Bu İçeriği Paylaş
28 Eylül 2017 Perşembe

Uzunköprülüler Trenine Kavuşmak İstiyor

Temmuz ayında 2017 yılı Valilik İl Koordinasyon toplantısına katılan Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Edirne Valisi Günay Özdemir başkanlığındaki toplantıda TCDD Genel Müdürü adına Edirne Gar Müdürü görevini yürüten Hakan Yıldırım’a “Uzun


 Temmuz ayında 2017 yılı Valilik İl Koordinasyon toplantısına katılan Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Edirne Valisi Günay Özdemir başkanlığındaki toplantıda TCDD Genel Müdürü adına Edirne Gar Müdürü görevini yürüten Hakan Yıldırım’a “Uzunköprülüler ne zaman trenle İstanbul’a gidebilecekler” sorusunu sormuş, TCDD Edirne Gar Müdürü Hakan Yıldırım’da Uzunköprü’den bu konuda halkın yoğun taleplerini aldıklarını, bu ihtiyacı yaklaşık bir ay içerisinde yerine getireceklerini ve İstanbul/Halkalı – Uzunköprü treninin kısa zamanda çalışmaya başlayacağını söylemişti.
 Bu açıklamanın ardından 2 ay geçmesine karşın hala yeni bir duyuru yapılmadı. Bir an önce trenine kavuşmak isteyen halk ise heyecanla o günü             bekliyor.
Kamu hizmeti yükümlülüğü kapsamında çalıştırılması öngörülen bölgesel trenlerin ikincisi Uzunköprü treni. Bakanlar Kurulu Kararınca;
Kamu hizmeti yükümlülüğü kapsamında yolcu taşımacılığı hizmeti verilecek demiryolu hatlarının belirlenmesine ilşkin kararın yürürlüğe konulması; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 15/12/2016 tarihli ve 94551 sayılı yazısı üzerine, 6461 sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleşmesi Hakkında Kanunun 8 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 27/12/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır. Bu kararnameye göre yükümlülük kapsamındaki demiryolu hatları 1/1/2017-11/5/2018 tarihleri arasında, kamu hizmeti yükümlülüğü kapsamında yolcu taşımacılığı yapılacak hatlar olarak belirlenmiştir. Hükümleri bakanlar kurulunca yürütülecek olan karar yayım tarihinde yürürlüğe girmiştir. 
"2001-2005 yılları arasında yolcu rekoru"
Trakya trenlerinin çalışması için çeşitli kampanyalar düzenleyen ve konuyu gündemde tutmaya çalışan İhsan Dolguner Devlet demir yollarının en kısa zamanda  Uzunköprü trenini çalıştırmak zorunda olduğunu söyledi. Dolguner aynı zamanda bu süreci detaylı bir şekilde anlatırken şunları kaydetti;  Bunun hakkında bakanlar kurulu kararı var. Bu karar 27.10.2016 tarihinde alındı. Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere bütün bakanların imzası var. Kararnamenin amacı kamu hizmeti kapsamında olan trenleri çalıştırmak. Bu kararnamede olan bölgesel trenler 1 Adapazarı Ekspresi 2 numara ise Uzunköpü-Halkalı Trenleri.  Bizzat bakanlar kurulu açıklamış buna göre 01.01.2017- 01.05.2018 tarihleri arasında trenlere sefer konmak ve işletilmek zorunda 2018 Mayıs ayına çok zaman var ancak bu hat çalışır durumdaysa devlet demir yolları üzerine düşen vazifeyi yapmak zorunda. Bu kararda bizzat Başbakanın emri var. Uzunköprü Treni 100 yılı geçik bir süredir işletilen bir trendi, zamanında Pehlivanköy-Kapıkule hattı yokken trenler Uzunköprü üzerinden gidermiş. Verilere göre 2001 ve 2005 yılları arasında Uzunköprü-Edirne Hattı yolcu rekoru kırmış. 2013 yılında Sirkeci Hattının kapatılmasıyla beraber bu trenlerde kapatıldı. Trakya'ya  ve Trakya üzerinden yurtdışına çalışan bütün trenler iptal oldu ve ihaleyi alan firmalarda süreci çok geciktirdi böylece hat 2013 yılında kapatıldı. 2014 yılında Halkalı'ya gitmesi gereken proje Halkalı-Çerkezyöz Hattı'nın yenilenme çalışmalarından dolayı 2 yıl asıldı. 
"İstasyonlar kaderine terk edildi."
" 2015 yılında tepkilerin artmaya başlamasıyla devlet demir yolları Çerkezköy-Edirne ve Çerkezköy-Uzunköprü arasına tren seferleri koydu ancak 3,5 ay sürdü. Daha sonra zarar etti diye kaldırıldı. Çünkü insanlar trenleri unutmuşlardı. Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen buna büyük tepki gösterdi ve bu konuda çok savaş verdi. Uzunköprü Belediyesi imza kampanyası düzenledi kampanya ya ilgi büyüktü resmi dilekçeler gönderildi, bakanla görüşüldü, halkın desteği var, bakanlar kurulu kararı var, belediye başkanı istiyor ancak neden hala bir adım atılmıyor bilinmiyor. Avrupa birliği standartlarına göre yenilenen hat çalışır vaziyette. Uzunköprü istasyon binası yenilendi restorasyon gördü. Çeşitli  yenileme çalışmaları yapıldı ancak başlayacak diyorlar ama belli bir tarih verilmiyor.  En son devlet demiryolları tarafından 7 martta tarih verildi ama daha sonra sebebini bilmediğimiz bir şekilde bu da askıya alındı. Bu konuda kamuoyu baskısı oluşturmak şart." Gizem KUL B11

 
Bu içerik 72 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi