Bu İçeriği Paylaş
04 Aralık 2017 Pazartesi

Uzunköprü CHP İlçe Başkanlığında Özlem Becan Dönemi


Uzunköprü CHP İlçe Balkanlığı Kongresinden çıkan sonuç değişimi getirdi. Oy kullanan 349 delegenin 136’sının oyunu alarak İlçe Başkanlığına Özlem Becan seçildi. Böylece Uzunköprü Cumhuriyet Halk Partisi ilçe örgütünde Becan dönemi başlamış oldu. Diğer adaylar İnaç Sülüş 133, Osman Aydın ise 80 oy aldı. Siyasi basamakları hızlı bir şekilde tırmanan Özlem Becan’ın bir sonraki hedefinin Uzunköprü Belediye Başkanlığı olduğu konuşuluyor. Becan kongrede yaptığı konuşmada bu söylentileri yalanlamadı ve 2019 için Belediye Başkanlığı Koltuğuna yeşil ışık yaktı. 

Kongre Divan Üyelerinin seçimi ile başladı. Delegelerin önergesiyle Balıkesir Milletvekili Namık Havutça Divan Başkanlığına getirildi. Divan üyelerinin seçimi ardından salonda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ardında Divan Başkanı Havutça, kongrenin sükun içersinde geçmesi temennisinde bulunarak, “Bugün ülkeye demokrasiyi armağan eden bir partinin fertleri olarak tüm Türkiye’ye örnek bir kongre gerçekleştirmeliyiz. CHP demokrasiyi özümsemiş kişileri barındıran bir siyasi oluşumdur. Bu vesileyle aday olan arkadaşlara başarılar diliyorum, kongrenin tüm partililere ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

MEVCUT YÖNETİM HESAP VE FAALİYETEN İBRAZ EDİLDİ
Divan Başkanı Havutça, sırasıyla gündem maddelerini işleme soktu ve faaliyet raporunun okunmasını istedi. Faaliyet raporu ile birlikte hesap raporu bu birimlerden sorumlu parti üyesi tarafından okundu. Raporların delegeler ile paylaşılmasının ardında Divan, raporları ayrı ayrı oylamaya sundu. Katılan delegeler tarafından iki raporda oylanarak mevut yönetim hesap ve faaliyeten ibra edildi. Ardından kongrede konuşmak isteyen partililere yönelik söz hakkı tanındı. 

ESKİ VE MEVCUT VEKİLLER İLE PARTİLİLERE SÖZ HAKKIN TANINDI
Divan kurulunun konuşmak isteyen üyelere söz hakkı vermesiyle birlikte kürsüye ilk olarak Eski Milletvekili Bilgin Paçarız geldi. Paçarız konuşmasında mevcut kadroların vefasız olduğunu iddia ederek şöyle konuştu, “Bugün burada eski bir vekil olarak konuşuyorum. Aynı zamanda da ezelden ebede bir CHP’li olarak konuşuyorum. Bizlere gençlere yer açın diyorlar biz her zaman gençlere yer verdik ve onlara ön ayak olduk. Ama bu söylemlerin ardında eski tüfekleri siyasete küstürmek gibi bir art niyetin olduğunu düşünüyorum. Bizler CHP’nin yılmaz bekçileriyiz. Bu seçim süreçleri herk yönetim kadrosunun belediye başkanlarının vekillerin dahil olduğu ve kendi adamlarını seçtirmek için sıraya girdiği dönemlerdir. Bunlara sözüm bu kulis faaliyetlerini bırakın ve CHP için neler yapabiliriz. ona bakın. Bizlere siyaseti bırak diyenlere sözüm bu kadar vefasız olmayın bugün bu partiyi bir yerlere taşıyan isimlerin başında bizler geliyoruz” dedi. Sırasıyla Eski vekiller Rasim Çakır ve Kemal Değirmendereli’de bir konuşma gerçekleştirdi. Mevcut vekiller Erdin Bircan ve Ogan Gaytancıoğlu’da kürsüye gelerek kongrede aday olan tüm adaylara başarılar diledi. Enis İşbilen’de kürüye çıkarak Parti içi kavgaların son bulmasının ve el ele 2019’a yürünmesi gerektiğini vurguladı.

AYDIN, “PARTİNİN KAPISINI SÜREKLİ AÇIK TUTACAĞIMA SÖZ VERİYORUM”
Konuşmasını yapmak için kürsüye kura ile belirlenen sıraya göre ilk olarak Osman Aydın geldi. Aydın partide büyük sıçramalar yaratacağını belirterek, “Partimizin bayrağının daha ileri taşımak için görevce gelmek istiyorum. Bir Uzunköprülü olarak bu görevi sizden istiyor ve bekliyorum. Bugün gerçekleştirilecek İlçe kongresinde siz değerli delegelerin desteğini istiyorum. Neden aday olduğum konusunda şunları söyleyebilirim. Ülkemizin bu duruma sürükleyenlere karşı, kurdukları saltanata karşı olduğum için adayım. Milletin efendisi köylüyü layık olduğu yere taşımak için adayım. Partimin kapısını da gönlümün kapısı gibi açık tutmak için adayım. Adalet, kardeşlik, eşitlik ve özgürlük için adayım ve sadece ilçe başkanlığı için adayım. Şimdiden tüm partililerimin kararları ne olursa olsun teşekkür ediyorum hepiniz sevgi ve muhabbetle kucaklıyorum” dedi. Konuşmasının ardından yönetim kurulu adaylarını partililere tanıtan Aydın, “Bugün kazanan CHP olacaktır ifadelerini kullandı.

SÜLÜŞ, “KAYBEDEN OLMAYACAK, KAZANAN CHP OLACAKTIR”
Kamuoyunda heyecanlı bir bekleyiş vardı. Biz birbirimize demokrasiyi anlatamazsak ülkeye demokrasiyi anlatamayız. Biz sadece birbirimize saygı göstermek değil sevmekte zorundayız. Beş seçim geçirdik beş seçimde de partimiz Edirne’de birinci oldu. Ankara’da Referandum seçim değerlendirmesinde bir konuşma gerçekleştirdim Trakya örgütleri adına beni konuşmacı olarak seçtiler. Herhalde kara kaşıma, kara gözüme seçmediler. Sağlam ve dürüst bir yönetimin temsilcisi olarak konuşmamızı Trakya adına gerçekleştirdik. Bu konuşma partiye verdiğim emeğin karşılığıydı. İlçe örgütünün temel ve asli görevi o ilçede ki seçimlerin kazanılması ve oyların yükseltilmesidir. Sizin ustalığınız burada ortaya çıkmaktadır. Bu başarı bizim yönetimimizin başarısıdır. Bugün dünyanın sonu değil. Pazartesi sabahından itibaren esas rakibimiz olan Ak Parti ile mücadeleye devam edeceğiz. İktidar partisi demokrasiyi hiçe sayarak sorgusuz sualsiz seçilmiş kişileri alıp yerine başkasını getirebiliyor. Ama CHP demokrasiyi özümsemiş bir partidir. Bakınız partinin binasının yerini bilmeyenler bizim CHP’liliğimizi sorgulayamaz. Biz her daim yönetim olarak hep ileri daha ileri düsturu ile çalışmalar yaptık. Eski yeni tüm vekillerim ile uyum içinde güzel başarılı seçim süreçleri atlattık.  Ben bu bağlamda tekrardan siz değerli delegelerimizden doğruyu yanlışı görerek bir seçim yapmasını istiyorum. Kararı siz vereceksiniz siz en iyisini bilirisiniz, diğer adaylara da başarılar diliyorum. Kongremize katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“MEVCUT BAŞKANIMIZ SADECE 500 OY ARTTIRMAYI BAŞARI OLARAK GÖRÜYORSA, BAŞARI ANLAYIŞINI GÖZDEN GEÇİRMELİ”
Mevcut başkan İnan Sülüş’ün ardında son olarak Özlem Becan geldi. Delegelerin coşkulu alkışları eşliğinde konuşmasına başlayan Becan, partiye bir kandının eli değeceğinden kimsenin şüphesi olmasın diyerek konuşmasının şu şekilde sürdürdü, “Bir kadın, bir anne olarak neler yapabiliriz düşünerek bugün bu kongrede aday olarak bulunuyorum. Çarpık düzen ile mücadele etmek için, kadınlarımızın toplumda ki yerini sağlamlaştırmak için çalışacağıma söz veriyorum. Yapılan delege seçimleri bize güven ve destek vermişti, böylece bu destek bana başkanlık için büyük umut doğurdu. Adaylığım konusunda neden aday olduğumu şöyle ifade edebilirim ki; Bildiğiniz üzere 2019 yılı ülkemiz adına bir dönüm noktası. Yönetimlerimizde bir kan değişimine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu değişim ve dönüşümü gerçekleştireceğime inanıyorum. Ben çalışan ve mücadele isteği olan kadrolar ile göreve talibim. Siz değerli delegelerin bunları göze alarak sandığa gitmesini istirham ediyorum. Mevcut başkan başarıdan söz ediyor, görevde bulunduğu sürede sadece 500 oy fazla oy kazandırmayı başarı olarak görüyorsa başarı anlayışın tekrar gözden geçirmesini talep ediyorum. Biz Partimizi kadınlar ve gençler olarak em üyesini hem oylarını bariz şekilde yukarılara taşıyarak gerçek başarıyı yakalayacağımızı ilan ediyorum” diyerek konuşmasını noktaladı.   

SÜLÜŞ SATAŞMA İDDİASIYLA  TEKRAR KÜRSÜYE GELDİ
İnanç Sülüş, Özlem Becan’ın sataşma yaptığını belirterek divandan söz hakkı istedi. Divan’ın söz hakkı vermesiyle tekrar kürsüye gelen Sülüş, “Partinin kapısının yerini bilmeyenler bizlere başarıdan söz edemez. Gerçek başarı bizim yönetimimizde gelmiştir. Hanımefendi partiyi başka emeller için kullanmaktan vazgeçsin. Kendisi daha kadın kollarının kapısının yerini bilmezken bize çamur atması cahillikten başka bir şey değildir. Herkes tüm delege kimin ne olduğunu ne kadar CHP’li olduğunu iyi biliyor” dedi

ÖZLEM BECAN SADECE 3 OY FARK İLE  BAŞKANLIĞINI İLAN ETTİ
Aday konuşmalarının ardında seçime geçildi. Saat 17.00’a kadar süren oy kullanma işleminden sonra sayıma başlandı. İlçe YSK katılımcıları tarafından başlayan sayma işlemi yaklaşık yarım saat sürdü. Yarım saatin sonunda Özlem Becan delegeler tarafında kullanılan 349 oyun 136’sını alarak yeni başkan seçildi. İnanç Sülüş 133, Osman Aydın ise 80 Oy adı. Sonuçların ardından gözyaşlarına boğulan Özlem Becan, zafer konuşması yapmak için yönetim kurulu üyeleri ile birlikte kürsüye geldi.

“ÇOK ÇALIŞACAĞIM, PARTİMİ LAYIK OLDUĞU YERE GETİRECEĞİM”
Zafer konuşmasını partililerin yoğun destek ve tezahüratları eşliğinde başlayan Özlem Becan, “ Bugün kazanan CHP olmuştur. Beni bu göreve seçen tüm partili arkadaşlara teşekkür ediyorum. Diğer aday arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. İyi bir kongre süreci atlattık ve kazana biz olduk. Bundan sonra CHP için eler yapabiliriz onun arayışları içerisinde olacağız. Bir anne olarak bir kadın olarak, CHP Uzunköprü’nün çehresini değiştirmeye söz veriyorum sağ olun var olun” diyerek zafer konuşmasını sonlandırdı. Böylece Uzunköprü CHP İlçe Başkanlığında Özlem Becan dönemi başlamış oldu.   Furkan Onur Öztaş(A18)
 

 
Bu içerik 750 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi