Bu İçeriği Paylaş
11 Ocak 2018 Perşembe

‘Çeltik Tarımı’ Masaya Yatırıldı

Uzunköprü'nün en önemli geçim kaynaklarından olan çeltik-pirinç üretimi, ticareti ve sorunlarının görüşüldüğü toplantı İpsala'da Trakya genelindeki ilgili kurumların yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.


 Haber:  Gizem KUL B(11)
Edirne, Uzunköprü, Keşan, İpsala Ticaret Borsası Yönetici ve üyeleri, Ticaret Odaları, Bölge Ziraat Odaları temsilcileri, Çeltik Üreticileri Birlikleri ve Sulama Birlikleri temsilcileri ile çeltik üreticilerinin ve konunun tüm paydaşlarının katılımları ile İpsala Ticaret Borsası Binası’nda 09 Eylül 2018 tarihinde saat 14:00'da çeltik-pirinç üretimi, ticareti ve sorunlarının görüşüldüğü ‘2017-2018 Çeltik ve Pirinç Piyasalarına Genel Bakış’ konulu toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıya; Uzunköprü Ticaret Borsası'nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan, Meclis Üyesi, Uzunköprü Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Kayalı, Uzunköprü Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Ali Öner aynı zamanda Pirinç Değirmencileri Derneği Başkanı Birol Kocaman, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Pirinç Değirmencileri Derneği Başkanı Birol Kocaman, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TB Yusuf Yörük, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin ve çeltik üreticileri katıldı. 
Toplantıda Çeltik, Kargo ve Pirinçte Ekonomik Kurul tarafından İthalatta gümrük vergilerinin düşürülmesi neticesinde Üreticilerin ve Sanayi Kuruluşlarının içine düşecekleri zararlar ve bu zararları en aza indirgeme ile bu gümrük indiriminin piyasalar ve üreticiler üzerine olumsuz etkilerinin azaltılması için yapılacak çalışmalar hakkında görüşüldü.
GİRGİN: “ORTAK KARAR ALACAĞIZ"
Toplantının açılış konuşmasını yapan, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, “2017-2018 çeltik hasat dönemini tamamladık. Son dönemde yaşanan gelişmelere göre nasıl bir yol izleyeceğimizi konuşmak üzere toplandık. Katıldığınız için teşekkür ediyorum. 2017 hasat dönemi tamamlandı. Hububat konseyi toplantısı çok başarılıydı. Yol haritası çizmek için bir arada olduğumuzdan onur duydum. Burada konuya vakıf olan ve Ankara’ya taşıyacak isimler burada. Belediye başkanımız bizimle. Birlik başkanları burada. Sorunları konuşarak doğru kararlar alarak tespit yapacağız. Hububat konseyinde yapmış olduğum sunumu yeniden yapmak istiyorum. Neler yapmamız gerektiği konusunda ortak karar alacağız.” dedi.
Girgin, daha sonra çeltik üretimi ve ticaretinde bölgesel değerlendirme, sorun ile çözüm önerileri konusunda sunum eşliğinde bilgiler verdi.  Yaptığı sunumda çeltik üreticilerinin; arazi sorunlar, hastalık sorunları, çeltik sapının yok edilmesinde yaşanan sorunlar, maliyet yüksekliği, pazarlama gibi konularda yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.
SÜREK: “DÜNYADA 2017’DE 500 MİLYON TON PİRİNÇ ÜRETİLDİ”
Daha sonra söz alan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek çeltiğin öneminden bahsedersek; "Çeltik 3 milyondan fazla insanın temel besin öğesidir. 114 ülkede çeltik üretilmekte. Önemli bir gıda maddesi ve gelir kaynağı. Çeltik üretimi önemli bir istihdam yaratmaktadır. Fiyatlar pirinç çeşitlerine göre farklılık gösteriyor. Bu sene fiyatlar biraz arttı. ABD’de büyük yağışlar oldu. Bu nedenle 2017 yılında ABD’de üretim azalışı oldu. İtalya’da azalma vardı. Uruguay ve Arjantin piyasalarında ekimde azalış vardı. Asya’da çok değişiklik olmadı. Dünyada 2017’de 500 milyon ton pirinç üretildi. Stok 170 milyon ton civarında. Piyasaya arz edilen miktar 45 milyon ton civarında. Son yıllarda Hindistan önemli bir pirinç üreticisi haline geldi. Müslüman ülkelerinin çoğu önemli ithalatçı. 2017 dünyadaki perakende fiyatlarında bir atış var. En pahalı pirinç Japonya’da. Ülkemizde 1,5 dolar, Japonya’da 4 dolar seviyesinde. Dünyada değişik çeltik çeşitleri var. Bizi etkileyen Jopanica. Dünya piyasasında %12 oranında. Kuzey yarım küredeki ülkelerde azalma olduğu zaman fiyatlar biraz artıyor. Dolar bazında baktığımızda 2016’da kasım ayında 0,55 cent, 2017 Kasımda 63 cent. Bunda dolardaki artış etkili oldu. Geçen yıl çok önemli sorun yaşanmadı. Tekirdağ ve Çanakkale’de barajlardaki su seviyesinden ötürü ekiliş olmadı. Verimde çok sıkıntı olmadı. Gönen tarafından hastalık sıkıntısı oldu. Yabancı ot en fazla rahatsız eden sıkıntı. İlaç bulunamaması, yurt dışından getirilen ilaçlar var. Kısa boylu çeşitlerin ekimi durumu daha da zorlaştırdı. Çalışmalarımız devam ediyor. Bu sene dayanıklı çeşitleri tarlaya ekmek istiyoruz. Çeşitlerimiz hastalıklara karşı dayanıklı olmalı.” ifadelerini kullandı.
KERMAN: “2017 ÇELTİK AÇISINDAN İYİ GEÇTİ”
İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman'ın konuşması ile süren toplantıda sözü alan Kerman toplantının asıl sebebinin yurtdışı ithalatının düşürülmesi konusunda neler yapılacağı olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bugünkü toplantının asıl sebebi yurtdışından ithalatın düşürülmesi konusunda ne yapılacağıdır. Bizler her zaman bir araya gelmesini bilen insanlarız. Hepinizi tebrik ediyoruz. Belediye olarak yaptığımız çalışmalarla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. Lisanslı depoculuğun temelini attık. İhalesi bitti. Allah kısmet ederse bir temel atma töreni yapacağız. Hedefimiz Mayıs sonu gibi deponun kurdelesini keserek hizmete açacağız. Türkiye’de ilk defa bir belediye lisanslı depo için müracaat etti. Çeltik sapının yapılması ve çeltik kavuzunun stoklanması büyük bir sorun. Bununla ilgili de bir toplantı yapacağız. Çeltik sapı yakılmadan nerede kullanabilirizi araştıracağız. Çeltik sapından enerji üretmek için çalışıyoruz. Çeltikten enerji elde edecek olan firma ile bir araya gelerek, çeltik saplarının nasıl değerlendirileceği detaylandırılacak. Büyük bir yatırım. 10 yıllık çeltik sapını verme garantisi istiyorlar. Bu vesile ile bu işin içerisinden gelen olarak hem üreticinin hem de fabrikacının sorunlarını biliyoruz. Yakılarak çevreyi kirleten çeltik sapını enerjiye dönüştüreceğiz. Hatta elektrik borçlarının bir kısmının ödenmesi için çalışmalar yapılacak. Bölgemizin pirincini tanıtmak için çalışmalar yaptık ve devam edeceğiz. Tarım fuarımız her geçen yıl büyüyor. Fuarımızın balkanlara da hitap etmesi için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan destek istedik. 2017 çeltik açısından iyi geçti. Çeltik piyasasında inşallah fazla düşüş olmaz. Pirincin hak ettiği yerlerde olacağını düşünüyorum. Fon indiriminin piyasayı etkilememesi için yapılması gereken ne varsa hazırız. Önerileriniz bizim için önemli. Her zaman üretici ve fabrikacının yanındayız.” 
GİRGİN: “ÜLKE İÇERİSİNDEKİ                  FİYATLARA ÇELTİK GETİRİLEMİYOR”
Yeniden söz hakkı alan Girgin şöyle konuştu: “Yurt dışında fiyatlar bizden yüksek. İthalat yaptığınızda buradan pahalı. Bunun neticesinde piyasaya gümrük vergileri düşülerek, ithalat serbest bırakıldı denildi. Ama şu anda ülke içerisindeki fiyatlara çeltik getirilemiyor. Sanayicinin elinde şu anda bu yıl aldığı malın %70’i elinde. Çeltiğin vergisi %5’e düşürüldü. En büyük sorunların başında Nisan ayında başlayacak olan pirinç hasadı. Fazla ürün girerse 2018 hasadında bizleri etkileyecektir diye düşünüyorum. Bu konuda yetkililerden yardım istememiz gerektiğini kanaatindeyim.”
DARCAN: “SANAYİ İLE ÜRETİM                       İÇ İÇE"
Hüseyin Darcan yaptığı konuşmasında: “Geçen hafta Gönen’de de bir toplantı yapmıştık. Buradaki raporu Ankara’ya getireceğiz. Vergiler düşürüldü ama önemli olan içeride şişme olacak mı? Kontrollü ithalat yapılacaksa bizim açımızdan sıkıntı olmayacak. Bu yıl girdiler %30 oranında. Düşüş olursa maliyetlerde üreticiye yansırsa zor bir sezon bizi bekliyor. Ankara’ya net kararlarla gitmeliyiz. Toplantılarda ortak bir karar almamız lazım. Başka türlü her toplantıdan çıkan ayrı kararlar netice alamayız. Sorunları tek dosya halinde götürmek düşüncesindeyim. Burada hem üretici hem sanayici aynı kişi. Sanayiciler üretimin içinde. Sanayi ile üretim iç içe”dedi. Toplantı üreticilerin sorunlarını dile getirmesiyle devam ederken, konuşulanlar rapor haline getirildi. 
 

 
Bu içerik 425 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi