Bu İçeriği Paylaş
11 Ocak 2018 Perşembe

Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Destek Programı


Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ve İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı Uzunköprü Atatürk Kültür Merkezi’nde katılımcılara tanıtıldı. Program Yönetim  Birimi Uzmanı Nihan Kaya’nın sunumuyla gerçekleşen program katılımcıların sorularıyla devam etti.
 
AKM’de gerçekleştirilen programda ilk olarak Program Yönetim Birimi Uzmanı Nihan Kaya gelen katılımcılara teşekkür ederek programa başladı. Trakya genelinde oldukça önemli bir işleyiş içerisinde olduklarını açıklayan Kaya; girişimcileri desteklemek ve onların ticari faaliyetlerinde başarılı olmalarını sağlayabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Trakya Kalkınma Ajansı Destek Programına giriş süreci ve neler olabileceğine değinerek genel işleyişin nasıl şekillendiği anlatıldı.
 
MALİ DESTEK PROGRAMLARININ BÜTÇELERİ
İki program için hazırlanan ve öngörülen mali destekler toplamda 8.000.000 TL olarak belirlenmiştir. İki farklı program bulunduğu için aralarında ki dağılım şu şekilde oluşmuştur. İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı için belirlenen bütçe 3.500.000 TL ve Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı için ise 4.500.000 TL’dir.
 
PROGRAMLARIN YAPILMA AMAÇLARI VE ÖNCELİKLERİ
Yapılacak olan işleyişlerde nitelikli olarak sosyo-kültürel alt yapının oluşmasına yardımcı olarak gelişmesini sağlamak ilk amaç olarak karşımıza çıkıyor. Trakya genelinde turizm potansiyeli arttırmak ve küçük ölçekleri yapıların kalkınarak bu sektöre destek olmalarını sağlayabilmek ajans için oldukça önemlidir. Doğa koşullarının ele alınması ve içinde yaşadığımız şehirlerin düzeninin bozulmaması için destek verilecek olan işleyişler her anlamıyla incelenerek destek sağlanacaktır.
 
İSTENİLEN UYGUNLUK KRİTERLERİ
Destek almaya hak kazanabilmek için başvuru sahiplerinden bazı şartları aynı anda karşılayabilecek durumda olmaları istenmektedir. Başvuran kişilerin tüzel kişiliğe haiz olması ilk koşul olarak görülmektedir. Merkez yada yasal şubelerin projeye başvurdukları tarihten önce Ajansın faaliyet gösterdiği Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinde kayıtlı olmaları gerekmektedir. Başvuru yapacak kişi yada kuruluşlar başvurdukları tarihten önce görev ve yetki konusunda iştigal alanları içerisinde bulunması şartı vardır. Son olarak da kişilerin aracı olarak değil de projeye doğrudan sorumluluk göstermesi istenmektedir.
 
PROJE KONULARI VE FAALİYETLERİ 
Konular ve faaliyetler Ajans tarafından hazırlanan mali destek programının amaç ve önceliklerine uygun olma zorunluluğu vardır. Bölge içerisinde seracılık, meyvecilik,  modern hayvan bakımı, arıcılık gibi nitelikli tarım faaliyetlerini yaygınlaştırmaya yönelik tesis ve altyapı kurulumu gibi örnek uygulamalar dışında kalmalıdır.
 
PROJELERE BAŞVURU ŞEKİLLERİ VE YAPILACAK İŞLEMLER
Başvurular Trakya Kalkınma Ajansının internet sitesinde yer alan KAYS sisteminden yapılmaktadır. Sitede ilk olarak istenen belgeler başvuru formu, bütçe formu, mantıksal çerçeve matrisi, projede yer alan kilit personele ait özgeçmişler ve fizibilite raporudur. Bu içerikler internet üzerinden doldurularak ilk aşama tamamlanmaktadır. Başvuru formu ve diğer belgelerin hazırlanışı Türkçe olarak yapılması istenmektedir. Başvuru rehberinde yer alan kontrol listesinde belirtilen konularda herhangi bir hata veya başvuru formundaki önemli tutarsızlık başvurunun reddine yol açabilmektedir. İlerleyen süreçte Ajansın internet sitesinde istenilen ekstra belgeler paylaşılıyor ve başvuru yapan kişi ve kuruluşlar buradan bilgilendiriliyor. 
 

 
Bu içerik 214 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi