Bu İçeriği Paylaş
06 Haziran 2018 Çarşamba

“Mazot Vaatleri Havada Uçuşuyor”

Ömer Ergin Partilerin Tarım Vaatlerini Değerlendirdi


Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, Türkiye’nin farklı bir seçime gittiğini dile getirdi. Ergin, parti ve aday farkı olmaksızın herkes çiftçiye mazot desteği vereceğini söylediğini kaydetti. Mazotun önemli bir girdi kalemi olduğunu anlatan Ergin, “Sadece üretim için değil, hasat, nakliye ve benzeri her aşamada mazot kullanılıyor. Türkiye' deki çiftçi yüksek vergi oranları nedeniyle dünyada en pahallı mazotu kullanıyor” dedi. Mazotun litre fiyatının 5 lira 70 kuruş civarında seyrettiğini aktaran Ergin, şöyle devam etti: “Bu günlerde mazotun litre fiyatı illere göre bir kaç kuruş farklılık gösterse de ortalama 5 lira 75 kuruş civarında. Sürekli zamlanıyor. Yazıyı yazarken mazota bir zam daha geldi. Seçim nedeniyle Özel Tüketim Vergisi'nden indirim yapılarak bu zam yansıtılmayacak. Seçimden hemen sonra bu zamlar tekrar fiyata yansıtılacak bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Mazot desteğine gelince, daha önce de yazmıştık. Hükümet,son 3 yılda mazot desteğinde 3 kez değişiklik yaptı. 2015 yılına kadar mazot ve gübre desteği ürün bazında ayrı ayrı ödenirken, 2016 destekleme kararnamesinde mazot ve gübre desteğini tek kalemde birleştirildi. Üreticinin ciddi kaybı oldu. 2017’de ise gübre desteği ciddi oranda azaltılarak dekar başına 4 lira ile sabitlendi. Mazot desteği ise tekrar ürün bazında farklılaştırıldı. Ekilen ürüne göre destek verilmeye başlandı.

"YARISI DEVLETTEN" SÖZÜ TUTULMADI
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın "biz mazotun yarısını çiftçiye ödüyoruz" sözü ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Konunun daha iyi anlaşılması için geriye dönük olarak bu konuda yaşanan gelişmeleri özetleyelim. Başbakan Binali Yıldırım, 14 Ekim 2016’da İzmir Ödemiş’te “Milli Tarım Projesi”ni açıklarken “çiftçinin kullandığı mazotun yarısı bizden” demişti. O tarihte mazotun litresi 3 lira 70 kuruştu. Hükümet, 2017 üretim yılı tarım desteklerini 18 Ağustos 2017’de ancak açıklayabildi. Ödemesi de 2018 Şubat sonunda yapıldı.

DESTEK NASIL HESAPLANIYOR?
Destek, çiftçinin mazot alarak ekim yaptığı veya hasat yaptığı dönemde değil, bir yıl sonra ödeniyor. Yani, 2017 yılında mazot kullanılarak ekilen, hasat edilen ürünün mazot desteği 2018'de ödeniyor. Hesaplama yapılırken öncelikle ürün bazında ortalama mazot kullanımı belirleniyor. Yani pamuk eken bir çiftçi ortalama ne kadar mazot kullandığı belirleniyor. Bunun doğru belirlenmesi çok önemli. Ankara'da masa başında yapılan hesaplamalar genellikle gerçeği yansıtmıyor. İkinci aşamada 2017 yılı ortalama mazot fiyatı hesaplanıyor. Yani 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasındaki ortalama mazot fiyatı belirleniyor. Bu ortalama fiyat kullanılan ortalama mazot miktarı ile çarpılarak mazot gideri bulunuyor ve bunun yarısı çiftçiye ödeniyor. Diyelim ki pamuk eken bir çiftçi ortalama dekar başına 20 litre mazot kullanıyorsa ve 2017 yılı için hesaplanan ortalama mazot fiyatı da 3.5 lira ise toplamda 70 liralık mazot kullanmış kabul ediliyor. Bunun yarısı olan 35 lira dekar başına destek olarak çiftçiye ödeniyor. Fakat, mazot miktarı veya fiyatı eksik, yanlış hesaplandığında çiftçi çok daha az destek alıyor.Nitekim 2017 yılı için yapılan hesaplamalarda çiftçinin aldığı destek, kullandığı mazotun yarısından çok daha az oldu. Özetle, çiftçiye mazot desteği, 20 yılı aşkın bir süreden beri hep gündemde oldu. Genellikle seçim öncesinde çok hararetli tartışmalara konu oluyor. Seçimden sonra verilen sözler unutuluyor. Çiftçi yüksek mazot fiyatıyla baş başa bırakılıyor.”
 
ERGİN, “ÇELTİK EKİMİNİ ÇOK ŞÜKÜR TAMAMLADIK”
Edirne çiftçisinin beyaz altın olarak tanımladığı çeltikte ekim mesaisi tamamlandı. İl genelinde yaklaşık 550 bin dönüm alana ekimi yapılan çeltiğin hasadı ekim ayının başında başlayacak. Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, ekiminden hasadına kadar çeltiğe bebek gibi baktıklarını belirterek, verim ve kaliteden yana şüphelerinin olmadığını söyledi. Türkiye'nin pirinç ihtiyacının yaklaşık yüzde ellisini tek başına karşılayan Edirne'de çeltik ekimi tamamlandı. Ekim öncesi çeltik tavası adı verilen tarlalarını büyük bir titizlikle hazırlayan üreticiler çeltik tohumlarını su doldurulan arazilere saçtı. Edirne'de, mayıs ayının ilk haftasında başlayan, toprağın tavı ve hava sıcaklıklarına göre yaklaşık bir ay süren çeltik ekimi sona erdi. Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, üreticilerin çeltik mesaisinin ilk etabının sorunsuz tamamlandığını söyledi. 
 
“ZOR VE MEŞAKKATLİ BİR İŞ”
Çeltik üretiminin zor ve meşakkatli bir iş olduğunu söyleyen Ergin, "Çeltik üreticilerimiz tohum ekiminden önce tarlasını özenle hazırlıyor. En teknolojik tarım aletleriyle tarlayı düz hale getiriyor. Tüm bu hazırlıkları yaptıktan sonra tavalara su salıyor ve sonrada tohumu suyla buluşturuyor. Ancak asıl işi de bundan sonra başlıyor. Ekimden hasada ortalama 130 gün, her gün tarlasının başına gidiyor. Büyüme sürecini kontrol ederek mahsulün en iyi şekilde gelişmeci için çaba sarf ediyor" dedi.  Ekim mesainin sorunsuz şekilde tamamlandığını belirten Ergin, şöyle devam etti: "1 aylık ekim çalışmalarının sonuna gelindi. Toprağın tav almasına göre bazı bölgeler erken bazı bölgeler geç ekim yaptı. İlk ekim yapılan yerlerde tarlalar yeşermeye başladı. Kısa süre içinde otla mücadele başlayacak. Edirne çiftçisi çeltik yetiştirmede çok başarılı. Üretimi çok iyi biliyor, son teknolojik aletler kullanıyor. Çok büyük doğal afetler olmadıkça bizim rekolte konusunda sıkıntımız olmuyor. Bizim verimlerimiz Türkiye ve dünya standartlarının üzerinde seyrediyor. Geçen yıl dekarda 900 kilogramı aşan verimler aldık. Bu sezondan da umutluyuz. Alın terimizin karşılığı olan bir fiyatta bekliyoruz. Üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon diliyorum” ifadelerini kullandı.

 
Bu içerik 275 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Bayram Tatilinde Acı Bilanço Bayram Tatilinde Acı Bilanço.. Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere ve uyarılara karşın kazaların önü..
0 yorum Gündem - 18.06.2018
Üye Bilgi