Bu İçeriği Paylaş
21 Aralık 2017 Perşembe

‘İnsan Gafletleri’ Oyunu Uzunköprülüler İle Buluştu


 Uzunköprü Belediyesi önderliğinde gerçekleştirilen ‘’İnsan Gafletleri’’ adlı tiyatro oyunu Atatürk Kültür Merkezi’nde Uzunköprülü sanatseverlerle buluştu. Belediye Başkanı Enis İşbilen’in de izlediği oyun izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.
 
Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneye koyulan ‘’İnsan Gafletleri’’ Emekli Emniyet Müdürü Mutlu Çelik tarafından sahnede can buluyor. İzleyicileri yaşadıklarını iyi bir dille anlatan Çelik meslek kariyerinde karşılaştığı farklı olayları ve gözlemlerini oyun olarak sahneye koyuyor.
Mutlu Çelik yaşadığı meslek yıllarında bir çok sorunla karşılaştığını ve bu sorunların üstesinden nasıl geldiğini farklı dille aktarırken, seyircilerin güzel tepkilerine de tebessümleriyle karşılık veriyor. Yaşanılan siyasi ve mesleki gözlemlerinin insanlar için olumsuz etkilerini mizansal bir dille oyuna aktaran Çelik, sürgün edildiği zamanlarda siyasilerin karşısına çıkardığı engelleri espirili bir dille oyuna işlemektedir.

Salonda bulunan seyirciler oyun esnasında bazı konularda hem düşündüler hem de gülümsediler. Aktarılan konuların aslında ülke yapısının ne kadar enteresan olaylarla işlediğini ve bilinmeyen binlerce işleyişin gün yüzüne çıkmadığını anlatmaktadır. Toplum sorunlarına ve insanların yaşadıkları farklı konularda gözlemler sonucu ortaya çıkardığı bilgileri gün yüzüne çıkarmakta oldukça başarılı olan Çelik, bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkmasında oldukça başarılı bir oyun ortaya koymaktadır.
Mutlu Çelik Kimdir ?

Yatılı okullarda geçen öğrenim hayatını polis koleji ve polis akademisi ile tamamladı. O günlerin acısını yıllar sonra 'Parasız Yatılı' şiirinde anlattı. Değişik rütbelerle yurdun pek çok yerinde görevler yaptı. Çoğu sürgün tarzında olan gidişlerinde kendisine yalnızca iki valizi eşlik etti. Yalnızlık ve kendi yalnızlığına ilişkin düşüncelerini de 'Yalnızlık Pusuda Bekler' adlı kitabında anlattı. Benzerine rastlanılmayacak kadar çok usandıran tayinleri sırasında, Atatürkçülük ve Türk milliyetçiliği üzerine araştırmaları, makaleleri, yazıları ile ön plana çıktı. 

Meczup bir milletvekilinin Atatürk'e hakaret etmesine tepki olarak 1994 yılında yazdığı 'Cevaben' adlı şiiri ile tüm yurtta tanındı, sevildi hatta yargılandı. Şiir yolculuğunda hicve başlamasına yol açan 'Cevaben' daha sonra Arion yayınları tarafından aynı adla kitap olarak yayınlandı. Polis olarak yurtiçinde ve yurtdışında önemli başarılarından dolayı pek çok ödüller aldı. 
Toplam 18 ülkede ortaklaşa yürütülen 'Landmark' adlı çocuk pornosuna yönelik uluslar arası operasyondaki başarısı onu dünyaya tanıttı. 

Eserleriyle 'En iyi şiir', 'En iyi şarkı sözü' ve 'En iyi anı' gibi yüzün üstünde ödüle layık görüldü. Dünyada bir ilk olan 'çocuk polisi'ni ve gençliği uyuşturucudan korumaktaki başarılarıyla bilinen 'Sokak Tim'lerini kurdu. Bekar olan şair, şu anda ‘’İnsan Gafletleri’’ adlı oyunu sanat severlerle buluşturuyor. Önder Kılıç (22)

 
Bu içerik 236 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi