Bu İçeriği Paylaş
15 Mayıs 2018 Salı

Trafik Standı Yoğun İlgi Gördü


Trafik haftası dolayısıyla oluşturulan etkinlikler kapsamında Uzunköprü Emniyet Müdürlüğü ve Uzunköprü Jandarma Komutanlığı ortaklığında Cumhuriyet Meydanında trafik standı kuruldu. Uyarıcı broşürlerin, levhaların ve afişlerin bulunduğu stant da, Jandarma Trafik ve Emniyet trafik ekipleri vatandaşların sorularını yanıtlayarak, trafik ile ilgili belirli kuralları anlattılar.
 
Geçtiğimiz Pazartesi Uzunköprü Atatürk Kültür Merkezinde açılışı yapılan Trafik haftası, hafta boyunca çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya devam etti. Jandarma ve Polis ekiplerinin ortaklığında açılan stantdı Uzunköprü Emniyet Müdürü Mehmet Tekin ve Uzunköprü Jandarma Komutanı Üsteğmen Alper Baş yerinde inceledi. İlerleyen dakikalarda Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız’da stanta gelerek faaliyetler ile ilgili yetkililerden bilgi aldı. Kaymakam Yıldız etkinlikler ile ilgili yaptığı açıklamada, “Trafik kurallarına uyulmadığı zaman neler olduğunu hepimiz biliriz. Bu tür haberleri her gün gazetelerden okumakta, televizyonlarımızda izlemekteyiz. Trafik kurallarına uymamak hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmaktır. Bunu yapan kişiler kendilerinin ve başkalarının yaşama hakkına saygısızlık etmiş olurlar. Trafik kurallarına uymamak insanların ölmelerine, yaralanmalarına, Sakat kalmalarına ve maddi zarara uğramalarına neden olur. Trafik kurallarına uymayarak başkalarına zarar vermek, haksızlık yapmak, kul hakkına girmek demektir. Bu nedenle Toplumsal hayatın gereği olarak trafik kurallarına uymalıyız. Böylece kendimizi ve diğer insanları tehlikelerden korumuş oluruz. Kimsenin hakkını çiğnememiş oluruz” dedi.
 
TEKİN, “TRAFİK KURALLARI, HAYAT KURALLARININ BAŞINDA GELİR”
Trafik kuralları için bilgilenmeye gelen vatandaşlar ile yakından ilgilenen Uzunköprü Emniyet Müdür Mehmet Tekin trafik kurallarına her bireyin eksiksiz uymasının bir vatandaşlık görevi olduğunu belirterek, “Tüm önlemlere rağmen yine de trafikte kural ihlalleri olmaktadır. insanoğlu kendince çeşitli mazeretler bularak bir anlık dikkatsizlik sonucu da olsa trafik kurallarını ihlal eder. işte tüm önlemlere rağmen meydana gelen trafik kazalarını ve kural ihlallerini asgariye indirebilmek için etkin denetim ve günün koşullarına göre caydırıcı cezai müeyyidelerin uygulanması da gerekmektedir. Ancak o zaman güvenli bir trafikten bahsedebiliriz Unutmayalım ki, uygar insan toplumsal kurallara uyan insandır. Uygar insan, her bakımdan kendini geliştirir. Başkalarının haklarına saygı duyar. Kimseye zarar vermez. sabırlı olmasını bilir. Trafik kurallarına uymak da bir sabır ve uygarlık işidir” ifadelerini kullandı.
 
GÖREVLİ MEMURLAR ÖĞRENCİLERE TRAFİK EĞİTİMİ VERDİ
Standı ziyaret eden Uzunköprü Özel Final Lisesi öğrencileri, memurların bilgilendirme sunumunu dikkatle takip etti. Polis Memuru Şaban Gülden, öğrencilere trafikte uymaları gereken kuralları anlattı. Trafiğin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten Gülden, “Trafik kuralları, yaya ve sürücülerin yolda giderken uymaları gereken kurallardır. Günümüzde, özellikle büyük kentlerde insan ve araç sayısı çok artmıştır. Yollar kalabalıktır. Yaya ve sürücülerin bir yere gidip gelirken birbirlerine zarar vermeden yol almaları, ancak bu kurallara uymalarına bağlıdır. Trafik işaret ve levhaları genel anlamda hayati bir öneme sahiptir. Hem araçların hemde insanların bir uyum içerisinde olması için trafik işaret ve levhaları çok önemlidir.Trafikte insanların ve araçların nasıl bir düzen içerisinde olması gerektiğini, nerede nasıl hareket etmesi gerektiğini bu trafik işaret ve levhaları belirler. Eğer trafik işaret ve levhaları olmasaydı sürekli kazalar gerçekleşir ve hem maddi kayıplar olur hem de büyük oranlarda can kayıpları da olurdu. Trafik işaret ve levhaları sayesinde trafik ortamındaki belirsizlikten büyük ölçüde kurtulur, tehlikeli olabilecek durumlar için önceden önlem alabiliriz. Trafik işaretlerine uymamak diğer sürücü ve yayaların tehlikeli durumlar için önlem almasını güçleştirebilir. Trafik işaretleri, trafik ortamında bulunan sürücü, yaya ve yolcuların ortak dilidir. Bu yüzden trafik işaretlerinden oluşan bu ortak dili doğru ve yerinde kullanmak trafik güvenliği açısından çok önemlidir” dedi.

 
Bu içerik 141 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi