Bu İçeriği Paylaş
04 Aralık 2017 Pazartesi

Bilinçsizce Olan Antibiyotik Kullanımı Azaldı


Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesinde bulunan Türkan Sabancı Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen Akılcı İlaç Kullanımı isimli konferansta Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi An Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mesut Sancar antibiyotik kullanımın eskisi kadar bilinçsizce kullanılmadığı belirtti.
 
Sancar gereksiz ve bilinçsizce kullanılan antibiyotikler insan sağlığını oldukça  etkilediğini ve bu sorunun ülkemizde azaldığını söyledi. Antibiyotiğin her zaman kullanılamayacağını ,ayakta atlatılabilecek grip süreçlerinde doktorun reçeteye yazmadığı bu ilaçları kullanmamamız gerektiğinin üzerine basarak vurguladı. Sağlık Bakanlığı’nın bu süreçte çalışmalarının olduğundan bahseden Sancar; tedbirler alındığı aktardı.
Vatandaşlar eczanelere giderek istediği antibiyotiği alabilmekteydi. Bakanlığın yapmış olduğu işleyiş süreciyle birlikte antibiyotikler reçetesiz olarak alınamayacak. Kulaktan dolma bilgilerle insanlar birbirlerine ilaç tavsiye ediyor ve bunun sonucunda karşımıza olumsuz sonuçlar çıkabiliyor. Bu konuya da değinen Sancar birbirimize ilaç tavsiye etmemizi ve kesinlik bu şekilde ilaç kullanmamamızı söyledi.
Sancar konuşmasını şu sözleriyle sürdürdü;
‘’Gün geçtikçe fazlalaşan mikrobiyel direnç var. Bu sürecin ilerlemesiyle birlikte dünya genelinde bu konu konuşulmakta. Gereksizce kullanılan antibiyotiklerden ötürü enfeksiyonlar ve bazı hastalıklar teşhis koyulamayacak hal aldı. Bu konular üzerinde eczacılara, aile hekimlerine ve enfeksiyon üzerinde araştırmalar yapan bilim adamlarına yönelik eğitimler verilerek  bu sorunun yeterince en alt seviyeye indirilmesi planlandı.14 ve 17 yılları arasında hayata geçirilen eylem planı ile Sağlık Bakanlığı Akılcı Antibiyotik kullanımı düşüş gösterdi. İlk işleyişte doktor ve eczacıların vatandaşları bilinçlendirerek  onlara bu durumun olumsuz yönlerini altını çizerek anlatması gerekir.’’ Önder Kılıç (A22)
 

 
Bu içerik 27 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Cumhuriyet Mahallesinin Camii Özlemi Bitiyor Cumhuriyet Mahallesinin Camii Özlem.. Cumhuriyet Mahallesi yıllardı özlemini çektiği ve eksikliğini hissettiği Cami’si..
0 yorum Dünya - 11.12.2017
Uzunköprü Kudüs İçin Yürüdü Uzunköprü Kudüs İçin Yürüdü.. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma..
0 yorum Gündem - 11.12.2017
Kase Uzunköprü Kase Uzunköprü.. UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Uzunköprü, Paşabahçe f..
0 yorum Gündem - 11.12.2017
Üye Bilgi