Bu İçeriği Paylaş
12 Şubat 2018 Pazartesi

Çiftçilerimizin Dikkatine! Meriç Ziraat Odasından Kritik Uyarı

Kış aylarında yaşanması beklenen sıcaklıkların daha üst seviyede seyretmesinden dolayı buğdayların aldatıcı bir hızla erken geliştiğini kaydeden Oda, yaşanabilecek hastalıklara dikkat çekti.


Meriç Ziraat Odası Yaptığı açıklamada ; “DEĞERLİ ÜRETİCİLERİMİZ. Bu yıl kış mevsiminde sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle buğdaylar beklenenden daha hızlı gelişmiştir. Buğday gelişim aşaması yaklaşık olarak 1 ay ileride seyretmektedir. Bu dönemde yapılacak aşırı azotlu gübreleme bitki gelişimini daha da hızlandıracağından şubat mart aylarında meydana gelebilecek soğuklardan bitkide aşırı zarar oluşabilecektir. Mevsim şartları hububatta rastlanan hastalıkların gelişmesine de uygun olduğundan kök-kök boğazı hastalığı (Fusarium spp., R. ceralis, B. soronkiniana). buğdayda ve arpada kök boğazı hastalıkları için dikkatli olunması, tarlaların kontrol edilmesi, özellikle su tutan yerlerde kontrollerin sıklaştırılması, bitkilerin kök boğazı kısmında ilk hastalık belirtileri görüldüğünde geciktirmeden ruhsatlı ilaçlarla ilaçlama yapılması gerekmektedir” denildi.

 
Bu içerik 359 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi