Bu İçeriği Paylaş
13 Mart 2018 Salı

Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşecek


Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Proje, Uzunköprü Belediyesine yılda 115 Bin TL tasarruf sağlayacak.
 
Uzunköprü’nün Çöpköy mahallesinde yapılan güneş enerji santrali, 2016 Mali Destek Programları kapsamında desteklenmişti. Toplam kurulu gücü 150 KW olan santralin yapım amaçları arasında Uzunköprü Belediye Başkanlığı’nın elektrik giderlerinin belirli bir kısmını yenilenebilir enerji kullanarak karşılamak yer alıyor. Güneş Panellerinin açılışına TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, PANKO Birlik Başkan Vekili Ramis Özgen ve Ak Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz katıldı. Açılışta ilk olarak Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen konuşma gerçekleştirdi. İşbilen, doğanın korunması ve tasarruf açısından projenin muazzam bir özellik taşıdığını belirtti.
 
İŞBİLEN, “PROJE SAYESİNDE YILDA 115 BİN TL TASARRUF EDECEĞİZ”
İşbilen konuşmasının devamında şunları kaydetti, “Bugün burada doğanın korunması ve geleceğimize yönelik yatırımların hızlanması adına önemli bir projenin açılışını gerçekleştiriyoruz. Proje fikrinden sonra bir çok kez Ankara ve TRAKYAKA ile bağlantılar kurarak güneş paneli düşüncelerimizi yetkili mercilere ilettik. Gerekli görüşmelerin ve zorlu virajların ardından projemizi nihayet tamamladık. Uzunköprü Belediye Başkanı ve bir Uzunköprülü olarak projede büyük desteği bulunan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve TRAKYAKA çalışanlarına teşekkür ediyorum. Artıca Belediyemiz adına bu işleri koşturan ve büyük emek sarf eden belediye çalışanlarını da emeklerinde dolayı kutluyorum. Proje ile birlikte üretilen elektrik kapsamında belediyemiz yıllık 115 Bin Türk Lirası elektrik tasarrufu sağlayacak. Üretilen elektriği kullanan dağıtıcı şirket, kendi hesabımızdan bu ücreti düşerek bize yansıtacak. Böylece proje maliyeti de 7 yıl içerisinde kendini karşılayacak. Bu proje ile birlikte çocuklarımız ve gençlerimiz daha yeşil bir dünyada yaşayacak. En az 4705 ağaç kurtarılmış olacak. Yani 4705 ağaca mal olan enerjiyi biz bu güneş santralinde üreteceğiz. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
ŞAHİN, “ALLAHIN BİZE SUNDUĞU NİMETTEN FAYDALANDIK”
Enis İşbilen’in konuşması sonrasında söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin kalkınmanın anahtarının enerji olduğuna vurgu yaptı. Güneşin Allahın bir nimeti olduğunu ve bu nimeti kullanacaklarını belirten Şahin şöyle devam etti, ” Kalkınma Ajansı olarak yenilenebilir enerji projelerine ayrı bir önem atfediyoruz. Bu konu ile alakalı proje, fikir ve önerilere hep açık olduk, bundan sonra da açık olmaya devam edeceğiz. Çünkü ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında enerji açığını kapatmanın, hele hele güneş gibi çevreye dost bir kaynak ile kapatmanın ne denli önemli olduğunu biliyorsunuz. Vermeye de devam ediyoruz.Bu proje de söz konusu desteklerden bir tanesi. Burada bir milyon TL’ye yakın bir yatırım var. Bunun 372 bin TL’sini Kalkınma Ajansı olarak biz karşılıyoruz.150 KW gücünde kurulan bu tesis ile belediyemizin ödediği elektrik faturası azalmış olacak ve buraya gidecek olan kaynak direk siz değerli Uzunköprülülere sosyal belediyecilik ve hizmet olarak yansıyacak. Projenin temel amacı bu.Bu amacın yanı sıra, ben belediyeye teşekkür etmek istiyorum burada, diğer kurum ve belediyelere de örnek teşkil eden bir proje olduğu için, yenilenebilir enerji ile eldeki kaynakları arttırmak ve milletimize daha çok hizmet sunmak da önemli bir amaç. İnşallah bu tarz projeler artarak devam edecektir.” Şahin’in konuşmasının ardından açılışa katılan protokol üyeleri, Güneş Paneli Santralinin açılını gerçekleştirerek, kurulan sistemi yerinde inceledi.

PROJENİN AMACI;
Toplam kurulu gücü 150 KW olan santralin yapım amaçları arasında Uzunköprü Belediye Başkanlığı’nın elektrik giderlerinin belirli bir kısmını yenilenebilir enerji kullanarak karşılamak, kamu hizmetlerine ek kaynak yaratılması için finansman kaynağı oluşturmak, yenilebilir enerji üretiminde artış sağlayarak bölgeye katma değer kazandırmak yer alıyor. Toplam bütçesi 496.140 TL olarak planlanan projenin bütçesi ek harcamalar ile 900.000 TL olarak gerçekleşti ve 372.000 TL’lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı”.

 
Bu içerik 159 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi