Bu İçeriği Paylaş
12 Şubat 2018 Pazartesi

Özgecan Edirne'de Unutulmuyor

3 yıl önce 11 Şubat akşamı evine dönmek için bindiği toplu taşıma aracı şoförü tarafından tacize uğradıktan sonra haince ve alçakça öldürülen Özgecan Aslan bu hayattan göçeli tam 3 yıl oldu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Özgecan’ın ölümü ve d


Henüz daha 20 yaşındayken Mersin’in Tarsus ilçesinde evine dönerken yaşadığı vahşice olayda öldürülen Özgecan Aslan aramızdan ayrılışının 3’üncü senesini geride bıraktık.  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kadınlara uygulanan şiddetin son bulmasını isterken Özgecan’ı rahmetle ve saygıyla andıklarını belirtti. Gürkan şunları söyledi: “Türkiye, 3 yıl önce sadece bir bedeni değil; gencecik bir evladını kaybetti. Özgecan Aslan’la bir aile umutlarına da son verdi. Özgecan Aslan, şiddete, tecavüze, zorbalığa, ölüme mahkum edilen bir çok kadınımızın sesi, kadına yönelik uygulanan her türlü şiddetin sembolü oldu. Ne bir ilkti Özgecan Aslan ne de son.  Türkiye’yi ayağa kaldıran bu vahşetin üzerinden tam 3 yıl geçti. Ama ne yazık ki, kadınlarımıza yönelik uygulanan bu şiddet ne söylemlerde son buldu nede yaşamımızda” ifadelerini kullandı.

ÖZGECAN İSMİNİ UNUTMAYACAĞIZ VE EDİRNE’DE HEP YAŞATACAĞIZ
Bir çok kadının başına gelen olayların ortak sesi haline gelen Özgecan isminin Edirne’de hep yaşayacağını söyleyen Gürkan: “Tek suçu kadın olmak olan Özgecan Aslan’ın ölümü öylesine yüreğimizi sızlattı ki, ismini Edirne’de yaşatmak istedik. Özgecan’ın ismini Edirne Belediyesi olarak kadınlarımızın hizmetine 2 yıl önce sunduğumuz kadın merkezine verdik. Özgecan, burada kadınlarımız ile yaşatılıyor. Kadınlarımız bu merkezde mesleki kurslara gidiyor, sosyal donatılar kazanıyor, spor yaparak hayata bağlanıyor. Bizler toplumda, yaşamının her alanında,  her köşesinde, her anında ve atılan her adımda erkekle yan yana duran erkekle omuz omuza yürüyen, erkekle yürek yüreğe mücadele eden kadınlar istiyoruz”  sözlerini söyledi.

ÖZGECANLARIMIZA BİR ŞEY OLMASIN DİYE
Özgecan’ın vahşice ölümünden sonra Edirne Belediyesi aynı durumun Edirne’de yaşanmaması için  tedbirler aldığını dile getiren  Gürkan: “2016 yılında itibaren belediye meclis kararıyla yıllık çalışma ruhsatlarını yenileyecek minibüs ve taksi sürücülerinden, son bir ay içinde uyuşturucu madde kullanmadığına dair raporla, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden alıkoyma, alkol ve uyuşturucu kullanmak suretiyle trafiği tehlikeye düşürme, uyuşturucu madde satın alma, kullanma ve fuhuş gibi suçlardan suç işlemediğine dair adli sicil kaydı istemeye başladık. Bunla da yetinmedik; kadınlarımıza gece Saat 22.00’dan itibaren istedikleri durakta inme ayrıcalığı getirdik; başka Özgecanlar ölmesin diye; kadınlarımız cinsel istismara, tecavüze, zorbalığa ve cinayete kurban gitmesin diye”  sözleriyle konuşmasını noktalandırdı. 

 
Bu içerik 221 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi