Bu İçeriği Paylaş
14 Ekim 2017 Cumartesi

Sanata Adanmış Bir Ömür

Uzunköprü Telli Çeşme'de her gün sazının teline vuran ve dinleyenleri eski günlere götürüp kah ağlatan kah güldüren Halk Ozanı Ali Osman Gül, kırk yıllık sanat geçmişi ile adeta ömürünü sanata adamış.


Uzunköprü Telli Çeşme'de her gün sazının teline vuran ve dinleyenleri eski günlere götürüp kah ağlatan kah güldüren Halk Ozanı Ali Osman Gül, kırk yıllık sanat geçmişi ile adeta ömürünü sanata adamış.
Uzunköprülü'lerin yakından tanıdığı Ozan Ali Osman Gül, neşesi sanat aşkı ve eserleri ile birlikte hergün vatandaşların ilgi oldağı olmayı başarıyor. Sabahın erken saatlerinde sazını güzelce temizleyip yola koyulan Gül, her zman olduğu gibi Telli Çeşme'de ki yerini alıyor. Mızrabı kuvvetli, bir okadar da nazik kullanan Gül sazından çıkan eserler ile dinleyenlere keyifli ve duygusal dakikalar yaşatıyor. Dört bine yakın eseri olduğunu belirten Gül, Trakya'da tek olduğunu belirtiyor ve ekliyor 'Biz gönül adamıyız ağızdan çıkan her name gönülden düşer' diyor.
'BEN HALKIN OZANIYIM'
Ozan Ali Osman Gül; " Ben Uzunköprü ilçesi Türkobası köyündenim. Adım Ali Osman Gül. 40 yılı aşkın sanatımı icra ediyorum. Bu benim için gönül meselesi. Dört bine yakın eserim var. Bazı eserlerim bugün trakya halkının dillerine pelesenk olmuş durumda. Halkımız beni çok seviyor, ben de onları çok seviyorum. İşimi severek yapmamın sebebi bu halktır. O yüzden ben bir halk ozanıyım. Sazım benim duygum düşüncemdir, elim kolumdur. Benim ekmeğim suyum sazım ve mızrabımdır. Ben bu halkın yaşadıklarını anlatıyorum ve karşılığını sevgi görerek alıyorum. Mutluyum ve huzurluyum 40 senedir olduğu gibi ölene kadar bu işi yapmak istiyorum. Hiç bir beklentim yok sadece beni halkım ile buluşturacak kadar yol masrafım çıksın yeterlidir. Sağolsun vatandaşımız sanatçısına sahip çıkıyor ve beni onure ediyor. Onlara minnettarım. Hafta içi şehir merkezinde özellikle Telli Çesme'de vatandaşlarla buluşup hem sohbet hemde türküler söylüyoruz. Bende onları mutlu edebiliyorsam ne mutlu bana" şeklinde konuşarak duygularını ifade etti. Gizem Kul (B11)
 

 
Bu içerik 909 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi