk TV'nin yeniden yapılanacağı' gösterildi. Tuba Emlek, 'Ankara'da toplantı yapılmış, yeni bir yayın akışı düzenlenmiş, bu akışta size yer kalmamış. Bunu iletmem istendi. Ama zaten Şaban Sevinç de arayıp söyleyeceğini ifade etti. Arayan olmadı daha sonra. Çeşitli partilerden ve AKP'den arayanlar oldu. Kimi geçmiş olsun dedi, kimi hiç üzülme diye destek verdi. Yüzlerce kişi aradı, mesaj gönderdi ama CHP'de milletvekilliği yapan meslektaşlarımdan biri bile aramadı. Oysa CHP'nin gazeteci kökenli milletvekilleri yandaş medyadan atılanları bile yanlarına koyup destek mesajları verip selfiler çektirmeyi pek severler. Halk TV bir yorumcusunu, programcısını işten atınca sessiz kalmaları bana biraz manidar geldi” ifadelerini kullandı.
 
GAYTANCIOĞLU, “ŞEKER OYUNUNU ORTAYA ÇIKTI”
Konuşmacılardan Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Şeker Fabrikalarının özelleştirmesini eleştirerek, “Yıl 1923, Kurtuluş Savaşı bitmiş, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, savaşın acılarını çok iyi bildiği için hemen bir kalkınma hamlesine başlıyor. İlk iş, Osmanlının deneyip de yapamadığı şeker fabrikalarını kurarak, kalkınma hamlesini gerçekleştirmek. Devletin kör kuruşa muhtaç olduğu o yıllarda halkımız da yardımcı oluyor, yumurta bağışlıyor, tavuğunu bağışlıyor, arazisini bağışlıyor, bu fabrikalar öyle yapılıyor. Bu fabrikaları şimdi satmaya kalkanlar, hiç şeker fabrikası kurmadıkları için bunu anlayamazlar, imecenin ne olduğunu bilemezler” dedi.
 
BİRCAN, “DIŞ POLİTİKA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”
Konuşmasında dış politikada ki gerginliklere de değinen Milletvekili Erdin Bircan şunları kaydetti, “Bircan “Yunan tarafı, Lozan Antlaşması’yla bizim Karaağaç bölgemiz de dahil olmak üzere toprak kaybetti. Yunanistan’ın agresif tutumunun arkasında Türkiye’ye bir metrekare dahi toprak vermeyi sindirememiş olmaları yatıyor. Oraya gittiğimizde oradaki Yunanlıların kalbinde hala İstanbul olduğunu gözlemliyoruz. Oranın milliyetçilerinin kalbi hala ‘İstanbul’ diye yanıp tutuşuyor. Siyasetçiler de bu milliyetçi hislerden yararlanmak istiyor”. Konuşmacılar konferansın ardından salondakilerden büyük alkış aldı. 

 
Bu içerik 251 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi